XIX Dni Łagowa i Festiwal Zielarstwa - zaproszenie: 2 lipca odbędą się XIX Dni Łagowa i II Ogólnopolski Festiwal Zielarstwa. W programie m.in. "Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi leżąc", występy taneczne, prezentacje dokonań lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, kiermasz zielarski i stoiska ze swojskim jedzeniem. Impreza rozpocznie się o godzinie 14.00, a zakończy ją zabawa taneczna z zespołem Alien. Marković opuszcza Koronę: Kolejny piłkarz opuszcza Koronę Kielce. W niedzielę kontrakt z Żółto-czerwonym klubem rozwiązał Vanja Marković. Kuratorium uruchomiło telefon alarmowy: Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty uruchomiło specjalny telefon interwencyjny. Policja podsumowała pierwszy wakacyjny weekend: 16 wypadków i 18 osób rannych to bilans minionego, pierwszego wakacyjnego weekendu. W porównaniu do ubiegłego roku liczby te są mniejsze. Więcej było jednak nietrzeźwych kierowców Mazovia 24H Marathon rozegrano w Zagnańsku: Ponad dwustu zawodników stanęło na starcie rowerowego maratonu „Mazovia 24 godziny”, który rozegrano w Zagnańsku. Najlepsi zawodnicy pokonali prawie 500 kilometrów  w ciągu doby. Rywalizowano w kilku kategoriach – solo w parach i w czwórkach. Trasę maratonu wytyczono w okolicach zalewu w Kaniowie. Przynieś książkę, dostaniesz kawę. Czytelnicza akcja w "Młynku": Książka, a przy okazji dobra kawa. Dla znacznej części miłośników czytelnictwa to połączenie idealne. Taką możliwość od niedawna oferuje swoim klientom kawiarnia „Młynek”. Dodatkowo za powiększenie kawiarnianej biblioteki można dostać kawę gratis. Szczegóły w materiale filmowym. DPS w Skarżysku za rok? Niebawem ruszają prace: Już w najbliższych dniach ruszą prace adaptacyjne związane z przystosowaniem budynku po III LO na potrzeby utworzenia tam Domu Pomocy Społecznej i mieszkań chronionych w ramach realizacji projektu, na który powiat skarżyski pozyskał ponad 4 mln. zł. W piątek oficjalnie przekazano wykonawcy plac i budynek. Uniwersytet Trzeciego Wieku na wakacjach: Swój rok akademicki zakończyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Końskich. Sala " Egipcjanki" Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich wypełniła się nie tylko uczestnikami uniwersytetu, ale również przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi Proboszcz z Tarnawy nie żyje! Czy to było morderstwo?: - W poniedziałek około 8:00 otrzymaliśmy informacje, że w plebanii w jednym z kościołów w gminie Sędziszów doszło do znalezienia ciała 70 letniego księdza. Ze wstępnych naszych ustaleń wynika, że ktoś mógł przyczynić się do jego śmierci. Taniec, muzyka i sport. To było udane Święto Kielc: Tegoroczne święto miasta upłynęło pod hasłem „Kielce w ruchu”. Rozpoczęła je „Biała noc”, a zakończył koncert zespołu T.Love. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, promowano także kielecką kranówkę. Takie wydarzenia ożywiają miasto, integrują mieszkańców i przyciągają turystów. Wielu Kielczan podkreślało, że tak powinien wyglądać każdy wakacyjny weekend.
Menu
reklama
reklama

13 km dróg w sześciu gminach do remontu

13 km dróg w sześciu gminach do remontu

Kolejne drogi powiatowe na Ponidziu zostaną wyremontowane. Wojewoda przyznała rządowe dotacje, a powiat pińczowski i buski modernizuje kolejne kilometry. 50% dotacji to spory zastrzyk gotówki, przyznają samorządowcy i nie ukrywają, że już czekają na kolejne dofinansowania.

Kolejne kilometry dróg gminnych i powiatowych w województwie świętokrzyskim zostaną wyremontowane. Blisko 41 mln zł wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek przeznaczyła na dofinansowanie modernizacji dróg. Pieniądze pochodzą z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury na lata 2016-2019.

- W województwie świętokrzyskim zostanie zmodernizowanych 131 km dróg. 64 zadania ostatecznie dofinansowane dotyczą 20 dróg powiatowych i 44 dróg gminnych – powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Prawie 160 tysięcy dofinansowania otrzymał powiat pińczowski na przebudowę drogi powiatowej w miejscowości Dzierążnia. Jak zaznacza starosta pińczowski, jest to inwestycja ważna z uwagi na poprawę bezpieczeństwa.

- Droga Dzierążnia, czyli odcinek koło Kościoła, to odcinek bardzo niebezpieczny. Po wielu latach starań przebudujemy go. Na pewno wzrośnie bezpieczeństwo, bo to jest bardzo uczęszczany fragment – powiedział Zbigniew Kierkowski, starosta powiatu pińczowskiego.

Remont tej drogi jest już prawie na ukończeniu. W ramach prac jezdnia została poszerzona i zyska nową nawierzchnię. Do tego powstał chodnik i została utwardzona skarpa. Koszt całej inwestycji to ponad 316 tys zł. Mimo tej inwestycji, dróg do wyremontowania w powiecie pińczowskim jeszcze trochę zostało.

- Z każdym rokiem tych kilometrów ubywa, ale jeszcze są odcinki, które wymagają znacznych nakładów - dodał Zbigniew Kierkowski.

Ponad 1.5 mln zł dotacji otrzymał powiat buski na remont blisko 13 kilometrów dróg na terenie sześciu gmin powiatu. Do programu nie przystąpiły tylko dwie gminy, Wiślica i Nowy Korczyn, w związku z tym one nie zyskają wyremontowanych odcinków dróg.

- To są nie tylko odcinki drogowe, ale również odcinki chodników - powiedział Jerzy Kolarz, starosta powiatu buskiego.

Jak zaznacza Jerzy Kolarz, każde pieniądze w samorządach są potrzebne i tak wysokie dofinansowanie bardzo go zadowala.

- Zawsze chciałoby się więcej, ale te 50% to jest duży wkład - dodał starosta buski.

Do 15 września samorządy mogą ubiegać się o kolejne dotacje, ponieważ do tego dnia trwa nabór wniosków w ramach tego samego programu. Planowana kwota dofinansowania to ponad 51 mln zł. Realizacja zadań nastąpi w 2017 roku.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy