Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych nadal żywa: Mimo zakończenia II wojny światowej, oni nie złożyli broni. Po walce z okupantem hitlerowskim ich wrogiem stał się komunistyczny reżim. Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i wspominamy ich bohaterską, niezłomną postawę. Ulicami Kielc przejdzie Manifa: W sobotę po raz siódmy ulicami stolicy regionu przejdzie Kielecka Manifa. Wydarzenie organizują  Sojusz Lewicy Demokratycznej, Stowarzyszenia Europa Donna i  Stop Stereotypom. Włoska firma szuka partnerów do współpracy: Włoski inwestor za pośrednictwem Centrum Obsługi Inwestora poszukuje do współpracy przedsiębiorców z naszego regionu. Przedstawiciel firmy z Włoch gościł w ostatnim czasie w Skarżysku. Wyklętych pamiętamy: W I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. „Świętokrzyska Victoria” dla powiatu jędrzejowskiego: W kategorii „Samorządność” zwyciężył powiat jędrzejowski. Nagrodę odebrał starosta Edmund Kaczmarek, nie zabrakło również licznej delegacji. Zadbaj o środowisko - wymień piec: Od środy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców grzewczych na bardziej ekologiczne. Miliony dla KPT: Ponad 4 miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego trafi do Kieleckiego Parku Technologicznego na przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych. Milionowe inwestycje Wodociągów Kieleckich: Rozbudowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej w Masłowie, Kielcach i gminie Sitkówka-Nowiny. Wodociągi  Kieleckie planują nowe inwestycje z unijnym wsparciem. Wartość projektu to prawie 80 milionów złotych. Kękę w Semaforze: 3 marca w Klubie Muzycznym Semafor wystąpi radomski raper KęKę. Koncert odbędzie w ramach promocji album rapera pt. "Trzecie Rzeczy". Dziś Środa Popielcowa i początek Wielkiego Postu: Środą Popielcową chrześcijanie na całym świecie rozpoczęli właśnie Wielki Post. Posypanie głowy popiołem, symbolizujące wezwanie do pokuty i odrodzenia, jest zwyczajem obchodzonym od XI wieku.
Menu
reklama
reklama

13 km dróg w sześciu gminach do remontu

13 km dróg w sześciu gminach do remontu

Kolejne drogi powiatowe na Ponidziu zostaną wyremontowane. Wojewoda przyznała rządowe dotacje, a powiat pińczowski i buski modernizuje kolejne kilometry. 50% dotacji to spory zastrzyk gotówki, przyznają samorządowcy i nie ukrywają, że już czekają na kolejne dofinansowania.

Kolejne kilometry dróg gminnych i powiatowych w województwie świętokrzyskim zostaną wyremontowane. Blisko 41 mln zł wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek przeznaczyła na dofinansowanie modernizacji dróg. Pieniądze pochodzą z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury na lata 2016-2019.

- W województwie świętokrzyskim zostanie zmodernizowanych 131 km dróg. 64 zadania ostatecznie dofinansowane dotyczą 20 dróg powiatowych i 44 dróg gminnych – powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Prawie 160 tysięcy dofinansowania otrzymał powiat pińczowski na przebudowę drogi powiatowej w miejscowości Dzierążnia. Jak zaznacza starosta pińczowski, jest to inwestycja ważna z uwagi na poprawę bezpieczeństwa.

- Droga Dzierążnia, czyli odcinek koło Kościoła, to odcinek bardzo niebezpieczny. Po wielu latach starań przebudujemy go. Na pewno wzrośnie bezpieczeństwo, bo to jest bardzo uczęszczany fragment – powiedział Zbigniew Kierkowski, starosta powiatu pińczowskiego.

Remont tej drogi jest już prawie na ukończeniu. W ramach prac jezdnia została poszerzona i zyska nową nawierzchnię. Do tego powstał chodnik i została utwardzona skarpa. Koszt całej inwestycji to ponad 316 tys zł. Mimo tej inwestycji, dróg do wyremontowania w powiecie pińczowskim jeszcze trochę zostało.

- Z każdym rokiem tych kilometrów ubywa, ale jeszcze są odcinki, które wymagają znacznych nakładów - dodał Zbigniew Kierkowski.

Ponad 1.5 mln zł dotacji otrzymał powiat buski na remont blisko 13 kilometrów dróg na terenie sześciu gmin powiatu. Do programu nie przystąpiły tylko dwie gminy, Wiślica i Nowy Korczyn, w związku z tym one nie zyskają wyremontowanych odcinków dróg.

- To są nie tylko odcinki drogowe, ale również odcinki chodników - powiedział Jerzy Kolarz, starosta powiatu buskiego.

Jak zaznacza Jerzy Kolarz, każde pieniądze w samorządach są potrzebne i tak wysokie dofinansowanie bardzo go zadowala.

- Zawsze chciałoby się więcej, ale te 50% to jest duży wkład - dodał starosta buski.

Do 15 września samorządy mogą ubiegać się o kolejne dotacje, ponieważ do tego dnia trwa nabór wniosków w ramach tego samego programu. Planowana kwota dofinansowania to ponad 51 mln zł. Realizacja zadań nastąpi w 2017 roku.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy