XIX Dni Łagowa i Festiwal Zielarstwa - zaproszenie: 2 lipca odbędą się XIX Dni Łagowa i II Ogólnopolski Festiwal Zielarstwa. W programie m.in. "Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi leżąc", występy taneczne, prezentacje dokonań lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, kiermasz zielarski i stoiska ze swojskim jedzeniem. Impreza rozpocznie się o godzinie 14.00, a zakończy ją zabawa taneczna z zespołem Alien. Marković opuszcza Koronę: Kolejny piłkarz opuszcza Koronę Kielce. W niedzielę kontrakt z Żółto-czerwonym klubem rozwiązał Vanja Marković. Kuratorium uruchomiło telefon alarmowy: Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty uruchomiło specjalny telefon interwencyjny. Policja podsumowała pierwszy wakacyjny weekend: 16 wypadków i 18 osób rannych to bilans minionego, pierwszego wakacyjnego weekendu. W porównaniu do ubiegłego roku liczby te są mniejsze. Więcej było jednak nietrzeźwych kierowców Mazovia 24H Marathon rozegrano w Zagnańsku: Ponad dwustu zawodników stanęło na starcie rowerowego maratonu „Mazovia 24 godziny”, który rozegrano w Zagnańsku. Najlepsi zawodnicy pokonali prawie 500 kilometrów  w ciągu doby. Rywalizowano w kilku kategoriach – solo w parach i w czwórkach. Trasę maratonu wytyczono w okolicach zalewu w Kaniowie. Przynieś książkę, dostaniesz kawę. Czytelnicza akcja w "Młynku": Książka, a przy okazji dobra kawa. Dla znacznej części miłośników czytelnictwa to połączenie idealne. Taką możliwość od niedawna oferuje swoim klientom kawiarnia „Młynek”. Dodatkowo za powiększenie kawiarnianej biblioteki można dostać kawę gratis. Szczegóły w materiale filmowym. DPS w Skarżysku za rok? Niebawem ruszają prace: Już w najbliższych dniach ruszą prace adaptacyjne związane z przystosowaniem budynku po III LO na potrzeby utworzenia tam Domu Pomocy Społecznej i mieszkań chronionych w ramach realizacji projektu, na który powiat skarżyski pozyskał ponad 4 mln. zł. W piątek oficjalnie przekazano wykonawcy plac i budynek. Uniwersytet Trzeciego Wieku na wakacjach: Swój rok akademicki zakończyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Końskich. Sala " Egipcjanki" Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich wypełniła się nie tylko uczestnikami uniwersytetu, ale również przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi Proboszcz z Tarnawy nie żyje! Czy to było morderstwo?: - W poniedziałek około 8:00 otrzymaliśmy informacje, że w plebanii w jednym z kościołów w gminie Sędziszów doszło do znalezienia ciała 70 letniego księdza. Ze wstępnych naszych ustaleń wynika, że ktoś mógł przyczynić się do jego śmierci. Taniec, muzyka i sport. To było udane Święto Kielc: Tegoroczne święto miasta upłynęło pod hasłem „Kielce w ruchu”. Rozpoczęła je „Biała noc”, a zakończył koncert zespołu T.Love. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, promowano także kielecką kranówkę. Takie wydarzenia ożywiają miasto, integrują mieszkańców i przyciągają turystów. Wielu Kielczan podkreślało, że tak powinien wyglądać każdy wakacyjny weekend.
Menu
reklama
reklama

Samorządowcy kontra PiS. Deklaracja Jędrzejowska

Samorządowcy kontra PiS. Deklaracja Jędrzejowska

Na zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie konferencji pt.„ Samorząd i co dalej” padły ostre słowa pod adresem partii rządzącej. Zebrani samorządowcy opracowali tzw. „Deklarację Jędrzejowską”, a gościem specjalnym konferencji był były sędzia TK Jerzy Stępień.

Już pierwsze chwile konferencji zapowiadały zdecydowaną postawę jędrzejowskich samorządowców w stosunku do partii rządzącej. Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek wezwał samorządowców i mówił:

- Nie będzie nam nikt pokazywał jak mamy chodzić! Prawda i historia dzisiaj jest taka sama.

Zaproszony na konferencję „Samorząd i co dalej” były sędzia TK Jerzy Stępień przedstawił historię samorządu terytorialnego w Polsce i odniósł się do obecnych czasów.

- Teraz od nas zależy którędy chcemy iść i gdzie chcemy iść? Czy my chcemy być związani z Europą Zachodnią czy chcemy jakiegoś innego modelu. Nikt nie może nam z centrów mówić, co mamy robić w Jędrzejowie.

Jerzy Stępień w ostrych słowach podsumował obecne zamieszanie z TK i sędziami trybunału:

- Dla nas sędziów konstytucyjnych atak na TK był sygnałem. To jest atak na państwo prawa!

Gorąca debata, która po wystąpieniu Jerzego Stępnia rozgorzała zakończyła się odczytaniem Deklaracji Jędrzejowskiej, w której między innymi czytamy:

- Jako samorządowcy ziemi jędrzejowskiej nie możemy być obojętni wobec szeroko zakrojonej akcji deprecjonowania idei i dorobku samorządu terytorialnego w Polsce. W obliczu antysamorządowych poczynań rządu potrzebujemy solidarności naszego środowiska i taką deklarujemy. Uważamy, że proponowane zmiany i rozwiązania prowadzą do zmiany ustroju i to zmiany wprowadzonej niedemokratycznie, zwykłymi ustawami sejmowymi, a nie Konstytucją. Wszystko to odbywa się bez wymaganych konsultacji społecznych i z pominięciem wszelkich krytycznych uwag zgłaszanych przez obywateli…

Po odczytaniu deklaracji gospodarz spotkania Edmund Kaczmarek dziękując zebranym samorządowcom, wśród których był obecny między innymi starosta skarżyski Jerzy Żmijewski, zakończył:

- Swoją obecnością, swoją odwagą potwierdzamy, że jesteśmy obywatelami tych gmin, tych powiatów, tego województwa. Ta Rzeczpospolita jest nasza, nie jednej partii, nie jednego człowieka.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy