Obchody Święta Konstytucji 3 Maja: Przewodniczący Rady Miejskiej we Włoszczowie Grzegorz Dudkiewicz oraz burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek zapraszają na uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W duchu patriotyczno sportowym: Tegoroczne obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja upłyną w Końskich pod znakiem patriotyczno sportowym. O godzinie 11:25 nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi na maszt w obecności pocztów sztandarowych. Co będzie się działo w Kielcach w Majówkę?: W całej Polsce tradycyjnie pierwsze trzy dni Maja dedykowane będą uroczystościom związanymi ze Świętem Flagi Narodowej oraz Uchwaleniem Konstytucji 3 Maja i Świętem Pracy. Mistrz Pięknego Czytania: W czwartek, 27.04.2017 r., uczniowie szkół podstawowych walczyli o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Konkurs zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Adeli Nawrot w Bodzentynie miał na celu propagowane kultury czytelniczej, dbanie o piękno języka ojczystego, popularyzacja książki wśród dzieci i młodzieży, a także wyrabianie nawyku czytania jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu. W Jędrzejowie po raz czwarty zorganizowano Bieg Lisów: W sobotnie południe w Jędrzejowie odbyła się IV edycja Biegu Lisów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 170 zawodników i zawodniczek. „Mrówka” na Ślichowicach już otwarta!: Mieszkańcy Ślichowic z nowym sklepem budowlanym. W sobotę, 29 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie marketu „Mrówka”. O godzinie 9 przecięto wstęgę i zaproszono czekających przed drzwiami klientów, do środka obiektu. Szczypiorniści Vive już w półfinale PGNiG Superligi: Vive Tauron Kielce w półfinale PGNiG Superligi. W sobotę, w meczu rewanżowym z Górnikiem Zabrze, kielczanie wygrali 32:19 PO przed PiS - polityczny komentarz: Po raz pierwszy od wyborów parlamentarnych w 2015 r. Platforma Obywatelska przegoniła w sondażu Prawo i Sprawiedliwość. Eksperci wskazują, że  jednym z powodów była wizyta w Polsce Donalda Tuska przewodniczącego Rady Europejskiej. Zobaczmy jak najnowsze wyniki poparcia dla partii komentują politycy. Więcej w materiale video Długi majowy weekend na drogach: Długi dniowy majowy weekend tuż tuż. W tych dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku - apelują policjanci. Długi majowy weekend na drogach: Długi dniowy majowy weekend tuż tuż. W tych dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku - apelują policjanci.
Menu
reklama
reklama

Co dalej ze szkołami zawodowymi?

Co dalej ze szkołami zawodowymi?

Myli się ten, kto mówi, że reforma oświaty dotknie tylko szkolnictwo podstawowe i gimnazjalne. Duże zmiany zajdą, choć nieco później, w szkołach średnich i zawodowych, które maja się przekształcić w szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia.

 Choć zapowiadane zmiany w większości dotyczą roku szkolnego 2018/19, to już teraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty organizuje spotkania informacyjne w całym województwie. Jedno ze spotkań odbyło się w Jędrzejowie. Brali w nim udział ludzie związani ze szkołami w powiatach włoszczowskim, koneckim i jędrzejowskim.

- Debata jest jak najbardziej potrzebna. Pytań jest bardzo wiele – powiedziała Ewa Pietraszek wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Istotnie problemów i zapytań jest cała masa, co potwierdzają nasi rozmówcy:

- W tych szkołach kładzie się duży nacisk na powiązanie kształcenia teoretycznego z kształceniem praktycznym. Jednak ciężko jest do tego doprowadzić, bo klasy są bardzo liczne – mówi gospodarz spotkania Władysław Równicki dyrektor ZSP 1 w Jędrzejowie.

- Ciężko jest wykształcić pracownika w szkole. Dziś są potrzebni pracownicy o takim profilu, a za kilka lat będą potrzebni inni. Jak to zrobić? – zastanawiał się naczelnik wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich Krzysztof Stachera.

Dla Beaty Jakubowskiej z ZSP Nr1 w Końskich takie spotkania i dyskusje są bardzo ważne i potrzebne:

- Udział pracodawców w tych spotkaniach jest dla nas dyrektorów sprawą bardzo ważną. Chcemy jak najlepiej przygotować ucznia do startu w życie zawodowe.

Inną bardzo ważną sprawą w dyskusji, była kwestia doradztwa zawodowego, naboru na nowe kierunki nauczania, a także finansowanie szkolnictwa zawodowego.

- Aspekt finansowy wybrzmiewa na każdym naszym spotkaniu – przyznała Ewa Pietraszek i dodała:
- Każde sugestie zapisujemy i przekazujemy kuratorowi, a on przekazuje dalej do ministerstwa.

Przyglądamy się wszystkim debatom. Mamy nadzieję, że będą się one odbywały często i będzie do nich dochodziło, bo kilka dni temu nie doszło do zapowiadanej debaty w Skarżysku i do dzisiaj nie wiadomo z czyjej winy.
Jedno jest pewne. Na dzień dzisiejszy chyba nikt nie wie, jak powinno wyglądać szkolnictwo zawodowe drugiego stopnia w naszym kraju, ale może wkrótce to się zmieni?

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy