Spełnijmy marzenia małych pacjentów: Każdego dnia walczą z rakiem, pokonanie choroby to ich największe marzenie. Ale mali pacjenci  Oddziału Onkologii i Hematologii  Dziecięcej  mają też i te małe marzenia.  W ich spełnieniu może pomóc każdy kto 2 września wybierze się na charytatywny koncert  na Kadzielni – wystarczy kupić bilet i sprawić dzieciom radość w trudnych chwilach. Meble-Spaghetti w Instytucie Dizajnu: Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na wystawę mebli „Spaghetti”, które cieszyły się największą popularnością w Polsce w II połowie lat 50. Kolejne oszustwo "na wnuczka" w regionie: Oszuści znów wyłudzili pieniądze metodą "na wnuczka". Wczorajszej nocy w Sandomierzu ofiarą przestępstwa została 80-letnia kobieta, od której wyłudzono ponad 8 000 zł. Będą nowe miejsca pracy: Hala po dawnych Skarżyskich Zakładach Obuwniczych Fosko ponownie zostanie zagospodarowana. Już niebawem zacznie tam działać firma produkcyjna, która już poszukuje pracowników.  W niedzielę dożynki powiatowe: Zbliża się doroczne święto plonów powiatu kieleckiego. Tym razem gospodarzem imprezy będzie gmina Łagów. Główne uroczystości odbędą się na Placu Targowym w Woli Łagowskiej. Caritas pomaga w przygotowaniu szkolnej wyprawki: Zeszyty, piórniki, kredki czy flamastry – wszystko to jest potrzebne do szkoły, ale nie wszystkich stać na wyprawkę. Akcja kieleckiej Caritas „Tornister pełen uśmiechu” od wielu lat pomaga ubogim rodzinom w skompletowaniu szkolnych przyborów dla dzieci. Jest defibrylator za ,,Koziołki,,: Powiat konecki wzbogacił się o przenośny defibrylator, który już za kilka dni zawiśnie w Komendzie Powiatowej Policji w Końskich. Defibrylator, to nagroda za zajęcie trzeciego miejsca w konkursie „Koziołek”, który od 2000 roku organizowany jest przez wojewodę świętokrzyskiego. Żegnamy wakacje marszobiegiem: W ostatnią sobotę sierpnia powiat skarżyski zaprasza do udziału w Marszobiegu Powiatowym „Żegnamy wakacje”. Zapisy ciągle trwają. Kolej „przyspiesza” połączenie w stronę Warszawy: Dwie i pół godziny – tyle obecnie trwa podróż pociągiem z Kielc do Warszawy. Niebawem do stolicy dotrzemy jeszcze szybciej. PKP PLK ogłosiło przetarg na budowę łącznicy kolejowej w Czarncy, dzięki której pociągi będą sprawniej wjeżdżać na Centralną Magistralę Kolejową. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Świętokrzyskiego, a jej łączny koszt to ponad 42 mln zł. Rusza budowa ronda. Będą utrudnienia: Od środy, 23 sierpnia, kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu związanych z rozpoczęciem budowy ronda turbinowego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 42 z ulicą Krakowską.
Menu
reklama
reklama

Co dalej ze szkołami zawodowymi?

Co dalej ze szkołami zawodowymi?

Myli się ten, kto mówi, że reforma oświaty dotknie tylko szkolnictwo podstawowe i gimnazjalne. Duże zmiany zajdą, choć nieco później, w szkołach średnich i zawodowych, które maja się przekształcić w szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia.

 Choć zapowiadane zmiany w większości dotyczą roku szkolnego 2018/19, to już teraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty organizuje spotkania informacyjne w całym województwie. Jedno ze spotkań odbyło się w Jędrzejowie. Brali w nim udział ludzie związani ze szkołami w powiatach włoszczowskim, koneckim i jędrzejowskim.

- Debata jest jak najbardziej potrzebna. Pytań jest bardzo wiele – powiedziała Ewa Pietraszek wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Istotnie problemów i zapytań jest cała masa, co potwierdzają nasi rozmówcy:

- W tych szkołach kładzie się duży nacisk na powiązanie kształcenia teoretycznego z kształceniem praktycznym. Jednak ciężko jest do tego doprowadzić, bo klasy są bardzo liczne – mówi gospodarz spotkania Władysław Równicki dyrektor ZSP 1 w Jędrzejowie.

- Ciężko jest wykształcić pracownika w szkole. Dziś są potrzebni pracownicy o takim profilu, a za kilka lat będą potrzebni inni. Jak to zrobić? – zastanawiał się naczelnik wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich Krzysztof Stachera.

Dla Beaty Jakubowskiej z ZSP Nr1 w Końskich takie spotkania i dyskusje są bardzo ważne i potrzebne:

- Udział pracodawców w tych spotkaniach jest dla nas dyrektorów sprawą bardzo ważną. Chcemy jak najlepiej przygotować ucznia do startu w życie zawodowe.

Inną bardzo ważną sprawą w dyskusji, była kwestia doradztwa zawodowego, naboru na nowe kierunki nauczania, a także finansowanie szkolnictwa zawodowego.

- Aspekt finansowy wybrzmiewa na każdym naszym spotkaniu – przyznała Ewa Pietraszek i dodała:
- Każde sugestie zapisujemy i przekazujemy kuratorowi, a on przekazuje dalej do ministerstwa.

Przyglądamy się wszystkim debatom. Mamy nadzieję, że będą się one odbywały często i będzie do nich dochodziło, bo kilka dni temu nie doszło do zapowiadanej debaty w Skarżysku i do dzisiaj nie wiadomo z czyjej winy.
Jedno jest pewne. Na dzień dzisiejszy chyba nikt nie wie, jak powinno wyglądać szkolnictwo zawodowe drugiego stopnia w naszym kraju, ale może wkrótce to się zmieni?

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy