Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny. 
Menu
reklama
reklama

Co dalej ze szkołami zawodowymi?

Co dalej ze szkołami zawodowymi?

Myli się ten, kto mówi, że reforma oświaty dotknie tylko szkolnictwo podstawowe i gimnazjalne. Duże zmiany zajdą, choć nieco później, w szkołach średnich i zawodowych, które maja się przekształcić w szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia.

 Choć zapowiadane zmiany w większości dotyczą roku szkolnego 2018/19, to już teraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty organizuje spotkania informacyjne w całym województwie. Jedno ze spotkań odbyło się w Jędrzejowie. Brali w nim udział ludzie związani ze szkołami w powiatach włoszczowskim, koneckim i jędrzejowskim.

- Debata jest jak najbardziej potrzebna. Pytań jest bardzo wiele – powiedziała Ewa Pietraszek wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Istotnie problemów i zapytań jest cała masa, co potwierdzają nasi rozmówcy:

- W tych szkołach kładzie się duży nacisk na powiązanie kształcenia teoretycznego z kształceniem praktycznym. Jednak ciężko jest do tego doprowadzić, bo klasy są bardzo liczne – mówi gospodarz spotkania Władysław Równicki dyrektor ZSP 1 w Jędrzejowie.

- Ciężko jest wykształcić pracownika w szkole. Dziś są potrzebni pracownicy o takim profilu, a za kilka lat będą potrzebni inni. Jak to zrobić? – zastanawiał się naczelnik wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich Krzysztof Stachera.

Dla Beaty Jakubowskiej z ZSP Nr1 w Końskich takie spotkania i dyskusje są bardzo ważne i potrzebne:

- Udział pracodawców w tych spotkaniach jest dla nas dyrektorów sprawą bardzo ważną. Chcemy jak najlepiej przygotować ucznia do startu w życie zawodowe.

Inną bardzo ważną sprawą w dyskusji, była kwestia doradztwa zawodowego, naboru na nowe kierunki nauczania, a także finansowanie szkolnictwa zawodowego.

- Aspekt finansowy wybrzmiewa na każdym naszym spotkaniu – przyznała Ewa Pietraszek i dodała:
- Każde sugestie zapisujemy i przekazujemy kuratorowi, a on przekazuje dalej do ministerstwa.

Przyglądamy się wszystkim debatom. Mamy nadzieję, że będą się one odbywały często i będzie do nich dochodziło, bo kilka dni temu nie doszło do zapowiadanej debaty w Skarżysku i do dzisiaj nie wiadomo z czyjej winy.
Jedno jest pewne. Na dzień dzisiejszy chyba nikt nie wie, jak powinno wyglądać szkolnictwo zawodowe drugiego stopnia w naszym kraju, ale może wkrótce to się zmieni?

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy