"Skarżyski powiat - z widokiem nie tylko na góry" o wykonaniu budżetu: Zapraszamy na kolejny odcinek programu "Skarżyski powiat - z widokiem nie tylko na góry". Unieważniono przetarg dotyczący budowy ulicy Ponurego: Historii ulicy Ponurego ciąg dalszy. Sport Challenge 2017: piłka nożna i siatkówka plażowa: W miniony weekend odbyły się pierwsze, wakacyjne spotkania ze Sport Challenge 2017. Na kompleksie boisk Orlik 2012 rozegrane zostały turnieje piłki nożnej i siatkówki plażowej. Wydarzeniu patronuje nasza telewizja. Skarżyski szpital uwzględniony w sieci szpitali: Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej znalazł się w opublikowanej we wtorek sieci szpitali. Bezbramkowy sparing Korony: Bez bramek zakończył się pierwszy w tym sezonie sparing Korony Kielce. Rywalem „żółto-czerwonych” był beniaminek I ligi, Puszcza Niepołomice. Tuż po tym meczu trener Gino Lettieri podał nazwiska 22 zawodników, których zabierze na obóz przygotowawczy do Bremy. Jechał 172 km na godzinę bo… ,,lubi się ścigać’’: Policjanci zatrzymali dwóch kierujących którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Mężczyźni przez najbliższe 3 miesiące nie usiądą za kierownicą. Targi Pracy na kieleckim Rynku: Na kieleckim Rynku odbyły się Plenerowe Targi Pracy. Wzięło w nich udział 20 wystawców, którzy oferowali ponad tysiąc miejsc pracy. Poszukiwani byli m.in. pracownicy produkcji, gastronomii, wykwalifikowani pracownicy fizyczni i sprzedawcy. Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich zapraszają do Urzędu Marszałkowskiego: W Urzędzie Marszałkowskim można uzyskać pomoc i skonsultować się z przedstawicielem Rzecznika Praw Obywatelskich. W tym miesiącu dyżur przypada 29 czerwca. Punkt Przyjęć Interesantów będzie czynny  w godzinach od 11.00 do 15.00 na I piętrze w pokoju 112. Jest zarzut zabójstwa w sprawie śmierci proboszcza w Tarnawie: Wracamy do sprawy śmierci proboszcza w Tarnawie. We wtorek kielecka prokuratura postawiła zarzut zabójstwa podejrzanemu 26-latkowi. Wystąpiono także o tymczasowy areszt dla mężczyzny. Sieć szpitali w Świętokrzyskiem przyjęta: Na świętokrzyskiej liście sieci szpitali - dwadzieścia placówek. Dwie lecznice nie dostaną ryczałtu. O kontrakty będą walczyć w konkursach, podobnie jak niektóre oddziały planowe. O szczegółach sieci mówiły w środę wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i dyrektor świętokrzyskiego NFZ.
Menu
reklama
reklama

Co dalej ze szkołami zawodowymi?

Co dalej ze szkołami zawodowymi?

Myli się ten, kto mówi, że reforma oświaty dotknie tylko szkolnictwo podstawowe i gimnazjalne. Duże zmiany zajdą, choć nieco później, w szkołach średnich i zawodowych, które maja się przekształcić w szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia.

 Choć zapowiadane zmiany w większości dotyczą roku szkolnego 2018/19, to już teraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty organizuje spotkania informacyjne w całym województwie. Jedno ze spotkań odbyło się w Jędrzejowie. Brali w nim udział ludzie związani ze szkołami w powiatach włoszczowskim, koneckim i jędrzejowskim.

- Debata jest jak najbardziej potrzebna. Pytań jest bardzo wiele – powiedziała Ewa Pietraszek wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Istotnie problemów i zapytań jest cała masa, co potwierdzają nasi rozmówcy:

- W tych szkołach kładzie się duży nacisk na powiązanie kształcenia teoretycznego z kształceniem praktycznym. Jednak ciężko jest do tego doprowadzić, bo klasy są bardzo liczne – mówi gospodarz spotkania Władysław Równicki dyrektor ZSP 1 w Jędrzejowie.

- Ciężko jest wykształcić pracownika w szkole. Dziś są potrzebni pracownicy o takim profilu, a za kilka lat będą potrzebni inni. Jak to zrobić? – zastanawiał się naczelnik wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich Krzysztof Stachera.

Dla Beaty Jakubowskiej z ZSP Nr1 w Końskich takie spotkania i dyskusje są bardzo ważne i potrzebne:

- Udział pracodawców w tych spotkaniach jest dla nas dyrektorów sprawą bardzo ważną. Chcemy jak najlepiej przygotować ucznia do startu w życie zawodowe.

Inną bardzo ważną sprawą w dyskusji, była kwestia doradztwa zawodowego, naboru na nowe kierunki nauczania, a także finansowanie szkolnictwa zawodowego.

- Aspekt finansowy wybrzmiewa na każdym naszym spotkaniu – przyznała Ewa Pietraszek i dodała:
- Każde sugestie zapisujemy i przekazujemy kuratorowi, a on przekazuje dalej do ministerstwa.

Przyglądamy się wszystkim debatom. Mamy nadzieję, że będą się one odbywały często i będzie do nich dochodziło, bo kilka dni temu nie doszło do zapowiadanej debaty w Skarżysku i do dzisiaj nie wiadomo z czyjej winy.
Jedno jest pewne. Na dzień dzisiejszy chyba nikt nie wie, jak powinno wyglądać szkolnictwo zawodowe drugiego stopnia w naszym kraju, ale może wkrótce to się zmieni?

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy