Świętokrzyskie ostatnim przystankiem objazdu działaczy PO: Platforma Obywatelska szykuje ofensywę na wybory samorządowe. Województwo świętokrzyskie było ostatnim przystankiem podczas objazdu parlamentarzystów partii po Polsce. Propozycje dla młodych od PSL: Ziemia za złotówkę, uszczelnienie programu „Rodzina 500+” oraz skrócenie czasu pracy dla osób wychowujących dzieci. To główne założenia, które Polakom proponuje PSL. W środę w Kielcach przedstawił je prezes Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz. 50 lat minęło...: W środę w kieleckim ratuszu prezydent Wojciech Lubawski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, Władysław Burzawa, wręczyli medale za długoletnie pożycie małżeńskie, parom, które są ze sobą już od 50 lat. 20 listopada startuje NURT: Już wkrótce startuje 23. edycja Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Centrum Laserowe PŚk ma 20 lat: Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej ma 20 lat. Z tej okazji, w środę, obchodzono specjalny jubileusz, połączony z uroczystą sesją. Marszałek rozdał kolejne dofinansowania: Prawie 1,8 mln zł samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na 12 inwestycji, które zrealizowane zostaną na obszarach wiejskich. Dofinansowania trafiły do osób, które chcą założyć swoją firmę lub rozwinąć istniejącą, jak również na budowę publicznych obiektów sportowych. Wysokości dotacji są zróżnicowane. Dotacje trafiły do tych, którzy ubiegali się o pomoc za pośrednictwem lokalnych grup działania, takich jak Perły Czarnej Nidy, Krzemienny Krąg czy Razem na Piaskowcu. Już nie będzie jak było: Wielki najazd Platformy Obywatelskiej na województwo świętokrzyskie miał miejsce we wtorkowe popołudnie. Czołowi działacze PO pojawili się we wszystkich powiatowych miastach regionu. Rozpoznała i ujęła złodzieja: Pracownica jednego ze sklepów na terenie Skarżyska-Kamiennej ujęła złodzieja, a następnie powiadomiła o wszystkim Policję. Dzięki spostrzegawczości kobiety i natychmiastowej reakcji, zatrzymany mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności. Kto będzie woził kielczan po 1 stycznia?: Mijają kolejne miesiące, a nadal nie wiadomo, kto będzie w nowym roku woził kielczan. Po poniedziałkowym wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, firma Michalczewski „wraca do gry” w przetargu na obsługę komunikacji miejskiej w Kielcach. Wyróżnienia i nagrody dla pracowników oświaty: Kilkudziesięciu pracowników szkół i przedszkoli odebrało w poniedziałek wyróżnienia i nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Miejskim Centrum Kultury.
Menu
reklama
reklama

Bezpieczne grzybobranie

Lato to czas pojawiania się w lasach grzybów oraz amatorów ich zbierania. Wielu z nas lubi tę formę wypoczynku, łącząc ją z doznaniami kulinarnymi. Niestety co roku wiele osób pada ofiarą zatruć spowodowaną zjedzeniem grzybów trujących.

Dla wielu osób grzybobranie to forma aktywnego wypoczynku. Ale aby była bezpieczna amatorzy zbierania leśnego runa powinni mieć wiedzę jakie okazy są trujące. Tylko dobra znajomość gatunków grzybów może uchronić ich zbieraczy przed przykrymi skutkami spożycia tych trujących. Właśnie w tym okresie wczesnym rankiem w wielu miejscach można spotkać osoby oferujące do sprzedaży zebrane chwilę wcześniej grzyby. Ewentualny nabywca powinien pamiętać, iż zdaje się na wiedzę i odpowiedzialność sprzedającego. Ta właśnie może zniknąć zaraz po dokonaniu zakupu.

Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego grzybobrania.

- do lasu zawsze idź z kimś, miej aktywny telefon

- powiadom rodzinę w jaki rejon leśny się wybierasz

- zbieraj grzyby, których jesteś pewny, w razie jakikolwiek wątpliwości zrezygnuj

- jeśli po spożyciu grzybów pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy natychmiast szukaj lekarskiej pomocy

- nabywaj grzyby tylko od osób posiadających ich atest

- w przypadku napotkania żmij omiń z bezpiecznej odległości nie prowokuj

 

Źródło: KPP w Jędrzejowie

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy