10 lat minęło...: 10 lat minęło, jak jeden dzień - można sparafrazować słowa popularnej piosenki. Pierwszego maja minie dokładnie dekada od naszego wejścia do Unii Europejskiej. Między innymi na ten temat rozmawialiśmy z gościem naszego studia, europosłem Jackiem Włosowiczem. Zagroda Czernikiewiczów: Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie, działająca jako punkt etnograficzny, będąca własnością Muzeum Wsi Kieleckiej, to wspaniały przykład specyficznej, małomiasteczkowej architektury rolniczej. Jest jedynym i najstarszym obiektem z terenów Kielecczyzny, który - pomimo upływu lat - zachowało swój kompleksowy i niepowtarzalny charakter. W piątek Laury Świętokrzyskie: Już w najbliższy piątek w Targach Kielce zostaną wręczone Laury Świętokrzyskie. Honorowe nagrody wojewody przyznawane są w tym roku w kategoriach: Człowiek Roku, Cyfrowa Gmina, Lider Tolerancji, Przedsiębiorstwo Odpowiedzialne Społeczne oraz Fair Play. Rozpoczął się maraton egzaminów gimnazjalnych: Blisko 13 tysięcy gimnazjalistów z województwa świętokrzyskiego i ponad 1,7 tysiąca uczniów w Kielcach w środę przystąpiło do pierwszego z trzech egzaminów gimnazjalnych. Część humanistyczna - jak przyznają uczniowie -  ich nie stresuje, ale egzamin, który kończy ten etap kształcenia jest bardzo ważny. Wynik zadecyduje, czy gimnazjaliści dostaną się do wymarzonego liceum. Rozporządzenia w sprawie eurowyborów: 22 kwietnia burmistrz miasta i gminy Daleszyce wydał zarządzenie w sprawie wyznaczenia obwodowej komisji wyborczej dla celów głosowania korespondencyjnego w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego oraz ustanowienia koordynatora gminnego. Wystawa poświęcona śp. Przemysławowi Gosiewskiemu: Wczoraj w Miejskim Centrum Kultury miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej pamięci Przemysława Gosiewskiego, posła ziemi świętokrzyskiej, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Egzamin gimnazjalistów: 349 skarżyskich gimnazjalistów punktualnie o godz. 09.00 rozpoczęło trzydniowe zmagania z egzaminem gimnazjalnym. Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z zakresu języka obcego nowożytnego. Plan robót mostowo – budowlanych: Sześć milionów złotych wydatków zakłada tegoroczny plan mostowo – drogowy dla powiatu koneckiego. Plan ten był od dłuższego czasu gorączkowo dyskutowany i oczekiwany. 31 marca plan został przyjęty! Młodzi waleczni z medalami: Karatecy Skarżyskiego Klubu Sportów Walki zanotowali bardzo dobry występ na Międzynarodowym Turnieju w Kobierzycach. Ze swoich podopiecznych zadowolony jest również Zbigniew Zaborski, który w naszym studiu opowiadał o występach swoich podopiecznych. Scyzoryki 2014: Wolni Ludzie: Inspiruje ich Jamajka i jamajskie klimaty. I choć nigdy tam nie byli, to świetnie czują rytmy reggae. Tworzą muzykę z pasją, ale i z miłością, o której najczęściej śpiewają.
Menu

Zamiast piłkarzem zostań pszczelarzem!

Zamiast piłkarzem zostań pszczelarzem!

Liga Ochrony Przyrody rozpoczęła cykl spotkań pod nazwą „Nie musisz zostać piłkarzem, zostań pszczelarzem”.  Akcja ma uwrażliwić najmłodszych na problemy niszczenia przyrody przez człowieka oraz przekonać ich, ze pszczoły to bardzo ważne i pożyteczne owady.

Jak pokazują badania każdego roku na świecie jest coraz mniej pszczół. Ekolodzy alarmują, że to bardzo groźne zjawisko, bo aż 80 procent roślin, które żyją na ziemi jest zapylane przez te owady. Ich wyginięcie jest więc równoznaczne z wyginięciem ludzi.

Aby uświadomić społeczeństwu tę skalę zjawiska oraz poszerzyć ich wiedzę o pracy pszczół Liga Ochrony Przyrody w Kielcach zorganizowała akcję „Nie musisz zostać piłkarzem, zostań pszczelarzem”. Przedsięwzięcie skierowane jest do przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.

Na koniec ciekawostka, choć brzmi to nieprawdopodobnie, faktem jest, że do zastąpienia pracy jednej pszczoły potrzeba aż 1000 osób.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy