Od niedzieli nie zaparkujemy przy dworcu PKP!: Miejski Zarząd Dróg informuje, że w dniach od 24 lipca wystąpią utrudnienia w okolicach dworca PKP. Całkowicie zamknięty zostanie parking na Placu Niepodległości. Podział punktów w Szczecinie: Korona Kielce zremisowała z Pogonią Szczecin 1:1 w meczu 2. kolejki Lotto Ekstraklasy. Gola na wagę jednego punktu zdobył Serhij Pylypczuk. Bramkę dla gospodarzy strzelił Dawid Kort. Toruńskie pierniki i inne ciekawostki: W Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku można zobaczyć ciekawą wystawę czasową w ramach cyklu „Miasto i ludzie”. Otwarcie odbyło się w piątek, 22 lipca. Pokemon Go - czy już wszystkie masz?: Kiedyś oglądaliśmy pokemony, teraz w nie gramy. Wcześniej potrzeba było nam dużo miejsca na zabawki z tym związane, dziś wystarczy tylko telefon. O powrót fenomenu Pokemonów po latach zapytaliśmy mieszkańców Kielc. Trwa nabór do programu "Wyprawka szkolna": Trwa nabór wniosków do rządowego programu „Wyprawka szkolna”. Ile powinni zarabiać najwyżsi urzędnicy?: Ile powinien zarabiać poseł, minister, premier i prezydent ? Czy pierwszej damie należy się pensja i jakiej wysokości? Co prawda Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z zaskakującego projektu ustawy o podwyżkach dla najważniejszych urzędników w kraju, to echo tego pomysłu pozostało. Byłego posła pytamy, czy obecna pensja posła jest adekwatna do wykonywanej pracy. W sobotę finał Festiwalu Harcerskiego: Dobiega końca 43. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Kompromis ws. powołania Młodzieżowej Rady Miasta?: Prawdopodobnie, na najbliższej sesji Rady Miasta, zostanie ponownie podjęty temat utworzenia w Kielcach młodzieżowej rady. Kieleckie przystanki do naprawy: Na każdym z 81 nowych przystanków znaleziono mniejsze lub większe usterki. Wynika to z ekspertyzy przygotowanej przez Naczelną Organizację Techniczną. Naprawą zająć ma się wykonawca. Wakacyjne atrakcje w Skarżysku: Lato w Skarżysku-Kamiennej upływa pod znakiem licznych atrakcji i dobrej zabawy. Wakacyjna oferta, przygotowana przez miejskie jednostki i Urząd Miasta jest tak bogata, że każdy z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie...
Menu
reklama
reklama

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy