Sprawcy kradzieży zatrzymani: Skarżyscy policjanci zatrzymali 50-letnią kobietę oraz 60-letniego mężczyznę mieszkających w Radomiu, którzy są podejrzani o kradzież artykułów spożywczych i chemicznych w jednym z supermarketów na terenie Skarżyska-Kamiennej. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. Nowy Dyrektor MPWiK w Skarżysku-Kamiennej: Łukasz Żuchowski od 2 marca został nowym dyrektorem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej Sp. z o.o. Zastąpił on na tym stanowisku Jana Stojka. Przewrócona cysterna na rondzie w Cedzynie groziła wybuchem. Była ewakuacja!: Na rondzie w Cedzynie przewróciła się cysterna z propanem-butanem. Pojazd przewożący blisko 10 ton gazu uległ mikrorozszczelnieniu. Natychmiast odbyła się akcja ewakuacyjna w promieniu 500 metrów. Drogi w kierunku Górna, Leszczyn i Kielc wraz z obwodnicą są nieprzejezdne. Zatrzymany za handel narkotykami: Świętokrzyska Policja zatrzymała 51-letniego mężczyznę podejrzewanego o sprzedaż narkotyków. Podczas kontroli pojazdu mundurowi znaleźli 200 gramów marihuany. Świętokrzyscy gimnazjaliści w czołówce, jeśli chodzi o umiejętności komputerowe: Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez komputerów. Najłatwiej w wirtualnym świecie radzą sobie ludzie młodzi. W Koronie trwa kontrola: Od kilku tygodni trwa kontrola radnych w Koronie Kielce. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ona przebiega. Póki co, trwa sprawdzanie dokumentów. Obie strony zapewniają, że współpraca wygląda dobrze. Udane adopcje w świętokrzyskim - ośrodek adopcyjny podsumowuje działalność: Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny z okazji trzeciego roku istnienia, podsumował swoją dotychczasową działalność. Dane są zadowalające. Dzięki pomocy placówki, nowy dom znalazło ponad 170 dzieci, a kolejni opiekunowie już czekają na możliwość przyjęcia do siebie dziecka. W przychodniach ruch. Dużo zachorowań na grypę: Zima, choć łagodna, nie daje o sobie zapomnieć. A marzec i kwiecień to najbardziej zdradliwe pod względem pogody miesiące. Najłatwiej wtedy złapać też jakąś infekcję. I niestety tak też się dzieje. Z danych świętokrzyskiego sanepidu wynika, że w regionie mamy sporo przypadków grypy. Da się to łatwo potwierdzić w przychodniach, gdzie pacjentów z niepokojącymi objawami nie brakuje. Utworzenie Rady Przedsiębiorców Łopuszna: Realizacja planów inwestycyjnych terenów gminy, szukanie pomysłów na przemysł oraz pozyskiwanie środków z zewnątrz na realizację – to jedne z głównych zamierzeń powstającej w Łopusznie Rady Przedsiębiorców. Andrzej Duda nie przyjedzie w piątek do Kielc... odwiedzi Polaków w Wielkiej Brytanii: Zaplanowane na piątek spotkanie kandydata PiS na prezydenta Polski, Andrzeja Dudy z mieszkańcami Kielc nie odbędzie się.
Menu

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy