Ostatni dzień wakacji - lato oczami przedszkolaków z "Planety Dziecka": Mamy dzisiaj ostatni dzień wakacji. Przedszkolaki letnie miesiące spędziły głównie w swoich przedszkolach, nie zabrakło też wyjazdów z rodzicami. Najmłodsi mieszkańcy Skarżyska opowiadają nam o tym, jak minął im wakacyjny czas. (Nie)bezpieczny ostatni weekend wakacji: Przez trzy ostatnie dni policjanci, w ramach akcji „Bezpieczny ostatni weekend wakacji”, w większej ilości patrolowali drogi województwa świętokrzyskiego. Wspominali zabitych w Fanisławicach: Apel Pamięci, Salwa Honorowa, złożenie kwiatów i wieńców oraz przypomnienie historii i losu tych, którzy zginęli. Tak wyglądały niedzielne uroczystości w lesie w Fanisławicach w gminie Łopuszno. „Ta historia, to wskazówka, jak żyć” mówiła podczas spotkania wójt gminy, Irena Marcisz. Nowa twarz PiS? Pytamy w Kwadransie: W politycznym studiu Telewizji Świętokrzyskiej gościmy senatora Krzysztofa Słonia. W programie oczywiście o listach PiS na jesienne wybory, wizycie Beaty Szydło w regionie oraz o świętokrzyskiej odsłonie konkursu, promującego aktywne, niepełnosprawne kobiety. Zapraszamy na fragment. Szpitalik się przenosi: Szpital Dziecięcy przenosi się z Langiewicza na Czarnów. Przetransportowanie pacjentów, którzy nie mogą być leczeni w domach zaplanowano na dzień 1. września. W akcji pomoże m.in. pięć karetek świętokrzyskiego pogotowia. Podziękowali za plony. Dożynki 2015 w Skarżysku za nami: Można powiedzieć, wprawdzie tylko symbolicznie, że zbiory w Skarżysku zakończone. W niedzielę na placu Staffa odbyły się Powiatowo – Gminne Dożynki. Czy skarżyszczanie wybierają się na referendum?: Już w niedzielę, 6 września, Polacy będą mieli okazję zabrać głos w trzech sprawach – JOW – ów, finansowania partii z budżetu państwa i rozstrzygania przepisów podatkowych na korzyść podatnika. Sprawdziliśmy, czy skarżyszczanie wybierają się tego dnia do urn. Sprawiedliwy remis. Korona podzieliła się punktami z Pogonią: Korona Kielce zremisowała w sobotę z Pogonią Szczecin 1:1. Bramkę dla kielczan zdobył z rzutu karnego Przemysław Trytko. Po siedmiu kolejkach Żółto-czerwoni zajmują 7. miejsce w tabeli Ekstraklasy. Przygnieciony przez ciągnik, zginął na miejscu: Mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik rolniczy w Łopusznie. 58-latek zginął na miejscu. Pojazd wyjechał z ulicy Strażackiej i kierował się w stronę Eustachowa. Dożynkowa niedziela: Niedziela upłynęła w regionie pod znakiem dożynek. W Sitkówce-Nowinach odbyły się dożynki powiatu kieleckiego, a w Nagłowicach powiatu jędrzejowskiego.
Menu

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy