Walentynki czy Antywalentynki? KONKURS!: Już w najbliższy weekend Walentynki. Jeśli nie mają Państwo jeszcze planów, mamy propozycję: dwa podwójne zaproszenia do kieleckiego Multikina na maratony: Walentynkowy właśnie, ale również na Antywalentynkowy. Adamczyk będzie doradzał marszałkowi: Były wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce, obecnie radny i prezes Stowarzyszenia Czas na Kielce, Krzysztof Adamczyk, został kolejnym doradcą marszałka województwa Adama Jarubasa. Kto dokończy budowę zakładu w Promniku?: Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Kielcach szuka wykonawcy, który dokończy budowę nowoczesnego Zakładu Unieszkodliwania Odpadów w Promniku. Spółka ogłosiła już przetarg w tej sprawie. "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Rozpoczął się Wielki Post: W Kościele Katolickim zaczyna się jeden z najważniejszych okresów w ciągu roku liturgicznego. Czterdziestodniowy Wielki Post ma przygotować na mękę, śmierć i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna go Środa Popielcowa, kiedy to kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Skarżyscy policjanci podsumowali 2015 rok: Jak co roku, ale teraz już w nowej Komendzie Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej, odbyła się Narada Roczna. Podsumowano na niej działalność skarżyskich policjantów w ubiegłym roku.  Zatrzymany za narkotyki: 30 – letni mężczyzna został w miniony weekend zatrzymany przez włoszczowską policję za posiadanie dwóch gram amfetaminy. Mężczyzna został tymczasowo zatrzymany. Grozi mu kara pozbawienia wolności do nawet 10 lat. Pechowa 13? Kość niezgody na ulicy Karłowicza: Brudna winda, brak domofonów i monitoringu, przesiadujące na klatach młode, pijane osoby oraz brak porozumienia z administracją to codzienna zmora mieszkańców z bloku nr 13 przy ulicy Karłowicza. Starsi ludzie, bojąc się o siebie i chcąc wypoczywać w spokoju od kilkunastu lat walczą z administracją. Ale czy słusznie? Kwalifikacja wojskowa w toku: Z początkiem miesiąca rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa określająca zdolność do czynnej służby wojskowej. Przed Powiatową Komisją Lekarską w Jędrzejowie stanie 538 mężczyzn i 6 kobiet. Postanowiliśmy sprawdzić, czy poborowi chętnie zgłaszają się na badania. W najbliższą niedzielę rocznica rozstrzelania na Borze: W najbliższą niedzielę, 14 lutego na osiedlu Bór odbędą się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z lutego 1940 roku, kiedy to w lesie na Borze hitlerowcy rozstrzelali 360 osób. Wieloletnie starania o remont zakończone sukcesem: We wtorek oficjalnie oddano do użytku kolejną ważną inwestycję w gminie Zagnańsk. Most na pograniczu Jasiowa i Janaszowa nabrał nowego blasku, ale zadbano również o bezpieczeństwo mieszkańców. Inwestycja powstała dzięki zaangażowaniu władz gminy i powiatu kieleckiego.
Menu
reklama
reklama

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy