Rusza "Projekt Świętokrzyskie": „Projekt Świętokrzyskie” to nowe stowarzyszenie w województwie świętokrzyskim. Jego celem jest poprawa sytuacji naszego regionu i postawienie na ludzi, bo "tylko w drużynie można zdziałać wiele". Jego prezesem został europoseł Bogdan Wenta. 12 koneckich talentów: W czwartek Dom Kultury w Końskich zaroił się od uczestników tegorocznej edycji Talentu Świętokrzyskiego. Do castingu stanęło dwunastu wokalistów i wokalistek. Wszyscy ponownie zaprezentują się jurorom 19 października. Udany bój o Koronę Kielc: Festiwal Muzyki Radiowej o Koronę Kielc należy uznać za udany. Znane wszystkim gwiazdy polskiej sceny muzycznej przyciągnęły na Kadzielnię tłumy. Wszyscy bawili się świetnie. Rajdy mają we krwi: Michał Poczęty i Daniel Witasik pochodzą z Jędrzejowa. Mają pasję. Nie mogą żyć bez ścigania. Biorą udział w różnych rajdach. W Super Rally po sześciu rundach przewodzą w klasie do 150 KW. XXIX sesja miejska za nami: Kolejna sesja miejska za nami. Pierwsza po wakacjach, wyłączając tę zwoływaną na wniosek prezydenta. Radni obradowali przez kilka godzin. Więcej w materiale wideo. Powiat zaprasza na Pierwszy Bieg Niepodległościowy: Sportowe wydarzenia w Skarżysku to już stały element kalendarza. 12 listopada zostanie on poszerzony o kolejne, skierowane do biegaczy. Mowa o I Powiatowym Biegu Niepodległościowym. Edukacja dla starszych: Starsi ludzie często zajmują się wnukami i większość wolnego czasu spędzają w domu. Są jednak i tacy, którzy nawet w sile wieku nie przestają żyć aktywnie. Jednym ze sposobów integracji ze społeczeństwem jest chociażby przynależność do Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ten w Jędrzejowie działa bardzo prężnie. W środę zainaugurowano tam nowy rok akademicki. Szczypiorniści Vive dostaną nowe Lexusy: Piłkarze Vive Tauron Kielce od kilku lat jeżdżą specjalnymi autami, które otrzymali od sponsora, firmy Toyota Romanowski. Ojciec dziecka 12-latki stanie przed sądem: Wracamy do sprawy 12-latki ze szpitala na Czarnowie, która w ubiegłym tygodniu urodziła tam dziecko. Szef strefy ekonomicznej pozywa Nowoczesną: W ubiegłym tygodniu Nowoczesna przedstawiała w całej Polsce listy osób, które otrzymały pracę w spółkach skarbu państwa dzięki partii rządzącej.
Menu
reklama
reklama

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy