Ciężarówka w ogniu: - O godzinie dokładnie 16.45 otrzymaliśmy zgłoszenie od oficera dyżurnego o palącym się pojeździe ciężarowym na skrzyżowaniu w miejscowości Górno. Informator kulturalny. Wygraj bilet do kina!: Zapraszamy na weekendowy informator kulturalny. Proponujemy najświeższe informacje na temat wydarzeń, koncertów i ciekawych propozycji filmowych. Kino, a może filharmonia? Wybór należy do Państwa Marszałek zaoszczędził pieniądze: Modernizacja dróg, wsparcie sportu i kultury – to główne obszary, na jakie w najbliższym czasie Zarząd województwa świętokrzyskiego przeznaczy pieniądze, które udało się zaoszczędzić w 2013 roku. Podczas konferencji marszałek Adama Jarubas poinformował o najbliższych inwestycjach. Pół miliona złotych otrzyma również Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach. Młodzież z III LO ukończyła szkolenia strażackie: Wczoraj w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica odbyło się uroczyste wręczenie uczniom zaświadczeń o ukończeniu Szkolenia Podstawowego Strażaków Ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej oraz zaświadczeń o ukończeniu stażu w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku. Realizacja inwestycji z funduszy unijnych - szkolenie: Główny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Skarżysku i Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii zorganizowały bezpłatne spotkanie informacyjne, na temat możliwości realizacji inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowania z funduszy europejskich na lata 2014-2020. Uczniowie z Rudek w hołdzie Papieżowi: 27 kwietnia na rynku w Rzeszowie wystąpią uczniowie z Zespołu Szkół w Rudkach, którzy przy współpracy z Katarzyna Gaertner, zaprezentują się na uroczystej Mszy z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Korona w prokuraturze. Radni PO złożyli wniosek: Afera w Koronie Kielce wydaje się być coraz poważniejsza. Mimo, że prezydent złożył w ostatni czwartek wniosek do prokuratury odnośnie nadużyć w klubie, radni PO również zdecydowali się na taki krok. Szykują się także do kolejnej sesji Rady Miasta. Vive gromi w play-offach: Drużyna Vive Targów Kielce wygrała pierwszy mecz fazy play-off. Choć wygrała to słowo zbyt małe. Podzielili się jajeczkiem wielkanocnym: Z inicjatywy burmistrz Doroty Łukomskiej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie odbyło się spotkanie świąteczne rejonowego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Podczas spotkania dzielono się jajeczkiem wielkanocnym i życzono sobie wszystkiego najlepszego. Śladami Sienkiewicza: Oblęgorek – to nieduża wieś położona niespełna 20 kilometrów od Kielc. To właśnie tutaj na skraju Alei Lipowej znajduje się wyjątkowe miejsce, którym Polski naród uhonorował Henryka Sienkiewicza za całokształt jego pracy artystycznej. W 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza w dworku powstało prężnie działające muzeum.
Menu

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy