Miasto odzyskało pałacyk przy ul. Ogrodowej: Pałacyk przy ul. Ogrodowej to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w Kielcach. Kiedyś był siedzibą Sanepidu. Od kilkudziesięciu lat mieszczą się tam gabinety stomatologiczne. Dom Pomocy Społecznej aktywizuje swoich podopiecznych: Podopieczni Domów Pomocy Społecznej wykonują wiele różnych prac. Malują, haftują, rzeźbią lub próbują nowoczesnych, niekonwencjonalnych technik. Ich pomysłowość i talent zostały docenione. W środę nagrodzono dzieła osób biorących udział w konkursie „Jan Paweł II w sercach polskich rodzin”. Po XXV sesji miejskiej: We wtorek w w MCK - u odbyła się kolejna, XXV sesja Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Radni zajęli się m.in. uchwałą dotyczącą udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Skarżyskiego na realizację zadań inwestycyjnych na drogach powiatowych. Świąteczny rozkład jazdy: Zarząd Transportu Miejskiego przypomina o zmianach w rozkładach jazdy autobusów w związku ze świętem Bożego Ciała. 11. Świętokrzyska Niezapominajka promowała ekologię: Szeroko pojęta ekologia przyświecała Świętokrzyskiej Niezapominajce, która w Zagnańsku odbyła się już po raz 11. To świetna impreza dla całych rodzin, która już na dobre wpisała się w kalendarz imprez kulturalno-artystycznych w Zagnańsku. Tradycyjnie nie zabrakło Biegu Przedszkolaków, który zawsze wśród maluchów wzbudza wiele emocji. Rondo na Piekoszowskiej coraz bliżej. Ogłoszono przetarg: Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na rozbudowę skrzyżowania ulicy Piekoszowskiej, Malików i Białogońskiej w Kielcach. W ramach inwestycji ma tam powstać małe rondo, które ma usprawnić ruch pojazdów. Biegali w parku: W parku miejskim w Jędrzejowie odbył się Powiatowy Mityng Olimpiad Specjalnych organizowany przez jędrzejowski klub Strzała. Rywalizowano na dwóch dystansach i mimo, że ważne było samo uczestnictwo w zawodach, to każdy chciał wygrać. Wspaniałe metamorfozy: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 na chwilę zamienił się w „Studio Metamorfoz”. Wszystko za sprawą pomysłowej akcji, o której więcej w materiale filmowym. Podsumowano inwestycje: Po jedenastu latach przygotowań i realizacji projektu pod nazwą Uporządkowanie Gospodarki Wodno-Ściekowej Na Terenie Miasta i Gminy Końskie, podsumowano tę ogromną inwestycję. Zespół Sound Rash walczy o Scyzoryka: Festiwal Scyzoryki zbliża się już powoli do finału. Na naszej antenie prezentujemy kolejnego uczestnika. Jest nim zespół Sound Rash, w którego pięcioosobowym składzie są aż cztery dziewczyny.
Menu
reklama
reklama

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy