Ruszyła II edycja programu edukacyjnego PGE Dystrybucji S.A. w Skarżysku-Kamiennej: Po zeszłorocznym sukcesie akcji  promującej bezpieczne korzystanie z urządzeń elektrycznych przyszedł czas na drugą edycję wydarzenia. Organizatorem przedsięwzięcia jest PGE Dystrybucja S.A. W Skarżysku – Kamiennej. Akcja skierowana jest do przedszkolaków oraz dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Wygrać z nałogiem. Ogólnopolski Dzień Trzeźwości: W całej Polsce z okazji obchodzonego dziś Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości odbyły się dni otwarte w klubach abstynentów i placówkach pomagających osobom z uzależnieniami. Niestety, jak mówią specjaliści, coraz częściej zmagamy się z nałogami. Dotyczy to także ludzi coraz młodszych. XV Turniej Samorządowy o Puchar Rady Powiatu: W sobotnie popołudnie, na boisku hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowe Słupi, w rozgrywkach piłkarskich, zmierzyły się ze sobą drużyny reprezentantów rad gmin, powiatu oraz instytucji rządowych i pozarządowych. Pomimo towarzyskiego charakteru meczy, nie zabrakło prawdziwego ducha walki. Pisanka z 24 tysięcy zakrętek! Norwid pobił rekord!: Uczniowie kieleckiego liceum im. C. K. Norwida nie próżnują. Mimo fatalnej pogody, przez kilka godzin na szkolnym boisku układali ogromną pisankę. Udało się! Wielkanocne jajko powstało z 24 tysięcy nakrętek! Ostatni przejazd Ikarusem: W minioną sobotę ulicami Kielc i okolic odbył się ostatni przejazd autobusem komunikacji miejskiej marki Ikarus. Na to wydarzenie przybyło wielu fanatyków i hobbistów autobusów z całego kraju, a nawet zagranicy. Artur Bednarek nowym wicekomendantem: Inspektor Artur Bednarek obejmie 1 kwietnia stanowisko wiceszefa Świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. Bednarek od 2012 roku kierował częstochowskim, miejskim garnizonem. Latosiński nie będzie posłem: To już niemal pewne. Pomimo spekulacji, Bogdan Latosiński, przewodniczący Solidarności w kieleckim MPK i jednocześnie radny sejmiku województwa, nie obejmie mandatu poselskiego po Tomaszu Kaczmarku. Zapytania z sesji Rady Miasta: Zapraszamy do obejrzenia zapytań radnych Rady Miasta z ostatniej sesji Rady Miasta. Kolejne kroki w stronę budowy S7: Jak podaje kielecka Gazeta Wyborcza, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę ekologów dotyczącą "zgody na realizację inwestycji drogowej". Bez dofinansowania na wózki? Dyr. PRFON tłumaczy: Niepełnosprawni nadal mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu wózka elektrycznego. Tyle, że w bieżącym roku po takie wsparcie powinni najpierw udać się do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrektor PFRON-u tłumaczy w naszym studiu, co zmieniło się po zawieszeniu dofinansowań z „Aktywnego Samorządu”.
Menu

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy