Matematykę ma we krwi: Piotr Ambroszczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich jest jednym z sześciu najlepszych matematyków w Polsce! Już niebawem będzie reprezentował nasz kraj w mistrzostwach świata. Jak to się robi, że wychowuje się najlepszych uczniów w kraju? O tym rozmawialiśmy z nauczycielami, uczniami i samym mistrzem. W rytmie disco - relacja: Powracamy jeszcze raz do Świętokrzyskiej Gali Disco. Publiczność dopisała, bawiąc się świetnie w rytmie disco. Nie zabrakło także specjalnej niespodzianki, czyli pokazu laserów. Świętokrzyskie smaki: I Festiwal Świętokrzyskich Smaków w Skansenie Etnograficznym w Tokarni już za nami. Pomimo, że to dopiero pierwsza edycja, uczestników nie brakowało. Gratka dla fanów stand - upu w Miejskim Centrum Kultury: Karol Kopiec i Antoni Syrek – Dąbrowski wystąpili w sobotę na scenie Miejskiego Centrum Kultury. Święto pracy: Uroczystości majowe to tradycja. Rozpczynają się one pierwszego maja Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. W Kielcach obchody te rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstanie "Solidarności". Bądź lisem. Pobiegaj - relacja wideo: Biegać może każdy. Swoim tempem, z przerwami i na wybranych przez siebie odcinkach. Ważne, żeby to robić, bo jak powszechnie wiadomo – ruch to zdrowie. W Święto Flagi rajd rowerowy: 2 maja po raz dwunasty obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało wprowadzone ustawą z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Korona pokonała Wisłę Kraków: Korona Kielce pokonała Wisłę Kraków 3:2 w meczu 34. kolejki Ekstraklasy. Gole dla kielczan zdobyli Airam Cabrera, Dmitrij Wierchowcow i Serhij Pylypczuk. Bramki dla gości strzelił Paweł Brożek. Dzięki wygranej Korona przedłużyła passę meczów bez porażki do 10. Demokracja, a praworządność: Klub Obywatelski po raz kolejny zorganizował debatę społeczną. Tym razem gośćmi specjalnymi byli sędzia Jerzy Stępień oraz mecenas Wojciech Czech. Nowe boisko już otwarte: Wielcy sportowcy rodzą się bardzo często w małych miejscowościach. Ich talent zauważają najpierw wychowawcy, później trenerzy, a wreszcie kluby sportowe.
Menu
reklama
reklama

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy