Sołtysi opanowali Wąchock: Tylko w stolicy humoru, jaką z całą pewnością jest Wąchock, nikogo nie dziwi konkurencja toczenia koła do wygódki. Platforma przeciwko zmianom w edukacji: W poniedziałek Minister Edukacji Narodowej przedstawiła szczegóły reformy szkolnictwa. Likwidacja gimnazjów spotkała się z falą krytyki ze strony opozycji. Platforma Obywatelska zapowiada, że nie da za wygraną. Mobilność szansą dla pracowników: „Kompetentna kadra – potencjałem rozwojowym świętokrzyskich firm”. Pod takim hasłem odbyła się we wtorek konferencja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Podczas niej rozmawiano na temat zmian, jakie w ostatnim czasie zaszły na świętokrzyskim rynku pracy. Noc Świętojańska z atrakcjami: Chęciny w całej Polsce słyną z Zamku Królewskiego, przechadzającej się po jego murach Białej Damy i wielu innych turystycznych atrakcji. Klimat tego miejsca idealnie pasował więc do dawnych, słowiańskich obrzędów, związanych z letnim przesileniem słońca. Zobaczmy, jak mieszkańcy gminy bawili się w Noc Świętojańską w Chęcinach. Pieniądze trafią do młodych szczypiornistów KSSPR Końskie: Jak już informowaliśmy na naszej antenie, Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich napisało projekt, który miał na celu pozyskanie środków dla młodych szczypiornistów KSSPR. Był jeden warunek. Projekt był wystawiany na konkurs i o jego losach decydowali klienci jednego z supermarketów. Udana biesiada w gminie Masłów: W niedzielę mieszkańcy Masłowa z pewnością nie narzekali na nudę. A to za sprawą organizowanej tam cyklicznie biesiady. Była dobra muzyka, regaty wodne, pokaz pirotechniczny i dziecięcy spektakl, w którym główne role zagrali rodzice... Sejmik wsparł Dymarki Świętokrzyskie: W sierpniu tego roku odbędą się jubileuszowe, 50. Dymarki Świętokrzyskie. Na ten cel, radni sejmiku, przekazali w poniedziałek 70 tys. zł z budżetu województwa świętokrzyskiego. Zbliża się 70. rocznica Pogromu Kieleckiego: Zbliża się 70. rocznica Pogromu Kieleckiego. Obchody upamiętniające największą powojenną tragedię w naszym mieście rozpoczną się w sobotę, 2 lipca. W piątek do Kielc wjadą uczestnicy Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków: W środę z Radomia wystartują kolarze biorący udział w 27. już Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku na trasie cyklistów znalazły się Kielce. PiS: krytyka Konrada Kröniga i pochwała "dobrej zmiany": Radni PiS Mariusz Bodo i Marcin Piętak ze wsparciem pełnomocnika PiS w regionie, Krzysztofa Lipca i posłanki Marii Zuby oraz wicewojewody Andrzeja Bętkowskiego w poniedziałek postanowili odnieść się zarówno do absolutorium dla prezydenta Konrada Kröniga, jak i inwestycji w powiecie skarżyskim. Czy to początek przygotowań do wyborów samorządowych?
Menu
reklama
reklama

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy