Poszukają narkotyków w muzeum: Już 21 kwietnia w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej rozpocznie się pokazowe szkolenie psów służbowych. Psy będą miały za zadanie między innymi odszukać ukryte na terenie muzeum materiały niebezpieczne. Ukrywał narkotyki w blokach w Kielcach: Blisko kilogram amfetaminy i marihuany, dopalacze oraz kilkadziesiąt tabletek ekstazy zabezpieczyli kieleccy policjanci u 25-latka z Kielc. Mężczyzna od dłuższego czasu był pod lupą policji. Podejrzenia mundurowych się potwierdziły. IX Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich: Sobotni Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich przyciągnął wielu mieszkańców naszego regionu. Tego dnia można było liczyć na fachowe konsultacje. Coroczna inicjatywa Naczelnej Rady Adwokackiej kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. PO podsumowuje dorobek Komorowskiego: Podsumowaniu dorobku prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego planowi dla Polski świętokrzyscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej poświęcili poniedziałkową konferencję prasową. Działacze PO wiele mówili o tym, co urzędującemu prezydentowi udało się zrobić w kilku najważniejszych filarach. Odnaleziona 14-latka: Skarżyscy policjanci przy zaangażowaniu policjantów z terenu Tarnowa i Krakowa odnaleźli zaginioną 14-latkę, mieszkankę Skarżyska-Kamiennej. Takie zaginięcia powinny być przestrogą dla rodziców i opiekunów nastoletnich dzieci. Jak ten czas szybko biegnie: 5 urodziny CH Hermes: Już pięć lat minęło od uruchomienia pierwszego Centrum Handlowego z prawdziwego zdarzenia w Skarżysku. Popularny Hermes dostał drugie życie i jak się okazało, przypadł do gustu skarżyszczanom. Muzyka i emocje: XXXIII Konkurs Młodych Pianistów Nad Kamienną 2015  zgromadził na starcie 29 młodych pianistów. Poziom tegorocznego konkursu jest naprawdę wysoki, a uczestnicy musieli się zaprezentować jurorom w czterech utworach. Nie było łatwo! Kampania Andrzeja Dudy okiem Marii Zuby: Maria Zuba poseł PiS, wzorem swoich kolegów z partii, zorganizowała konferencję prasową na temat kampanii prezydenckiej. O dziwo, konferencja nie dotyczyła zalet kandydata PiS Andrzeja Dudy, lecz wad i złego sprawowania urzędu prezydenta przez Bronisława Komorowskiego. Kielecki "Kopernik" z kolejną inicjatywą: W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach odbyła się w poniedziałek konferencja pod nazwą: „Zawodowcy. Szkoła i pracodawca na rynku pracy”. Mamy Final Four Ligi Mistrzów. Przeżyjmy to jeszcze raz!: Szczypiorniści Vive Tauron Kielce, po roku przerwy, znów w Final Four Ligi Mistrzów. Kielczanie we własnej hali pokonali drużynę Vardaru Skopje 33:31 i pewnie awansowali do najlepszej czwórki Starego Kontynentu. Świętowaniu w niedzielę nie było końca. Przeżyjmy te emocje jeszcze raz.
Menu

„Jan Karski. Człowiek wolności”

  • Napisała 
„Jan Karski. Człowiek wolności”

Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.

W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.

Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy