Już nie będzie jak było: Wielki najazd Platformy Obywatelskiej na województwo świętokrzyskie miało miejsce we wtorkowe popołudnie. Czołowi działacze PO pojawili się we wszystkich powiatowych miastach regionu. Rozpoznała i ujęła złodzieja: Pracownica jednego ze sklepów na terenie Skarżyska-Kamiennej ujęła złodzieja, a następnie powiadomiła o wszystkim Policję. Dzięki spostrzegawczości kobiety i natychmiastowej reakcji, zatrzymany mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności. Kto będzie woził kielczan po 1 stycznia?: Mijają kolejne miesiące, a nadal nie wiadomo, kto będzie w nowym roku woził kielczan. Po poniedziałkowym wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, firma Michalczewski „wraca do gry” w przetargu na obsługę komunikacji miejskiej w Kielcach. Wyróżnienia i nagrody dla pracowników oświaty: Kilkudziesięciu pracowników szkół i przedszkoli odebrało w poniedziałek wyróżnienia i nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Miejskim Centrum Kultury. Starostwo zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w konsultacjach: Starostwo powiatowe zachęca organizacje pożytku publicznego do udziału w konsultacjach nad projektem „Programu Współpracy Powiatu Skarżyskiego z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2018 rok”.  Jeździmy bardzo szybko: Policjanci włoszczowskiej drogówki zatrzymali  w tym roku prawo jazdy już 176 kierowcom, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h. "Tydzień Mediacji" w województwie świętokrzyskim: W ramach tego wydarzenia we wszystkich placówkach sądowych odbywają się bezpłatne konsultacje z mediatorami – informuje Monika Gądek-Tamborska – rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Kielcach.Mediacje to wciąż niszowa forma porozumień w trakcie konfliktów, a to właśnie dzięki niej możemy znacznie ograniczyć koszty procesów sądowych – mówi Izabela Buszewicz ze Świętokrzyskiego Centrum Mediacji w Kielcach. Policjanci zlikwidowali "dziuplę" w gminie Bieliny: Kieleccy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu odzyskali skradziony samochód i zlikwidowali „dziuplę" w gminie Bieliny. Świętokrzyski Anioł Dobroci dla koneckich WTZ przy Wszechnicy Koneckiej: W kategorii grupowej statuetka Świętokrzyski Anioł Dobroci trafiła do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Wspierania Powiatu „Wszechnica Konecka”. Z rąk członka zarządu województwa świętokrzyskiego Piotra Żołądka, nagrodę odebrała Barbara Zbulut. Mistrz Polski pochodzi ze Skarżyska: Rafał Oleś 2017 rok będzie wspominał, jako pełen sukcesów i radości. W rozgrywanych w Szaflarach, Górskich Mistrzostwach Polski w Kolarstwie zdobył Mistrzostwo Polski.
Menu
reklama
reklama

Samorządowcy debatowali o nowej sieci szkół

Samorządowcy debatowali o nowej sieci szkół

W piątek, o nowej sieci szkół debatowały władze województwa, przedstawiciele kuratorium oraz świętokrzyscy samorządowcy. Poruszana była m.in. kwestia zakresu finansów publicznych i rachunkowości wynikających z wdrażania reformy systemu edukacji.

To ostatni dzwonek by przygotować się do reformy edukacji. Do końca tego tygodnia samorządy miały czas na podjęcie uchwał intencyjnych dotyczących nowej sieci szkół. Do piątku wpłynęło ich ponad 70, z czego 25 kurator  zaopiniował już pozytywnie. Taką decyzję usłyszał samorząd gminy Sitkówki-Nowin.

- Jesteśmy po podjęciu uchwały dotyczącej nowej sieci szkół. Nie mamy na razie większych problemów – tłumaczy wójt gminy Sitkówka-Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz.

Niektóre samorządy czekają duże zmiany w związku z reformą oświaty. Najmniej prac czeka te gminy, gdzie w jednym budynku gimnazjum było połączone ze szkołą podstawową, bądź liceum.

- Mamy zespoły szkół, co jest dla nas korzystne, ponieważ nie będziemy mieli większych problemów z reformą – wyjaśnia wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

Kuratorium oświaty, do którego wpływają uchwały intencyjne, ma 21 dni na zaopiniowanie nowej sieci szkół. Najczęstsze błędy pojawiające się w pismach, polegały na złym przydziale klas. Dalej trwają rozmowy z przedstawicielami szkół.

- Obecnie prowadzimy spotkania z dyrektorami szkół. Mówimy o ich rolach w okresie przejściowym, o osłonie dla nauczycieli, szczególnie tych, którzy pracują w gminach oraz o nowej podstawie programowej – mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Reformę minister edukacji Anny Zalewskiej krytykuje opozycja. 

- Samorządy zapłacą bardzo duże koszty, stracą również nauczyciele, ale najbardziej ubolewam nad polską młodzieżą, która ma się uczyć archaicznych rzeczy – wymienia szefowa PO w regionie, Marzena Okła-Drewnowicz.

O tym jak będzie wyglądała nowa sieć szkół w województwie świętokrzyskim przekonamy się pod koniec marca.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy