Bezpieczeństwo nad wodą: Wakacje, słońce i wysokie temperatury to sprawia, że coraz chętniej szukamy ochłody nad wodą. Jednak podczas zabawy niektórzy zapominają o bezpieczeństwie. Policjanci i ratownicy apelują o rozwagę i rozsądek.   W województwie świętokrzyskim sezon na plażowanie tuż, tuż, dlatego na wypoczynek wybierajmy tylko miejsca strzeżone. Z wizytą w skarżyskim szpitalu" o Szpitalnym Oddziale Ratunkowym: Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Z wizytą w skarżyskim szpitalu”. Tym razem odwiedziliśmy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dni Suchedniowa już w ten weekend: Przypominamy, że już w najbliższy weekend odbędą się  Dni Suchedniowa, jednocześnie świętowanie 55 – lecia nadania praw miejskich. Dla mieszkańców i wszystkich, którzy zdecydują się wziąć udział w wydarzeniach, przygotowano wiele atrakcji. Patronat nad tą imprezą sprawuje m.in. nasza telewizja. Uczcili pamięć pomordowanych na Brzasku: W minioną niedzielę, jak co roku, mieszkańcy powiatu skarżyskiego spotkali się przy zbiorowej mogile na Brzasku, by uczcić pamięć o pomordowanych. Nowoczesne technologie pomagają poprawić urodę: Poprawiają owal twarzy i szyi, pomagają zniwelować zmarszczki i podnieść brwi. Lasery przychodzą z odsieczą, gdy w odchudzaniu nie pomaga dieta czy sport. Kolejne dni, kolejne zatrzymane prawa jazdy: Pomimo licznych apeli o rozwagę i ostrożność na drodze w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy lekceważą i nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. W ostatni weekend włoszczowscy policjanci zatrzymali uprawnienia 4 kierującym, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h. Jest zatrzymanie w sprawie morderstwa księdza: Drobiazgowa praca oraz zaangażowanie świętokrzyskich policjantów doprowadziła do szybkiego zatrzymania 26 –latka. Mundurowi podejrzewają, że mieszkaniec powiatu jędrzejowskiego może mieć związek ze śmiercią 70 –letniego księdza z gminy Sędziszów. "Lato w teatrze": W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” wystartował dwutygodniowy cykl warsztatów „Lato w Teatrze”. W tegorocznej, piątej już edycji, dzieci zmierzą się z niecodziennym zadaniem dotyczącym sekretnego życia przedmiotów. Setki ofert pracy na kieleckim Rynku już w środę: W środę na kieleckim Rynku w godzinach od 12.00 - 14.00 odbędą się Plenerowe Targi Pracy. Na bezrobotnych czekać będzie ponad tysiąc ofert pracy zarówno krajowych jak i zagranicznych, poszukiwani będą m.in. pracownicy produkcji, gastronomii, wykwalifikowani pracownicy fizyczni i sprzedawcy. W Kielcach drugi etap 28. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków: Z 5 etapów będzie składał się 28. kolarski Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Trasa przebiegać będzie z Łodzi do Lublina. Finisz drugiego etapu wyścigu odbędzie się w Kielcach.
Menu
reklama
reklama

Samorządowcy debatowali o nowej sieci szkół

Samorządowcy debatowali o nowej sieci szkół

W piątek, o nowej sieci szkół debatowały władze województwa, przedstawiciele kuratorium oraz świętokrzyscy samorządowcy. Poruszana była m.in. kwestia zakresu finansów publicznych i rachunkowości wynikających z wdrażania reformy systemu edukacji.

To ostatni dzwonek by przygotować się do reformy edukacji. Do końca tego tygodnia samorządy miały czas na podjęcie uchwał intencyjnych dotyczących nowej sieci szkół. Do piątku wpłynęło ich ponad 70, z czego 25 kurator  zaopiniował już pozytywnie. Taką decyzję usłyszał samorząd gminy Sitkówki-Nowin.

- Jesteśmy po podjęciu uchwały dotyczącej nowej sieci szkół. Nie mamy na razie większych problemów – tłumaczy wójt gminy Sitkówka-Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz.

Niektóre samorządy czekają duże zmiany w związku z reformą oświaty. Najmniej prac czeka te gminy, gdzie w jednym budynku gimnazjum było połączone ze szkołą podstawową, bądź liceum.

- Mamy zespoły szkół, co jest dla nas korzystne, ponieważ nie będziemy mieli większych problemów z reformą – wyjaśnia wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

Kuratorium oświaty, do którego wpływają uchwały intencyjne, ma 21 dni na zaopiniowanie nowej sieci szkół. Najczęstsze błędy pojawiające się w pismach, polegały na złym przydziale klas. Dalej trwają rozmowy z przedstawicielami szkół.

- Obecnie prowadzimy spotkania z dyrektorami szkół. Mówimy o ich rolach w okresie przejściowym, o osłonie dla nauczycieli, szczególnie tych, którzy pracują w gminach oraz o nowej podstawie programowej – mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Reformę minister edukacji Anny Zalewskiej krytykuje opozycja. 

- Samorządy zapłacą bardzo duże koszty, stracą również nauczyciele, ale najbardziej ubolewam nad polską młodzieżą, która ma się uczyć archaicznych rzeczy – wymienia szefowa PO w regionie, Marzena Okła-Drewnowicz.

O tym jak będzie wyglądała nowa sieć szkół w województwie świętokrzyskim przekonamy się pod koniec marca.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy