Spełnijmy marzenia małych pacjentów: Każdego dnia walczą z rakiem, pokonanie choroby to ich największe marzenie. Ale mali pacjenci  Oddziału Onkologii i Hematologii  Dziecięcej  mają też i te małe marzenia.  W ich spełnieniu może pomóc każdy kto 2 września wybierze się na charytatywny koncert  na Kadzielni – wystarczy kupić bilet i sprawić dzieciom radość w trudnych chwilach. Meble-Spaghetti w Instytucie Dizajnu: Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na wystawę mebli „Spaghetti”, które cieszyły się największą popularnością w Polsce w II połowie lat 50. Kolejne oszustwo "na wnuczka" w regionie: Oszuści znów wyłudzili pieniądze metodą "na wnuczka". Wczorajszej nocy w Sandomierzu ofiarą przestępstwa została 80-letnia kobieta, od której wyłudzono ponad 8 000 zł. Będą nowe miejsca pracy: Hala po dawnych Skarżyskich Zakładach Obuwniczych Fosko ponownie zostanie zagospodarowana. Już niebawem zacznie tam działać firma produkcyjna, która już poszukuje pracowników.  W niedzielę dożynki powiatowe: Zbliża się doroczne święto plonów powiatu kieleckiego. Tym razem gospodarzem imprezy będzie gmina Łagów. Główne uroczystości odbędą się na Placu Targowym w Woli Łagowskiej. Caritas pomaga w przygotowaniu szkolnej wyprawki: Zeszyty, piórniki, kredki czy flamastry – wszystko to jest potrzebne do szkoły, ale nie wszystkich stać na wyprawkę. Akcja kieleckiej Caritas „Tornister pełen uśmiechu” od wielu lat pomaga ubogim rodzinom w skompletowaniu szkolnych przyborów dla dzieci. Jest defibrylator za ,,Koziołki,,: Powiat konecki wzbogacił się o przenośny defibrylator, który już za kilka dni zawiśnie w Komendzie Powiatowej Policji w Końskich. Defibrylator, to nagroda za zajęcie trzeciego miejsca w konkursie „Koziołek”, który od 2000 roku organizowany jest przez wojewodę świętokrzyskiego. Żegnamy wakacje marszobiegiem: W ostatnią sobotę sierpnia powiat skarżyski zaprasza do udziału w Marszobiegu Powiatowym „Żegnamy wakacje”. Zapisy ciągle trwają. Kolej „przyspiesza” połączenie w stronę Warszawy: Dwie i pół godziny – tyle obecnie trwa podróż pociągiem z Kielc do Warszawy. Niebawem do stolicy dotrzemy jeszcze szybciej. PKP PLK ogłosiło przetarg na budowę łącznicy kolejowej w Czarncy, dzięki której pociągi będą sprawniej wjeżdżać na Centralną Magistralę Kolejową. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Świętokrzyskiego, a jej łączny koszt to ponad 42 mln zł. Rusza budowa ronda. Będą utrudnienia: Od środy, 23 sierpnia, kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu związanych z rozpoczęciem budowy ronda turbinowego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 42 z ulicą Krakowską.
Menu
reklama
reklama

Samorządowcy debatowali o nowej sieci szkół

Samorządowcy debatowali o nowej sieci szkół

W piątek, o nowej sieci szkół debatowały władze województwa, przedstawiciele kuratorium oraz świętokrzyscy samorządowcy. Poruszana była m.in. kwestia zakresu finansów publicznych i rachunkowości wynikających z wdrażania reformy systemu edukacji.

To ostatni dzwonek by przygotować się do reformy edukacji. Do końca tego tygodnia samorządy miały czas na podjęcie uchwał intencyjnych dotyczących nowej sieci szkół. Do piątku wpłynęło ich ponad 70, z czego 25 kurator  zaopiniował już pozytywnie. Taką decyzję usłyszał samorząd gminy Sitkówki-Nowin.

- Jesteśmy po podjęciu uchwały dotyczącej nowej sieci szkół. Nie mamy na razie większych problemów – tłumaczy wójt gminy Sitkówka-Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz.

Niektóre samorządy czekają duże zmiany w związku z reformą oświaty. Najmniej prac czeka te gminy, gdzie w jednym budynku gimnazjum było połączone ze szkołą podstawową, bądź liceum.

- Mamy zespoły szkół, co jest dla nas korzystne, ponieważ nie będziemy mieli większych problemów z reformą – wyjaśnia wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

Kuratorium oświaty, do którego wpływają uchwały intencyjne, ma 21 dni na zaopiniowanie nowej sieci szkół. Najczęstsze błędy pojawiające się w pismach, polegały na złym przydziale klas. Dalej trwają rozmowy z przedstawicielami szkół.

- Obecnie prowadzimy spotkania z dyrektorami szkół. Mówimy o ich rolach w okresie przejściowym, o osłonie dla nauczycieli, szczególnie tych, którzy pracują w gminach oraz o nowej podstawie programowej – mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Reformę minister edukacji Anny Zalewskiej krytykuje opozycja. 

- Samorządy zapłacą bardzo duże koszty, stracą również nauczyciele, ale najbardziej ubolewam nad polską młodzieżą, która ma się uczyć archaicznych rzeczy – wymienia szefowa PO w regionie, Marzena Okła-Drewnowicz.

O tym jak będzie wyglądała nowa sieć szkół w województwie świętokrzyskim przekonamy się pod koniec marca.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy