Stypendia szkolne 2017/2018: Od 1 września będzie można składać o przyznanie stypendium szkolnego dla uczniów na rok szkolny 2017/2018. Miesięczny dochód uprawniający do ubiegania się o wsparcie nie może przekroczyć  514,00 zł na osobę w rodzinie. Dotacje do wymiany pieców CO znów dostępne: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach  wznawia  nabór wniosków  o dotację na wymianę pieców centralnego ogrzewania na bardziej ekologiczne, a także na przyłączenie domowej instalacji do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Były budynek UJK przy ulicy Leśnej do remontu: Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę byłego budynku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Leśnej.  Gmina kupiła tę nieruchomość w 2015 roku i docelowo mają się tam przenieść urzędnicy z kilku wydziałów. Za 2 tygodnie dzieci wrócą do szkół. Jak wygląda poziom przygotowań w świętokrzyskich placówkach?: Już za nieco ponad 2 tygodnie w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Ostatnie tygodnie wakacji to czas wytężonej pracy i przygotowań do nowego roku szkolnego, który będzie nieco inny niż w latach poprzednich. Wszystko za sprawą reformy edukacji. Na Przydworcowym poćwiczymy street workout: Do już istniejącej siłowni plenerowej na osiedlu Przydworcowe w Skarżysku, dołączy już niebawem specjalistyczna „siłownia” do street workoutu. To odpowiedź na wiele petycji od skarżyszczan mówi prezydent Skarżyska. Volkswagen nie miał szans: Wczoraj funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich interweniowali wobec 62 –latka, który spowodował kolizję z zaparkowanym volkswagenem i odjechał z miejsca zdarzenia. Okazało się, że mieszkaniec gminy Stąporków nie posiada prawa jady i był nietrzeźwy. „Szczęście” według Patrycji Zarychty: Gościem Dnia na antenie naszej stacji była skarżyszczanka Patrycja Zarychta. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność wokalistyka jazzowa. Profilaktyka jest zdrowa, ŚCO zachęca do badań: Świętokrzyskie Centrum Onkologii  stawia na profilaktykę i rusza z nową kampanią wizerunkową. Ulotki, bilbordy i nowa grafika na cytomammobusie. Do akcji promującej badania wczesnego wykrywania raka włączyli się  kieleccy aktorzy. Wszystko po to, by kobiety chętniej korzystały z mammografii i cytologii.   Liczba kobiet zgłaszających się w tym roku na badania spadła o połowę. Sędziszów gospodarzem dożynek powiatowych: Tegoroczne dożynki powiatu jędrzejowskiego odbędą się 27 sierpnia w Sędziszowie w Bazie Turystyczno – Kulturalno - Rekreacyjnej. Termin upłynął. Teraz czekamy na głosowanie: Upłynął termin składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. W sumie skarżyszczanie zgłosili 20 wniosków na łączną kwotę ponad 950 tysięcy złotych.
Menu
reklama
reklama

Laseroterapia na najwyższym poziomie

Laseroterapia na najwyższym poziomie

Nowoczesną salę do laseroterapii otwarto w Klinice Chirurgii Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. Wykonywane tam będą  zabiegi usuwania zmian naczyniowych u dzieci. Do tej pory przeprowadzano je na bloku operacyjnym, teraz czas oczekiwania na zabieg ma się skrócić. Kielce są czwartym ośrodkiem w Polsce z takim wyposażeniem.

Adaś urodził się ze znamieniem barwnikowym dużym, które z roku na rok jest coraz większe.


- Wielu lekarzy odradzało ten zabieg nie chciało go wykonać tylko jak dziecko urośnie niektórzy bali się także porażenia nerwu trójdzielnego – mówi Renata Majewska mama Adasia.


Adaś trafił wreszcie pod opiekę lekarzy z Kliniki Chirurgii Dziecięcej w Kielcach.


- Mam nadzieję, że będzie dobrze bo to trudny zabieg - mówi mama Adasia.


Na drugi zabieg laseroterapii czeka też Paulinka. Dziewczynka urodziła się z dużymi zmianami naczyniowymi na buzi, szyi i klatce piersiowej. Trudno powiedzieć ile takich zabiegów trzeba będzie  jeszcze wykonać.


- Po pierwszym jest super chyba bardziej niż się spodziewaliśmy, jest super, jeżeli dalej będziemy szli ta droga to te zmiany może będą mniejsze, mamy taką nadzieję – mówi Agnieszka Kaleta mama Paulinki


Na pierwsze konsultacje dziewczynka pojechała aż do Gdańska. Doktor Dariusz Wyrzykowski z tamtejszej kliniki chirurgii Uniwersytetu Medycznego skierował ją do Kielc, dziś sam przeprowadzi zabiegi laseroterapii w nowej sali wyposażonej w nowoczesny sprzęt do usuwania zmian naczyniowych u dzieci.


- Przez wiele lat Ci pacjenci nie byli leczeni w Polsce albo byli leczeni tym co było, a laseroterapia to najlepsza metoda, która daje szanse na poprawę lub wyleczenie – mówi dr Dariusz Wyrzykowski z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUM


Do Kielc przyjechał również  profesor Piotr Czauderna – kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci z Gdańska – tam zabiegi laseroterapii wykonywane są od dawna. Zapotrzebowanie na nie jest bardzo duże. W Polsce nawet kilka procent dzieci rodzi się ze zmianami naczyniowymi.


- Duża część tych zmian nie wymaga leczenia , jedynie obserwacji, ale są zmiany które przez całe życie się utrzymują i nigdy nie znikną, będą rosły wraz z dzieckiem i te zmiany trzeba leczyć – mówi prof. Piotr Czauderna – kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

- W Kielcach takie zabiegi wykonywane są od półtora roku, jednak do tej pory odbywały się na bloku operacyjnym. Przeniesienie sprzętu do nowej sali ma skrócić czas oczekiwania na zabieg i przynieść oszczędności - mówi dr n. med. Przemysław Wolak, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii WSZ


W nowej sali w przyszłości  możliwe będzie również wykonywanie interwencyjnych zabiegów laryngologicznych, okulistycznych i urologicznych w krótkotrwałym znieczuleniu.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy