PUP pomoże przy zmianie kwalifikacji zawodowych: Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Zatrudniamy, wspieramy, pomagamy”. Tym razem mowa jest o szkoleniach w trybie indywidualnym. To nie będzie pechowa "trzynastka". Przed nami XIII Suchedniowski Rajd Rowerowy: Już w niedzielę, 28 maja odbędzie się 13. edycja Suchedniowskiego Rajdu Rowerowego. Organizator -  Suchedniowskie Stowarzyszenie Cyklistów – zapewnia, że nie będzie to pechowa „trzynastka”. Dyrektorzy do szkół i przedszkoli poszukiwani: Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek ogłasza konkurs na stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy, Przedszkola Samorządowego Nr 2 we Włoszczowie oraz Przedszkola Samorządowego Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi we Włoszczowie. Porozmawiaj z komendantem... przez internet: „Wirtualnie – realnie”, czyli możliwość rozmowy z komendantem policji, to element szerszej kampanii zainaugurowanej w marcu „Służąc – niesiemy bezpieczeństwo”. Wszystkie działania podejmowane w jej ramach mają przybliżać społeczeństwu pracę policji, specyfikę zawodu, mają te ż kształtować postawy negujące przemoc i łamanie praw człowieka. 115 km/h w obszarze zabudowanym: Skarżyscy policjanci zatrzymali do kontroli 26-letniego mieszkańca powiatu radomskiego, który kierując pojazdem marki Audi przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 65 km/h. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, funkcjonariusze nałożyli na kierowcę mandat karny oraz zatrzymali mu prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Dzień Dziecka z Domem Kultury w Końskich: Miejsko - Gminny Dom Kultury w Końskich zaprasza 28 maja na Dzień Dziecka. W Parku Miejskim już od godziny 14.00 na najmłodszych czekać będzie wiele atrakcji. Piotr Żyła opowiada o planach na kolejny sezon. Zdradza też kim chciał zostać w młodości: Piotr Żyła wylądował w Kielcach! Jeden z najlepszych polskich skoczków narciarskich gościł w środę w stolicy województwa świętokrzyskiego z okazji targów Plastpol. Nam udało się porozmawiać z popularnym „Wiewiórem”, który zdradził m.in. plany na kolejny sezon. Innowacyjne projekty z ministerialnym dofinansowaniem: Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej docenieni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymali pieniądze na realizacje swoich badań w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności+”. To szansa na wdrożenie pomysłów do masowej produkcji i wzmocnienie współpracy z biznesem.   W Kielcach trwają Targi PLASTPOL: We wtorek w Kielcach rozpoczęły się 21. Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. "Kubuś" szykuje kolejną premierę: Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” szykuje się do kolejnej premiery. W najbliższą sobotę, widzowie będą mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć sztukę „My się mamy nie słuchamy”. Opowiada ona o Mrówie, która ma dość ciężkiej pracy i życia w gromadzie. Wyrusza więc w podróż w poszukiwaniu szczęścia. Reżyserem widowiska jest Ireneusz Maciejewski. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 4.
Menu
reklama
reklama

Nowa sieć szpitali, nowa jakość leczenia

Nowa sieć szpitali, nowa jakość leczenia

Nowa sieć szpitali to lepsza opieka nad pacjentem, szybszy dostęp do specjalisty i stabilna sytuacja finansowa szpitali. Przekonywał w Kielcach wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Zapewnił też, że wszystkie świętokrzyskie lecznice znajdą się w sieci szpitali, która zacznie obowiązywać od 1 października.

Sieć szpitali wprowadzi porządek na rynku i poprawi jakość leczenia– przekonywał w Kielcach wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Klamka zapadła – zmiany zaczną obowiązywać od 1 października.

 Finansowanie leczenia ma być przejrzyste i sprawiedliwe. Placówki będą otrzymywać ryczałt, a część świadczeń będzie rozliczana poza nim. To nie koniec zmian. Od 1 stycznia przyszłego roku przestanie istnieć Narodowy Fundusz Zdrowia – zastąpią go Wojewódzkie Urzędy Zdrowia.


- To nie jest tak, że wojewoda będzie rozdzielać pieniądze według uznania, to jest opracowany sposób wyliczania ryczałtu na pierwszy okres i lata następne, umowy te będą podpisywane na cztery lata, co będzie stanowić dużą stabilność dla szpitali – mówi Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.


Nie oznacza to jednak, że stawka ryczałtu zostanie ustalona raz na zawsze – to dobra propozycja ocenia Andrzej Domański dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach


- Zapowiedzi są dość pozytywne i czytelne, że będą negocjacje raz na kwartał i będziemy mogli wreszcie przestać mówić o nadwykonaniach, będziemy mieć określoną punktację. Struktura rozliczeń z NFZ się nie zmienią więc to jest dobry objaw, czekamy na te zmiany – mówi Andrzej Domański dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w KielcachZyskają szpitale, a przede wszystkim pacjenci – takie jest założenie reformy. Po wyjściu za szpitala chorzy nie będą już musieli szukać specjalistów na własną rękę - przekonywał wiceminister zdrowia.  Wszystkie poradnie przyszpitalne mają mieć zapewnione kontraktowanie na zasadzie ryczałtu, a personel danej lecznicy ma koordynować dalsze leczenie.


- Jeżeli pacjent wychodzi z oddziału chirurgicznego to musi mieć ustalony termin wizyty w przychodni przyszpitalnej jeżeli wymaga rehabilitacji to tez musi ja mieć zapewnioną - mówi Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.


Dyrektorzy szpitali nie mówią nie takim rozwiązaniom, choć jest jeszcze wiele niewiadomych.


- Na razie nie otrzymaliśmy żadnych projektów umów, które by pokazywały jak to wszystko zorganizować. Natomiast jest tyle samo pielęgniarek, tyle samo lekarzy i póki co jest tyle samo pieniędzy, pożyjemy zobaczymy -  mówi Bartosz Stemplewski , dyrektor ZOZ w Pińczowie


W nowej sieci znalazły się wszystkie świętokrzyskie szpitale.  Każdy z nich zostanie przypisany do jednej z trzech grup, podział zależeć będzie  od liczby oddziałów, którymi dysponuje placówka. To z kolei będzie się wiązać ze sposobem finansowania. W odrębnej kategorii, szpitali specjalistycznych, znalazły się Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy