Stypendia szkolne 2017/2018: Od 1 września będzie można składać o przyznanie stypendium szkolnego dla uczniów na rok szkolny 2017/2018. Miesięczny dochód uprawniający do ubiegania się o wsparcie nie może przekroczyć  514,00 zł na osobę w rodzinie. Dotacje do wymiany pieców CO znów dostępne: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach  wznawia  nabór wniosków  o dotację na wymianę pieców centralnego ogrzewania na bardziej ekologiczne, a także na przyłączenie domowej instalacji do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Były budynek UJK przy ulicy Leśnej do remontu: Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę byłego budynku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Leśnej.  Gmina kupiła tę nieruchomość w 2015 roku i docelowo mają się tam przenieść urzędnicy z kilku wydziałów. Za 2 tygodnie dzieci wrócą do szkół. Jak wygląda poziom przygotowań w świętokrzyskich placówkach?: Już za nieco ponad 2 tygodnie w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Ostatnie tygodnie wakacji to czas wytężonej pracy i przygotowań do nowego roku szkolnego, który będzie nieco inny niż w latach poprzednich. Wszystko za sprawą reformy edukacji. Na Przydworcowym poćwiczymy street workout: Do już istniejącej siłowni plenerowej na osiedlu Przydworcowe w Skarżysku, dołączy już niebawem specjalistyczna „siłownia” do street workoutu. To odpowiedź na wiele petycji od skarżyszczan mówi prezydent Skarżyska. Volkswagen nie miał szans: Wczoraj funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich interweniowali wobec 62 –latka, który spowodował kolizję z zaparkowanym volkswagenem i odjechał z miejsca zdarzenia. Okazało się, że mieszkaniec gminy Stąporków nie posiada prawa jady i był nietrzeźwy. „Szczęście” według Patrycji Zarychty: Gościem Dnia na antenie naszej stacji była skarżyszczanka Patrycja Zarychta. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność wokalistyka jazzowa. Profilaktyka jest zdrowa, ŚCO zachęca do badań: Świętokrzyskie Centrum Onkologii  stawia na profilaktykę i rusza z nową kampanią wizerunkową. Ulotki, bilbordy i nowa grafika na cytomammobusie. Do akcji promującej badania wczesnego wykrywania raka włączyli się  kieleccy aktorzy. Wszystko po to, by kobiety chętniej korzystały z mammografii i cytologii.   Liczba kobiet zgłaszających się w tym roku na badania spadła o połowę. Sędziszów gospodarzem dożynek powiatowych: Tegoroczne dożynki powiatu jędrzejowskiego odbędą się 27 sierpnia w Sędziszowie w Bazie Turystyczno – Kulturalno - Rekreacyjnej. Termin upłynął. Teraz czekamy na głosowanie: Upłynął termin składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. W sumie skarżyszczanie zgłosili 20 wniosków na łączną kwotę ponad 950 tysięcy złotych.
Menu
reklama
reklama

Nowa sieć szpitali, nowa jakość leczenia

Nowa sieć szpitali, nowa jakość leczenia

Nowa sieć szpitali to lepsza opieka nad pacjentem, szybszy dostęp do specjalisty i stabilna sytuacja finansowa szpitali. Przekonywał w Kielcach wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Zapewnił też, że wszystkie świętokrzyskie lecznice znajdą się w sieci szpitali, która zacznie obowiązywać od 1 października.

Sieć szpitali wprowadzi porządek na rynku i poprawi jakość leczenia– przekonywał w Kielcach wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Klamka zapadła – zmiany zaczną obowiązywać od 1 października.

 Finansowanie leczenia ma być przejrzyste i sprawiedliwe. Placówki będą otrzymywać ryczałt, a część świadczeń będzie rozliczana poza nim. To nie koniec zmian. Od 1 stycznia przyszłego roku przestanie istnieć Narodowy Fundusz Zdrowia – zastąpią go Wojewódzkie Urzędy Zdrowia.


- To nie jest tak, że wojewoda będzie rozdzielać pieniądze według uznania, to jest opracowany sposób wyliczania ryczałtu na pierwszy okres i lata następne, umowy te będą podpisywane na cztery lata, co będzie stanowić dużą stabilność dla szpitali – mówi Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.


Nie oznacza to jednak, że stawka ryczałtu zostanie ustalona raz na zawsze – to dobra propozycja ocenia Andrzej Domański dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach


- Zapowiedzi są dość pozytywne i czytelne, że będą negocjacje raz na kwartał i będziemy mogli wreszcie przestać mówić o nadwykonaniach, będziemy mieć określoną punktację. Struktura rozliczeń z NFZ się nie zmienią więc to jest dobry objaw, czekamy na te zmiany – mówi Andrzej Domański dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w KielcachZyskają szpitale, a przede wszystkim pacjenci – takie jest założenie reformy. Po wyjściu za szpitala chorzy nie będą już musieli szukać specjalistów na własną rękę - przekonywał wiceminister zdrowia.  Wszystkie poradnie przyszpitalne mają mieć zapewnione kontraktowanie na zasadzie ryczałtu, a personel danej lecznicy ma koordynować dalsze leczenie.


- Jeżeli pacjent wychodzi z oddziału chirurgicznego to musi mieć ustalony termin wizyty w przychodni przyszpitalnej jeżeli wymaga rehabilitacji to tez musi ja mieć zapewnioną - mówi Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.


Dyrektorzy szpitali nie mówią nie takim rozwiązaniom, choć jest jeszcze wiele niewiadomych.


- Na razie nie otrzymaliśmy żadnych projektów umów, które by pokazywały jak to wszystko zorganizować. Natomiast jest tyle samo pielęgniarek, tyle samo lekarzy i póki co jest tyle samo pieniędzy, pożyjemy zobaczymy -  mówi Bartosz Stemplewski , dyrektor ZOZ w Pińczowie


W nowej sieci znalazły się wszystkie świętokrzyskie szpitale.  Każdy z nich zostanie przypisany do jednej z trzech grup, podział zależeć będzie  od liczby oddziałów, którymi dysponuje placówka. To z kolei będzie się wiązać ze sposobem finansowania. W odrębnej kategorii, szpitali specjalistycznych, znalazły się Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy