Wandale zniszczyli miejsce do grillowania: Wandale podpalili miejsce do grillowania na kieleckim Stadionie. Niestety, nie po raz pierwszy. Teraz nie ma ani stołu, ani ławek. Altan była odnawiana dwa lata temu. Straty są szacowane, a Urząd Miasta chce po raz kolejny przeprowadzić  tam remont. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach z Certyfikatem Akredytacyjnym: Po dwuletniej przerwie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach znów uzyskał Certyfikat Akredytacyjny. Dokument w czwartek przekazał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Podczas tego wydarzenia dokonano także uroczystego otwarcia wyremontowanej Klinki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Nie żyje Wojciech Płusa. Tak zapamiętają go współpracownicy: Ta przykra informacja pojawiła się w środę wieczorem. Zmarł Wojciech Płusa, szef powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego w Skarżysku – Kamiennej. Miał 44 lata. Wypadek na DK nr 78: W czwartek po godz. 13.00 doszło do niebezpiecznego wypadku na drodze krajowej nr 78 Jędrzejów - Chmielnik, w miejscowości Lipnik. Zderzyły się dwa auta - osobowy oraz dostawczy. II etap rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego: Ponad cztery tysiące miejsc czeka na chętnych. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wolne miejsca są między innymi na pedagogice, filologii angielskiej, historii, geografii, biologii, chemii, turystyce i rekreacji, politologii i studiach skandynawskich w języku angielskim. Nowy Zarząd WFOŚiGW w Kielcach: Ryszard Gliwiński i Mariusz Goraj zostali zaakceptowani  przez Zarząd Województwa na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe miejsca w świętokrzyskich przedszkolach i żłobkach: W regionie powstanie ponad  400 nowych miejsc w przedszkolach i około 150 w żłobkach. Zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 10 milionów złotych unijnych dotacji. Trwają inwestycje w mieście: W planie tegorocznego budżetu miasta znalazło się ponad 30 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 12 milionów złotych. Część z nich właśnie trwa, m.in. budowa ulicy Kościelnej. Więcej na ten temat w materiale filmowym. Kiedy skorzystać z porady fizjoterapeuty?: W wakacje rodzice ze swoimi pociechami spędzają o wiele więcej czasu niż podczas roku szkolnego, tym samym mogą dokładniej przyjrzeć się rozwojowi dziecka. Fizjoterapeutka Kinga Kasprzyk – Wiktorzak radzi, na co zwrócić uwagę i wyjaśnia, jakie sygnały mogą świadczyć o konieczności rozpoczęcia terapii. Temat budowy spalarni dla zwierząt znów odłożony: Wciąż nie wiadomo gdzie dokładnie i czy w ogóle powstanie w Kielcach spalarnia dla zwierząt. Temat ten miał być poruszany podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, jednak prezydent zaproponował, aby projekt wycofać z porządku obrad i ponownie go przeanalizować przez odpowiednią komisję Rady Miasta.
Menu
reklama
reklama

Miliony dla samorządów na remonty dróg

Miliony dla samorządów na remonty dróg

Prawie 12 i pół miliona złotych trafiło do świętokrzyskich samorządów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Rządowe promesy pozwolą na przebudowę lub remont 60 kilometrów dróg gminnych i powiatowych uszkodzonych w czasie powodzi czy ulewnych deszczy.

39 samorządów otrzymało wsparcie z rezerwy budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Prawie 12 i pół miliona złotych pozwoli na wybudowanie nowego mostu w Smykowie i remont 60 kilometrów dróg gminnych i powiatowych.

- Samorządy na te pieniądze czekają, ponieważ dofinansowanie w tym zadaniu wynosi 80 % , a tylko 20% to wkład własny. To korzystne dla gmin i powiatów, cieszy fakt, że możemy przekazać te pieniądze – mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski

Dzięki rządowemu wsparciu możemy poprawić bezpieczeństwo na drogach – podkreślają samorządowcy. Ponad 100 tysięcy złotych trafi do Pińczowa. Przebudowana zostanie droga w Młodzawach Dużych, którą w maju 2015 roku zniszczył ulewny deszcz.

- Jesteśmy w kontakcie z mieszkańcami, oni bardzo czekają na tę inwestycję, musimy tylko na najbliższej sesji wprowadzić te pieniądze do budżetu i przystąpimy do realizacji -  mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Na drogowe inwestycje czekają też mieszkańcy Borowa i ulicy Kazimierza Jeżewskiego w Jędrzejowie. Gmina otrzymała 195 tysięcy rządowego wsparcia.

 - Ostateczna kwotę poznamy po przetargach, ruszymy z nimi natychmiast. Środki w budżecie gminy na wkład własny są zabezpieczone i myślę, że w sierpniu rozpoczniemy przebudowę dróg, na które otrzymaliśmy promesy – mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

W tym roku województwo świętokrzyskie otrzymało już ponad 31 milionów złotych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych na lokalnych drogach. Jednak pieniędzy wciąż brakuje, stąd pomysł na utworzenie Funduszu Dróg Samorządowych. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom – przekonywali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

- Fundusz specjalny, celowy, który będzie przeznaczony tylko i wyłącznie  na prace związane z budową i remontami dróg lokalnych, a pieniądze pochodzić będą z opłat paliwowych, które będą uiszczać wszyscy kierowcy – mówi Andrzej Kryj, poseł PiS

Projekt ustawy dotyczącej tak zwanej opłaty drogowej jest już w Sejmie. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się pierwsze głosowanie nad jej wprowadzeniem. To będzie nowy podatek doliczany do ceny paliwa.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy