Wandale zniszczyli miejsce do grillowania: Wandale podpalili miejsce do grillowania na kieleckim Stadionie. Niestety, nie po raz pierwszy. Teraz nie ma ani stołu, ani ławek. Altan była odnawiana dwa lata temu. Straty są szacowane, a Urząd Miasta chce po raz kolejny przeprowadzić  tam remont. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach z Certyfikatem Akredytacyjnym: Po dwuletniej przerwie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach znów uzyskał Certyfikat Akredytacyjny. Dokument w czwartek przekazał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Podczas tego wydarzenia dokonano także uroczystego otwarcia wyremontowanej Klinki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Nie żyje Wojciech Płusa. Tak zapamiętają go współpracownicy: Ta przykra informacja pojawiła się w środę wieczorem. Zmarł Wojciech Płusa, szef powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego w Skarżysku – Kamiennej. Miał 44 lata. Wypadek na DK nr 78: W czwartek po godz. 13.00 doszło do niebezpiecznego wypadku na drodze krajowej nr 78 Jędrzejów - Chmielnik, w miejscowości Lipnik. Zderzyły się dwa auta - osobowy oraz dostawczy. II etap rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego: Ponad cztery tysiące miejsc czeka na chętnych. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wolne miejsca są między innymi na pedagogice, filologii angielskiej, historii, geografii, biologii, chemii, turystyce i rekreacji, politologii i studiach skandynawskich w języku angielskim. Nowy Zarząd WFOŚiGW w Kielcach: Ryszard Gliwiński i Mariusz Goraj zostali zaakceptowani  przez Zarząd Województwa na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe miejsca w świętokrzyskich przedszkolach i żłobkach: W regionie powstanie ponad  400 nowych miejsc w przedszkolach i około 150 w żłobkach. Zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 10 milionów złotych unijnych dotacji. Trwają inwestycje w mieście: W planie tegorocznego budżetu miasta znalazło się ponad 30 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 12 milionów złotych. Część z nich właśnie trwa, m.in. budowa ulicy Kościelnej. Więcej na ten temat w materiale filmowym. Kiedy skorzystać z porady fizjoterapeuty?: W wakacje rodzice ze swoimi pociechami spędzają o wiele więcej czasu niż podczas roku szkolnego, tym samym mogą dokładniej przyjrzeć się rozwojowi dziecka. Fizjoterapeutka Kinga Kasprzyk – Wiktorzak radzi, na co zwrócić uwagę i wyjaśnia, jakie sygnały mogą świadczyć o konieczności rozpoczęcia terapii. Temat budowy spalarni dla zwierząt znów odłożony: Wciąż nie wiadomo gdzie dokładnie i czy w ogóle powstanie w Kielcach spalarnia dla zwierząt. Temat ten miał być poruszany podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, jednak prezydent zaproponował, aby projekt wycofać z porządku obrad i ponownie go przeanalizować przez odpowiednią komisję Rady Miasta.
Menu
reklama
reklama

Wakacje w pełni na szpitalnych oddziałach więcej małych pacjentów

Wakacje w pełni, na szpitalnych oddziałach więcej małych pacjentów

Złamania rąk i nóg, urazy głowy - na oddziały w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii trafia coraz więcej pacjentów. Przyczyn wakacyjnych wypadków   jest wiele – nieostrożna jazda na rowerze, deskorolce czy zwykłe roztargnienie. Lekarze apelują – zwracajmy uwagę jak i gdzie bawią się nasze dzieci. Czasem chwila nieuwagi może kosztować - życie.

To była chwila nieuwagi. Maciek jeździł na hulajnodze, przewrócił się i złamał rękę. Wakacje zmarnowane.

 - Miałem jechać na obóz harcerski do Sulejowa i przez to złamanie nie mogę – mówi Maciek Wąsik.

Sezon urazowy w pełni. W Klinice Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii mali pacjenci po różnego rodzaju wypadkach, zajmują nawet połowę z 40 łóżek. Najczęściej trafiają tu z obrażeniami wielonarządowymi i urazami głowy.

- Kamilka biegała po domu jak to zwykle, potknęła się i uderzyła główką w łóżko, później pojawiły się zaburzenia równowagi – mówi Justyna Jędo, mama Kamilki.

To zaniepokoiło rodziców, dziecko trafiło do szpitala na obserwację. Tym razem skończyło się na strachu.  Jednak po urazie głowy może pojawić się krwiak wewnątrzczaszkowy.  Czasami może być groźny, wtedy konieczna jest operacja.

-  Wtedy mogą być już trwałe konsekwencje dla pacjenta, od lekkich porażeń poprzez porażenia kończynowe, zaburzenia pamięci, emocjonalne, a nawet grożące śmiercią – mówi dr n. med. Przemysław Wolak, kier. Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii WSzZ

To co powinno zaniepokoić po urazie głowy to zmiany zachowania u dziecka, bóle głowy, nudności czy zaburzenia równowagi.

- Leczenie takiego dziecka z urazem - mówi dr n. med. Przemysław Wolak, kier. Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii WSzZ

Mikołaj trafił do szpitala po tym jak zatarł sobie oko. Potrzebna była interwencja okulisty.

- Dla matki to duży stres, nie spaliśmy całą noc, bo to go bardzo bolało. Wcześniej byliśmy w szpitalu w Końskich, ale nie udało się tego wyjąć dopiero tutaj w Kielcach  – mówi Dorota Koza, mama Mikołaja

Lekarze apelują, zwracajmy uwagę jak i gdzie bawią się nasze dzieci. Czasem chwila nieuwagi może kosztować – zdrowie, a nawet życie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy