Wandale zniszczyli miejsce do grillowania: Wandale podpalili miejsce do grillowania na kieleckim Stadionie. Niestety, nie po raz pierwszy. Teraz nie ma ani stołu, ani ławek. Altan była odnawiana dwa lata temu. Straty są szacowane, a Urząd Miasta chce po raz kolejny przeprowadzić  tam remont. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach z Certyfikatem Akredytacyjnym: Po dwuletniej przerwie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach znów uzyskał Certyfikat Akredytacyjny. Dokument w czwartek przekazał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Podczas tego wydarzenia dokonano także uroczystego otwarcia wyremontowanej Klinki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Nie żyje Wojciech Płusa. Tak zapamiętają go współpracownicy: Ta przykra informacja pojawiła się w środę wieczorem. Zmarł Wojciech Płusa, szef powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego w Skarżysku – Kamiennej. Miał 44 lata. Wypadek na DK nr 78: W czwartek po godz. 13.00 doszło do niebezpiecznego wypadku na drodze krajowej nr 78 Jędrzejów - Chmielnik, w miejscowości Lipnik. Zderzyły się dwa auta - osobowy oraz dostawczy. II etap rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego: Ponad cztery tysiące miejsc czeka na chętnych. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wolne miejsca są między innymi na pedagogice, filologii angielskiej, historii, geografii, biologii, chemii, turystyce i rekreacji, politologii i studiach skandynawskich w języku angielskim. Nowy Zarząd WFOŚiGW w Kielcach: Ryszard Gliwiński i Mariusz Goraj zostali zaakceptowani  przez Zarząd Województwa na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe miejsca w świętokrzyskich przedszkolach i żłobkach: W regionie powstanie ponad  400 nowych miejsc w przedszkolach i około 150 w żłobkach. Zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 10 milionów złotych unijnych dotacji. Trwają inwestycje w mieście: W planie tegorocznego budżetu miasta znalazło się ponad 30 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 12 milionów złotych. Część z nich właśnie trwa, m.in. budowa ulicy Kościelnej. Więcej na ten temat w materiale filmowym. Kiedy skorzystać z porady fizjoterapeuty?: W wakacje rodzice ze swoimi pociechami spędzają o wiele więcej czasu niż podczas roku szkolnego, tym samym mogą dokładniej przyjrzeć się rozwojowi dziecka. Fizjoterapeutka Kinga Kasprzyk – Wiktorzak radzi, na co zwrócić uwagę i wyjaśnia, jakie sygnały mogą świadczyć o konieczności rozpoczęcia terapii. Temat budowy spalarni dla zwierząt znów odłożony: Wciąż nie wiadomo gdzie dokładnie i czy w ogóle powstanie w Kielcach spalarnia dla zwierząt. Temat ten miał być poruszany podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, jednak prezydent zaproponował, aby projekt wycofać z porządku obrad i ponownie go przeanalizować przez odpowiednią komisję Rady Miasta.
Menu
reklama
reklama

Świętokrzyski KOD przeciwny zmianom w sądownictwie

Świętokrzyski KOD przeciwny zmianom w sądownictwie

Ponad stu członków i sympatyków świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji wzięło udział w demonstracji w Warszawie przeciwko zmianom w sądownictwie. Protest przed Sejmem miał pokazać, że nie zgadzamy się na niszczenie Sądu Najwyższego, skracanie kadencji sędziów, odebranie im niezależności i wprowadzenie dyktatury - podkreślali zwolennicy KOD-u.

- To jest ten moment, w którym muszę powiedzieć - nie na to co mi się nie podoba – mówi Elżbieta Boksa, uczestniczka protestu.


To głośne „NIE” dla zmian w sadownictwie. Ponad stu członków i sympatyków świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji wzięło udział w demonstracji w Warszawie. Przed Sejmem protestowali też przedstawiciele innych organizacji i partii politycznych.


- Chcemy pokazać nasze stanowisko, że jesteśmy przeciwni temu co rząd próbuje przepchnąć, czyli ustawę o sądach, KRS i Sądzie Najwyższym  - mówi Stanisław Adamski, Komitet Obrony Demokracji.

Senat przyjął bez poprawek ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości po wejściu w życie nowych przepisów będzie mógł odwołać wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów bez podania przyczyny. Obie ustawy czekają na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Nie możemy się pogodzić z tym, że sądy będą podporządkowane władzy jednej partii – mówią uczestnicy protestu.


- Mamy dość niedemokratycznych ustaw, jedziemy do warszawy, żeby pokazać swój sprzeciw. Nie spodziewałam się, że w wieku 60 lat będę zmuszona wychodzić na ulicę i protestować – mówi Dagmara Głodowicz z Komitetu Obrony Demokracji.


Prawo i Sprawiedliwość chce również zmian w Sądzie Najwyższym. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt ustawy zmieniającej obowiązujące zasady. Kluczowy przepis projektu stwierdza, że dotychczasowy skład sędziowski przechodzi w stan spoczynku.


 - Burzy mnie to okropnie, nie jestem prawnikiem, ale musimy powiedzieć nie, bo inaczej będziemy sądzeni jak w PRL-u, a ja to już przeżyłam – mówi Elżbieta Boksa, uczestniczka protestu.


Z tymi argumentami nie zgadza się senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. Przekonuje, że zmiany w sądach poprawią skuteczność ich działania.


- To wszystko pozwoli na to, aby sądy byli bliżej społeczeństwa, żeby sędziowie działali sprawniej, bo jest tak, że w Polsce jest dwa razy więcej sędziów niż  we Francji, a sprawy trwają dwa razy krócej, to tu jest nie tak – mówi Krzysztof Słoń, senator PiS.


Uczestnicy protestu obawiają się między innymi oddania zbyt dużej władzy w ręce ministra sprawiedliwości. To on zgodnie z poselskim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym zdecyduje o tym, który sędzia zostanie, a który odejdzie. Tak będzie tylko na początku, później to się zmieni – zapewnia senator Krzysztof Słoń.


- Będą w ten proces zaangażowane organizacje prawnicze, sędziowskie, będzie też ten czynnik społeczny. To nie jest tak, że to minister Zbigniew Ziobro będzie jedynym, który będzie powoływać to grono – tłumaczy Krzysztof Słoń, senator PiS.


W niedzielnej manifestacji w Warszawie i w kilku miastach w Polsce uczestniczyły tysiące osób. Partie opozycyjne i przeciwnicy zmian w sądownictwie zapowiadają kolejne protesty.Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy