Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny.  Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym.
Menu
reklama
reklama

Sandomierz będzie lepiej zabezpieczony przed powodzią

Sandomierz będzie lepiej zabezpieczony przed powodzią

Prawie 180 milionów złotych kosztować będzie zabezpieczenie przeciwpowodziowe Sandomierza.  Umowy między samorządem województwa, a wojewodą świętokrzyskim, a także z wykonawcą prac zostały podpisane.  Roboty budowlane rozpoczną się już we wrześniu i potrwają ponad trzy lata. Powstaną nowe przepompownie, a także rozbudowany zostanie system wałów wiślanych i pobliskich rzek.

-  Jest to duże i bardzo istotne zadanie z punktu widzenia naszego województwa, zabezpieczenia tych terenów na wysokości Sandomierza, ale całej gospodarki wodnej związanej z Wisłą - powiedział Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski

Zadanie jest elementem  kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Sandomierza i  Tarnobrzega po powodzi w 2010 roku. Wtedy prawobrzeżna część Sandomierza znalazła się pod wodą. Straty szacowano na kilkaset milionów złotych. Odbudowa zniszczeń trwała kilka lat.

- Każde środki zainwestowane w zabezpieczenie mają głęboki sens, później naprawianie szkód kilkakrotnie przekracza wartość inwestycji, które tam powinny być zrealizowane – mówi  Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego

Dzięki wsparciu z Banku Światowego czy Banku Rozwoju Rady Europy powstaną nowe przepompownie, a prawie 30 kilometrów wałów na Koprzywiance i Wiśle zostanie zmodernizowanych.  W okolicy Koćmierzowa wały już zostały podniesione.

- Warto podkreślić, że po stronie drugiej na Podkarpaciu Zarząd Melioracji kończy dołączenie do naszych wałów w Koćmierzowie, które też są realizowane z Banku Światowego - Anna Koziełło, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach

Prace podzielono na sześć etapów. Jednym z nich  jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie ujścia rzeki Atramentówki, powstaną śluza i pompownia „Koćmierzów” oraz kanał odprowadzający wodę z rzeki do pompowni.

- Kto zna Sandomierz to wie, że Atramentówką napływają wody deszczowe z całego Tarnobrzega w wpływają na teren osiedla, dlatego my ją  odcinamy i przepompowujemy bezpośrednio do Wisły – mówi Anna Koziełło, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach

Roboty budowlane rozpoczną się we wrześniu i potrwają ponad 3 lata. W całym regionie prace zabezpieczające przed powodzią kosztować będą ponad 300 milionów złotych.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy