Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny.  Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym.
Menu
reklama
reklama

Co dalej z przejazdem na Białogonie?

Co dalej z przejazdem kolejowym na Białogonie?

Dla mieszkańców kieleckiego Białogonu przejazd kolejowy przy ulicy Biesak jest odcinkiem, dzięki któremu mogą dużo szybciej dostać się do centrum miasta. W ubiegłym tygodniu kolej wywiesiła pismo, w którym informuje, że przejazd niebawem zostanie zlikwidowany. Jedyną szansą na pozostawienie tej trasy jest interwencja miasta.

Niestrzeżony przejazd kolejowy na kieleckim Białogonie. Codziennie korzysta z niego kilkuset kierowców, rowerzystów i pieszych, dla których jest to szybkie połączenie do ulicy Krakowskiej, skąd mogą dostać się do centrum miasta czy pobliskich szkół. W ubiegłym tygodniu PKP PLK wywiesiło takie pismo, w którym informuje, że zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury i rozwoju przejazd kolejowo-drogowy kat. D zostanie poddany do zarządzania lub likwidacji. W sprawę zaangażowała się kielecka radna i mieszkanka Białogonu Joanna Winiarska, która spotkała się z przedstawicielem PKP, Mirosławem Zenka.

- Niestety p. Mirosław potwierdził nasze obawy, że w związku rozporządzeniem takie ruchy muszą podjąć. Przy takiej liczbie mieszkańców jedynie miasto może podpisać umowę z koleją o użytkowaniu tego terenu. Jesteśmy zdani na decyzję prezydenta – tłumaczy Joanna Winiarska, kielecka radna, PO.

A prezydent jest za przejęciem gruntów od PKP.

- Taką wolę wyraża samorząd Kielc. Natomiast to wymaga przeprowadzenia pewnej procedury, tzn. rozmów z koleją odnośnie wykupu czy przejęcia części nieruchomości – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

O pozostawienie przejazdu apelują przede wszystkim tamtejsi mieszkańcy.

- Tu jest mnóstwo starszych ludzi, a wydaje mi się, że droga dojazdowa od Pakosza jest dłuższa dla karetki pogotowia – opowiada jedna z mieszkanek.

PKP PLK poinformowało, że czeka 30 dni na zgłoszenie się potencjalnego przyszłego użytkownika. Odpowiednie pismo do kolejarzy w tej sprawie niebawem wystosuje miasto.

- Jeżeli chodzi o kwestie związane z przejęciem gruntów, to nie trwają one jeden, dwa miesiące, natomiast dla kolejarzy ważna jest wola, że samorząd jest gotów partycypować w funkcjonowaniu tego przejazdu – wyjaśnia Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Podobne likwidacje przejazdów kolejowo-drogowych kat. D odbywa się w całym kraju. Jest to efekt rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju z dnia 20 października 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy