Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny.  Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym.
Menu
reklama
reklama

"Kadrówka" weszła do Kielc

"Kadrówka" weszła do Kielc

W sobotę do Kielc dotarł 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, a także harcerze i osoby cywilne co roku wyruszają z krakowskich Oleandrów, by upamiętnić  legionistów  Józefa Piłsudskiego, którzy w sierpniu 1914 roku rozpoczęli walkę o niepodległą Rzeczpospolitą.  W tym roku w „Kadrówce” wzięło udział ponad 300 osób.


Każdego roku pokonują historyczną trasę, jaką na rozkaz Józefa Piłsudskiego  w 1914 roku odbyła  I Kompania Kadrowa. Wyruszyli 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów do Kielc strzelcy weszli 12. "Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.


Po dotarciu do stolicy województwa świętokrzyskiego uczestnicy marszu złożyli kwiaty między innymi na Cmentarzu Wojskowym, na grobach legionistów i żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Marsz zatrzymał się również przy pomniku Czwórki Legionowej.  


Główne uroczystości zakończenia tegorocznego marszu w Kielcach odbyły się na Placu Wolności, przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojskowych, a także świętokrzyscy parlamentarzyści.  Jan Józef Kasprzyk minister do spraw kombatantów i osób represjonowanych odczytał list od prezydenta Rzeczypospolitej. Andrzej Duda podkreślił w nim patriotyczne i edukacyjne znaczenie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Uczestnikom wręczono odznaki i nagrody marszowe.  52. w historii Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończył się na placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie odbył się Apel Poległych, a następnie dokonano rozwiązania marszu.

 

 

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy