Umowa podpisana. 4 miliony na inwestycje trafiło do DPS w Końskich: Wielomilionowa inwestycja stała się faktem. W poniedziałek w koneckim Domu Pomocy Społecznej podpisano umowę na termomodernizacje budynku, który pochodzi z początki XX wieku. Uciekał, ale i tak trafił do celi: W poniedziałek mundurowi z małogoskiego komisariatu zatrzymali mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli.  Pościg za 23-latekiem, który prowadził auto bez uprawnień i pod wpływem środków odurzających, zakończył się w przydrożnym rowie. Zagrobelny symfonicznie w Filharmonii: W najbliższy piątek 29 września, Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na nietypowy koncert – Łukasz Zagrobelny Symfonicznie. Jest to element trasy koncertowej wokalisty, z okazji 10-lecia pracy artystycznej. Święto Miodu i Pszczelarzy w Bodzentynie: W niedzielę w Bodzentynie świętowali pszczelarze. Nowy odcinek S7 otwarty: Kierowcy poruszają się już po nowym około 20 kilometrowym, dwujezdniowym, odcinku trasy S7 Jędrzejów – granica województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. "Zatrudniamy, wspieramy, pomagamy" o pośrednictwie pracy: Zapraszamy na pierwszy po wakacyjnej przerwie odcinek programu „Zatrudniamy, wspieramy, pomagamy”. W nim m.in. o nowej usłudze dostępnej w Powiatowym Urzędzie Pracy. Tłumy na Festiwalu Piosenki o Koronę Kielc: Zenek Martyniuk, Ewelina Lisowska, Cleo, Mesajah i wielu innych znanych artystów wystąpiło w niedzielę na kieleckiej Kadzielni. Odbył się tam Festiwal Piosenki o Koronę Kielc. Vive pokonało THW Kiel: Pierwsze zwycięstwo, w tej edycji Ligi Mistrzów, zanotowali szczypiorniści PGE Vive Kielce. Kielczanie pokonali we własnej hali THW Kiel 32:21. "Na Bodzentyńskiej" sobotnie atrakcje dla mieszkańców: Sobota w ramach projektu „Na Bodzentyńskiej" to propozycja Pracowni Przestrzeni Publicznej Instytutu Dizajnu w Kielcach we współpracy z Urzędem Miasta. Dzień otwarty w poradni "Dobre Miejsce": Prywatna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna „Dobre Miejsce” w sobotę otworzyła swoje drzwi dla ciekawych ofert placówki. Podczas dnia otwartego klienci mogli uzyskać bezpłatne porady.
Menu
reklama
reklama

Miliony na termomodernizację w regionie

Miliony na termomodernizację w regionie

Niemal 152 miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego trafi do samorządów i organizacji na termomodernizacje budynków. Pre-umowy na 58 projektów podpisał we wtorek marszałek województwa. Inwestycje mają przynieść spore oszczędności w ogrzewaniu, a także służyć ochronie środowiska. W wielu projektach wykorzystane będą odnawialne źródła energii.

58 projektów związanych z termomodernizacją budynków w regionie otrzymało unijne dofinansowanie. Pre-umowy warte są niemal 152 miliony złotych.
13 milionów trafi do Starachowic. W planach wymiana okien,  instalacji grzewczej i elektrycznej, zamontowanie kolektorów słonecznych, a także ocieplenie budynków szkół przedszkoli czy hali sportowej. To jeden z największych projektów w tym unijnym rozdaniu.

- Dzieciaki powinny być zadowolone i odczuć te zmiany dlatego, że w niektórych szkołach mamy do czynienia z przeciekającym dachem ze zniszczoną instalacją, te prace zostaną wykonane, a dzięki temu w szkołach będzie widniej i cieplej, ale przede wszystkim oszczędniej – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

Koszty ogrzewania mogą spaść nawet o 70 procent. Na podobne oszczędności liczy też burmistrz Bodzentyna. Ponad trzy miliony złotych dotacji pozwoli na remont w budynku Urzędu Gminy, dwóch szkołach i trzech przychodniach. Jest jedno „ale”.

- Obawiamy się trochę o warunki na przetargach bo brakuje wykonawców – mówi Adam Jarubas, marszałek województwa.

A do tego jest mało czasu na realizację zadań. Inwestycje muszą być oddane do użytku do końca 2018 roku.

- Wszyscy wiemy, że ceny poszły w górę i firmy swoje ceny podwyższyły bo nie ma ludzi do pracy. Niestety są obawy, że kwoty przekroczą wartość kosztorysową – mówi  Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Jednak bez tego wsparcia nie moglibyśmy ruszyć z tymi inwestycjami – twierdzą samorządowcy. Prawie dwa miliony złotych trafi do Zagnańska. Za chwilę ruszą przetargi na wyłonienie wykonawcy  remontu szkoły czy hali sportowej.

- Myślę, że mając te umowę wiem, że mamy dofinansowanie, ogłaszamy przetargi i podpisujemy te właściwą umowę. Myślę, że to się sprawdziło w poprzednim okresie i jest to korzystne – mówi Szczepan Skorupski, wójt Zagnańska.

W Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 – 2020 zachowano dwuetapowość wyboru projektów, co nie przyspiesza wydatkowania unijnych funduszy, za to zarząd województwa był krytykowany.

- Dajemy jeszcze szansę samorządom na uzupełnienie aplikacji, chroniąc je tym samym przed składaniem kompletu dokumentów i być może nie uzyskaniem dofinansowania. W tym przypadku samorządy wiedzą, że mają te pieniądze przyrzeczone to skutkuje, że wydatkowanie pieniędzy idzie wolniej, ale jest to robione z oszczędnością dla mieszkańców i budżetu gmin – przekonuje Adam Jarubas, marszałek województwa.

Konkursy na dofinansowanie inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynków i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii cieszyły się dużym zainteresowaniem, kolejne mają być ogłoszone jeszcze w tym kwartale.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy