Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym. Święto osób niewidomych i niedowidzących: Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. W czwartek w hotelu Promień spotkały się z tej okazji osoby zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych w Skarżysku. Takiego musicalu w Skarżysku jeszcze nie było. Premiera już w środę: Od 28 sierpnia roku uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy realizują projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”. Finalnie powstał spektakl, który będzie można obejrzeć już 25 października. To jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt wspólnie realizują Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.
Menu
reklama
reklama

"Wędrowiec Świętokrzyski" dla liderów turystyki

"Wędrowiec Świętokrzyski" dla liderów turystyki

W Kielcach po raz dziewiętnasty obchodzono Światowy Dzień Turystyki. A jest co świętować, nasz region z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. W 2016 sprzedano ponad  milion 600 tysięcy miejsc noclegowych. Osobom i organizacjom wyróżniających się w promocji regionalnych atrakcji wręczono statuetki „Wędrowca Świętokrzyskiego”.

Świętokrzyskie turystyką stoi. Nie brakuje atrakcji, które przyciągają turystów jak magnes. Niesłabnącą popularnością cieszy się klasztor na Świętym Krzyżu czy Park Etnograficzny w Tokarni. W 2016 roku sprzedano ponad milion 600 tysięcy miejsc noclegowych – to rekord.


- Turystyka to nie tylko odkrywanie to także tworzenie produktów turystycznych – podkreślał Wojciech Ścibor z Polskiej Organizacji Turystycznej.Z okazji Światowego Dnia Turystyki osobom i organizacjom wyróżniającym się w promocji regionalnych atrakcji wręczono statuetki  „Wędrowca Świętokrzyskiego”. To jedna z najstarszych nagród samorządu województwa, przyznawana od 1999 roku w pięciu kategoriach.

W kategorii „Przedsiębiorstwo” wyróżniono Hotel 365. Krystyna Nowakowska, kierownik Szklanego Domu w Ciekotach uznana została za „Osobowość turystyczną". Od wielu lat zajmuje się animacją i edukacją kulturalną w środowiskach wiejskich. W Szklanym Domu organizuje wiele imprez promujących turystykę.


- Ciekoty to jest brama w Góry Świętokrzyskie, tam wiele szlaków zaczyna się i kończy – mówi Krystyna Nowakowska, kierownik Szklanego Domu w Ciekotach.


W kategorii „Atrakcji turystycznej” wyróżniono  Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej.


- Realizujemy bardzo wiele inicjatyw,  łącznie z wydarzeniami kulturalnymi. Ta nagroda jest dla nas samych ocena tych działań i podsumowaniem naszej działalności – mówi Anna Łubek, dyr. Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach


Statuetka „Wędrowca Świętokrzyskiego” w kategorii „Gmina turystyczna" trafiła do Daleszyc, a Hufiec ZHP Starachowice wyróżniono jako organizację. Natomiast „SUPERwędrowca Świętokrzyskiego” otrzymał „Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno”.  Turystyka to jedna z najważniejszych  części gospodarki naszego regionu. W branży zatrudnionych jest ponad 17 tysięcy osób. Jednak wiele należy zmienić by wypromować produkt, który będzie nas wyróżniać na tle innych regionów. Władze województwa stawiają na rozwój oferty uzdrowiskowej.


- To jest jedna za specjalizacji inteligentnych naszego regionu wybrana m.in. przez Bank Światowy. W tym segmencie możemy być konkurencyjni na rynku europejskim to jest chyba gałąź, która będzie mogła nas promować – podkreślał Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

W planach jest wykorzystanie wód siarczkowych i termalnych w Kazimierzy Wielkiej. Natomiast już teraz uzdrowisko w Busku-Zdroju odnotowuje rekordową sprzedaż miejsc noclegowych. W 2016 roku było to blisko 800 tysięcy.Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy