Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym. Święto osób niewidomych i niedowidzących: Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. W czwartek w hotelu Promień spotkały się z tej okazji osoby zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych w Skarżysku. Takiego musicalu w Skarżysku jeszcze nie było. Premiera już w środę: Od 28 sierpnia roku uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy realizują projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”. Finalnie powstał spektakl, który będzie można obejrzeć już 25 października. To jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt wspólnie realizują Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.
Menu
reklama
reklama

Miejski Monitoring Smogu w Kielcach

Miejski Monitoring Smogu w Kielcach

15 czujników smogu do końca roku zostanie zainstalowanych w Kielcach. Będzie to największa prywatna sieć tego typu urządzeń w kraju.

Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Przyjazne Kielce.To jest system czujników smogu położonych na terenie całego miasta służące mierzeniu smogu w naszym mieście, jak Państwo pamiętają w ubiegłym roku mieliśmy dość wysokie te wskaźniki budzące spore obawy wśród mieszkańców, w związku z czym zdecydowaliśmy że spróbujemy wyjść tym obawom na przeciw i zaproponujemy rozwiązanie które pozwoli realnie zmierzyć czy rzeczywiście ten poziom smogu jest tak wysoki - mówi Arkadiusz Stawicki Prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce. 

Jednym z fundatorów czujników smogu jest Kamil Suchański. 

W pewnym momencie Stowarzyszenie Przyjazne Kielce robiło pomiary smogu, zainteresowałem się tym projektem, spotkałem się z nimi i doszliśmy razem do wniosku że żeby umieć "zarządzić" tym smogiem , żeby wiedzieć gdzie ci truciciele się znajdują, gdzie jest czyste powietrze, kto to powoduje, to warto mieć pomiar szerszy niż tylko z jednego punku który obecnie znajduje się w okolicach ulic Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej, tylko mieć pomiar przynajmniej z kilkunastu punktów żeby mieć pogląd w jakim środowisku żyjemy - zapewniał Kamil Suchański.

Stowarzyszenie Przyjazne Kielce przekaże trzy czujniki smogu tym, którzy zgłoszą chęć ich instalacji na swoich prywatnych posesjach. Warunkiem pozyskania urządzeń jest sprawnie działająca bezprzewodowa sieć internetu, aby wyniki badań można było bezpłatnie udostępniać wszystkim mieszkańcom miasta. W razie potrzeby czujniki smogu mogą być wypożyczane osobom, które będą chciały sprawdzić stężenie spalin w swoim otoczeniu.

Miejska Sieć Monitoringu Smogu w przyszłości ma się powiększać.

 

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy