Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym. Święto osób niewidomych i niedowidzących: Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. W czwartek w hotelu Promień spotkały się z tej okazji osoby zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych w Skarżysku. Takiego musicalu w Skarżysku jeszcze nie było. Premiera już w środę: Od 28 sierpnia roku uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy realizują projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”. Finalnie powstał spektakl, który będzie można obejrzeć już 25 października. To jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt wspólnie realizują Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.
Menu
reklama
reklama

Poznają nasz region i siebie nawzajem

Poznają nasz region i siebie nawzajem

W świętokrzyskiem przebywa grupa młodzieży z Polski i Ukrainy, która uczestniczy w projekcie „Sąsiedzi”. Polsko - ukraińską wymianę młodzieży koordynuje Regionalne Centrum Wolontariatu. Uczestnicy projektu będą gościć w naszym regionie przez tydzień.

Odwiedzą Tokarnię, Centrum Naukowe w Podzamczu czy Kielecki Park Technologiczny. Trzydziestoosobowa grupa młodych ludzi  z Polski i Ukrainy uczestniczy w projekcie „Sąsiedzi”. Chodzi o zbliżenie do siebie dwóch kultur i przełamanie stereotypów.

- Ciekawe doświadczenie, daje nam trochę nauki  jak to jest u nas jak to jest u nich. Wczoraj mieliśmy wieczór ukraiński poznaliśmy ich muzykę taniec, niesamowite przeżycie – mówi Daniela Kolańska, uczestniczka projektu „Sąsiedzi”.

- Projekt jest bardzo interesujący dla ukraińskich uczestników, tak jak temat naszej wspólnej historii jest bardzo aktualny teraz – podkreśla Wiktoria Zacherczuk uczestniczka projektu „Sąsiedzi”

Polsko-ukraińską wymianę młodzieży  zorganizowało Regionalne Centrum Wolontariatu.

- To nie jest tak, że to tylko my prezentujemy to co mamy, ale także dużo chcemy się nauczyć od strony ukraińskiej i cała ta wymiana utrzymana jest w konwencji uczenia się od siebie – mówi Maciej Ziernik,  prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Pomysł na projekt wymiany młodzieży zrodził się podczas wizyty przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego na Ukrainie.  W przyszłym roku minie 60 lat od rozpoczęcia współpracy województwa świętokrzyskiego z obwodem winnickim.  

- Tak naprawdę to te kolejne pokolenia będą rozwijać te współpracę i liczymy na to, że ten projekt przyczyni się do tego. W planach jest powołanie świętokrzysko – winnickiej akademii młodych liderów – mówi Ewa Kapel-Śniowska, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Uczestnicy projektu będą gościć w naszym regionie przez tydzień. Kolejne takie spotkanie zaplanowano na listopad.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy