Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym. Święto osób niewidomych i niedowidzących: Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. W czwartek w hotelu Promień spotkały się z tej okazji osoby zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych w Skarżysku. Takiego musicalu w Skarżysku jeszcze nie było. Premiera już w środę: Od 28 sierpnia roku uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy realizują projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”. Finalnie powstał spektakl, który będzie można obejrzeć już 25 października. To jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt wspólnie realizują Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.
Menu
reklama
reklama

Inwestycje drogowe z konfliktem w tle

Inwestycje drogowe z konfliktem w tle

Miasto planuje przebudowę ulic Zagnańskiej i Witosa, wcześniej jednak  Wodociągi Kieleckie wykonają tam modernizację infrastruktury podziemnej. Prace te mają być wykonane metodą bezwykopową czyli najmniej uciążliwą dla ruchu ulicznego.  Mieszkańcy ulicy Witosa sprzeciwiają się jednak planom przebudowy. 


 Rozbudowa ulic Witosa i Zagnańskiej ma kosztować  130 milionów złotych. Zawirowania na linii MZD,  Komitet Obrony ulicy Witosa trwają od miesięcy.

- To będzie obwodnica - twierdzą członkowie komitetu

Zagnańska ma być dwujezdniowa na odcinku od węzła Skrzetle do Witosa.  Drogowcy chcą by ta ostatnia ulica również była dwujezdniowa. Na wniosek mieszkańców odcinek między ulicami Karczunek i Warszawską  zostanie jednojezdniowy.

 Plany przebudowy nie do końca podobają się niektórym mieszkańcom. Komitet Obrony ulicy Witosa chce remontu ulicy, ale w mniejszym zakresie. Chodzi o wymianę nawierzchni i budowę nowych chodników.

- Tu już teraz jest duży ruch, jak zrobią dwie jezdnie i połączą z Łódzką i Radomską to spowoduje jeszcze większy ruch tranzytowy, bo każdy tędy będzie jeździć, a nie bokami. Miasto mówi, że wyremontuje Jesionową, ale życie zrobi swoje – mówi Dariusz Dudzianiec z Komitetu Obrony ulicy Witosa.

Ruch na tej drodze będzie się zwiększał bez względu na to czy inwestycja ruszy czy też nie – tłumaczy rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

- Celem naszym jest doprowadzenie tej drogi do takiego stanu, aby te uciążliwości były jak najmniejsze, każda nowa nawierzchnia generuje mniej hałasu niż ta, która jest w tej chwili, zdecydowanie nastąpi poprawa warunków życia w tym obszarze – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Te argumenty nie wszystkich  przekonują.

- Opowieści o tym, że  to tylko remont, że warunki nam się nie zmienią to są bzdury, pomijam już to, że nie zajęli się sprawa ochrony środowiska – dodaje pan Marek z Komitetu Obrony ulicy Witosa.

Zdaniem członków Komitetu Obrony ulicy Witosa raport dotyczący oddziaływania inwestycji na środowisko został  sporządzony niedokładnie.

- Po prostu nie zgadza się z rzeczywistością bo tutaj są zwierzęta, dziki jelenie, sarny – dodaje Dariusz Dudzianiec z Komitetu Obrony ulicy Witosa.

- Raport oddziaływania inwestycji na środowisko jest to dokument, który chroni mieszkańców, tymczasem złożyli oni zażalenie, że ten raport w ogóle powstaje wiec jest tutaj jakaś niekonsekwencja – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Spór dotyczący raportu środowiskowego ostatecznie ma rozstrzygnąć  Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tak czy inaczej MZD planuje ogłoszenie przetargu na  rozpoczęcie przebudowy Zagnańskiej i Witosa  w drugiej połowie przyszłego roku.

Wcześniej na tych ulicach na pewno rozpocznie się inwestycja Wodociągów Kieleckich. Planowana  jest modernizacja infrastruktury podziemnej. Przetarg na wykonanie prac już rozstrzygnięto pod koniec września.

- Wyprzedzając te zadania, które MZD będzie realizować my w najbliższym czasie wykonamy prace, które będą gwarantowały, że istniejąca tam sieć będzie w najbliższych dziesięcioleciach sprawna i nie będzie trzeba ingerować w nowe nawierzchnie dróg - mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

Prace obejmą renowację odcinków kanałów sanitarnych na ulicach Zagnańskiej i Witosa oraz przebudowę lub renowację studni kanalizacyjnych. Modernizacja  wykonana będzie metodą bezwykopową za pomocą kołnierza utwardzalnego, a więc najmniej uciążliwą dla ruchu ulicznego. Zakończenie robót przewidywane jest na kwiecień 2018 roku. Wartość tej inwestycji to prawie dwa miliony złotych.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy