Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym. Święto osób niewidomych i niedowidzących: Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. W czwartek w hotelu Promień spotkały się z tej okazji osoby zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych w Skarżysku. Takiego musicalu w Skarżysku jeszcze nie było. Premiera już w środę: Od 28 sierpnia roku uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy realizują projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”. Finalnie powstał spektakl, który będzie można obejrzeć już 25 października. To jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt wspólnie realizują Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.
Menu
reklama
reklama

Świętokrzyskie Nagrody Kultury wręczone

Świętokrzyskie Nagrody Kultury wręczone

Podczas uroczystej inauguracji sezonu artystycznego wyróżniono  rzeźbiarzy, muzyków, naukowców czy animatorów kultury. Nagrodę pierwszego stopnia wręczono Magdzie Grąziowskiej.

Aktorka Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach znana jest widzom między innymi z kreacji w „Dziejach  grzechu”, „Harper” czy „Kropka, kreska, kropka kreska. Czasopismo Teatr uznało ją za najlepszą aktorkę minionego sezonu.

Jedenaście osób uhonorowano nagrodami drugiego stopnia.  Marię Dudkiewicz, instruktorkę plastyki z Włoszczowy, Stanisława Dufaja, muzyka ludowego, skrzypka i solistę Kapeli „Buskowianie”., Agnieszkę Dziarmagę – kierowniczkę Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, a także Koło Gospodyń Wiejskich „Korytniczanki”.

Nagrodę drugiego stopnia otrzymali również Marian Kupisz, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestra Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, Helena Ponomarenko skrzypaczka w orkiestrze Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, rzeźbiarz Michał Pronobis,  Ryszard Sobieraj - założyciel i lider zespołów „Pełczyszczanie” oraz „Indeks”, hafciarka Joanna Wrońska, a także choreograf i tancerz Tomasz Rowiński.

Przyznano również trzy nagrody honorowe. Otrzymali je  Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża, rzeźbiarz, malarz i projektant Andrzej Pietrzyk, a także działające w Wojewódzkim Domu Kultury Kino „Fenomen”.

Świętokrzyska Nagroda Kultury jest przyznawana co roku przez Zarząd Województwa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.

Koncerty, wystawy i wydarzenia plenerowe. W nowym sezonie artystycznym widzowie nie powinni narzekać na brak propozycji. W przyszłym roku czekają nas obchody dwóch ważnych rocznic – 100-lecia odzyskania niepodległości, a także 20-lecia powstania województwa świętokrzyskiego.

Uroczysta gala wręczenia Świętokrzyskich Nagród Kultury odbyła się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy