Minister gospodarki nagrodził KSWP: Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości po raz kolejny zostało wyróżnione. Do i tak bogatego zbioru nagród dołączyła tym razem nagroda od ministra gospodarki. Prezes KSWP, Marek Mika z dumą odebrał nagrodę podczas konferencji „Razem Na Rzecz Świętokrzyskiej Edukacji i Gospodarki". Język to nie wszystko: Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego z Końskich wzięła udział w seminarium z zakresu europejskiego kształcenia młodzieży w ośrodku Europa Haus w Bad Marienberg w Nadrenii. Jak wspominają pobyt u naszych zachodnich sąsiadów? Działacze PiS rozdawali kawę pod dworcem PKP: Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą to okres wytężonej pracy dla kandydatów na prezydenta oraz ich sztabów. Każda chwila się liczy, dlatego niektórzy działali już od samego rana. Na przykład działacze Prawa i Sprawiedliwości, pod dworcem PKP w Kielcach, rozdawali przechodniom kawę. Punkty za pasy!: Od wczesnych godzin porannych, na terenie powiatu koneckiego policjanci przeprowadzają akcję - „Pasy”. Mundurowi podczas pełnionej służby, zwracają szczególną uwagę na stosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Bezpłatne badania dla kobiet już w sobotę!: W najbliższą sobotę, 23 maja mieszkanki województwa świętokrzyskiego będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Vive mistrzem Polski!: Piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce pokonali w trzecim spotkaniu finałowym Orlen Wisłę Płock 28:29 i po raz dwunasty zostali mistrzami Polski. Doba Czadu walczy o Scyzoryka: Trwa festiwal Scyzoryki 2015. Co tydzień prezentujemy państwu zespoły walczące o tytuł najlepszego. Dziś skarżyska formacja Doba Czadu, która gra muzykę reggae. Co się stało w Mąchocicach podczas zielonej szkoły?: W środę wieczorem, do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego trafiło zgłoszenie, że w gminie Masłów podczas zielonej szkoły u grupy dzieci wystąpiły niepokojące objawy, mogące wstępnie wskazywać na zatrucie lub wirus. "Wszechświat wokół nas": 22 maja o godzinie 18 w Małej Galerii Muzeum im. Przypkowskich zostanie otwarta wystawa fotografii zbiorów NASA pod hasłem "Wszechświat wokół nas". Darmowy transport na wybory: Mieszkańcy osiedli „Skałka”, „Bzinek” i „Paryska” oraz ulic Wiejskiej i Sokolej w najbliższą niedzielę – w czasie II tury wyborów Prezydenta RP - będą mieli zapewniony bezpłatny transport do lokali wyborczych.
Menu

2014 rokiem Żeromskiego

  • Napisał 
2014 rokiem Żeromskiego

Rok 2014 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, ale niestety tylko w naszym regionie. Taki sposób uczczenia 150 rocznicy urodzin pisarza, który szczególnie ukochał ziemię świętokrzyską, przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik województwa.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z grudnia 2012 roku, patronem ubiegłego 2013 był Julian Tuwim. Patrona 2014 komisja kultury i środków przekazu wybierała spośród Oskara Kolberga, Jana Karskiego i Jana z Dukli, mimo że wiele instytucji zgłaszało m.in. Stefana Żeromskiego, którego 150 urodziny przypadają właśnie w tym roku.

Niestety, autor „Przedwiośnia” nie został uhonorowany przez polski parlament, w przeciwieństwie do tego regionalnego. Decyzją sejmiku województwa rok 2014 w świętokrzyskim obchodzony będzie jako rok Żeromskiego. Obchodom roku Żeromskiego towarzyszyć będą specjalne konferencje naukowe i wystawy. Kielecki Teatr dramatyczny przygotowuje premierę „Dziejów grzechu”.

Cykl wykładów i warsztatów planuje też „Szklany Dom” w Ciekotach. Te odbywać mają się od kwietnia do października.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy