Pieszy, pamiętaj o odblasku!: Włoszczowska policja przypomina o konieczności noszenia elementów odblaskowych przez pieszych, który wynika z obowiązującego od 31 sierpnia tego roku przepisu Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. "Budynek jest scecyficzny" - komentarz Miejskiego Zarządu Budynków w sprawie bloku na Młodej 4: Powracamy do tematu pożaru budynku socjalnego przy ulicy Młodej 4 w Kielcach. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy zastępcę dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach, Krzysztofa Miernika. "Dzisiaj prawdziwych ludowców w tym Stronnictwie już nie ma. Jest ich tyle, ile wymarłego gatunku żółwia błotnego". Świętokrzyski konwent PiS: 20 października w Targa Kielce odbył się świętokrzyski konwent Prawa i Sprawiedliwości. Nie zabrakło ostrych słów krytyki dla opozycji rządzącej, a swoje agitacje wygłosili prezes Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin i prezydent Wojciech Lubawski. Plebiscyt "Złota Kamera 2014" trwa. Sprawdzamy notowania samorządowców: Koniec kadencji rad miast, gmin i rad powiatu powoduje u wyborców chęć oceny działań samorządowców. TV Świętokrzyska na wszystkich swoich portalach i antenach udostępnia specjalną platformę do głosowania. Samo głosowanie jest bardzo proste. Wystarczy wysłać SMS pod numer telefonu 7148, w treści wpisując tvs.sk.ImięNazwisko radnego. Np.: tvs.sk.JanKowalski. Konferencja prasowa członków Prawa i Sprawiedliwości: Wczoraj w okolicach dworca PKP odbyła się konferencja prasowa z udziałem kandydatów w wyborach samorządowych z Prawa i Sprawiedliwości, a także z udziałem europarlamentarzysty Andrzeja Dudy i kandydata na prezydenta z tego ugrupowania Romana Wojcieszka. Duda udzielił poparcia obecnie urzędującemu prezydentowi miasta. Sto lat "Mickiewicza" już w przyszłym roku: II Liceum Ogólnokształcące – popularny „Mickiewicz” - w przyszłym roku obchodzi 100-lecie istnienia. To będzie wyjątkowa rocznica. Połączenie szpitali ma same plusy: Połączenie szpitalika dziecięcego z lecznicą na Czarnowie będzie jedną z pierwszych spraw, jaką zajmą się radni Sejmiku w nowej kadencji. Zwolennikiem takiego pomysłu jest wicemarszałek Grzegorz Świercz. Rozmawialiśmy z nim na ten temat w naszym studiu. Debata prezydencka w dzielnicy Pogorzałe: Wczoraj w dzielnicy Pogorzałe odbyła się debata z udziałem kandydatów na prezydenta Skarżyska. Nowe boiska już dostępne!: W miniony weekend w Rudkach, w gminie Nowa Słupia oficjalnie oddano do użytku nowe boiska do piłki nożnej. Obiekty spełniają wymagania licencyjne czwartej ligi, do której niedawno zakwalifikowała się drużyna z Rudek. Tytoń bez akcyzy: Skarżyscy policjanci zatrzymali 49-letnią mieszkankę Skarżyska-Kamiennej podejrzewaną o nielegalne posiadanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze w czasie przeszukania posesji zabezpieczyli 17 kilogramów tytoniu. Za to przestępstwo ustawodawca przewidział karę do 3 lat więzienia.
Menu

2014 rokiem Żeromskiego

  • Napisał 
2014 rokiem Żeromskiego

Rok 2014 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, ale niestety tylko w naszym regionie. Taki sposób uczczenia 150 rocznicy urodzin pisarza, który szczególnie ukochał ziemię świętokrzyską, przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik województwa.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z grudnia 2012 roku, patronem ubiegłego 2013 był Julian Tuwim. Patrona 2014 komisja kultury i środków przekazu wybierała spośród Oskara Kolberga, Jana Karskiego i Jana z Dukli, mimo że wiele instytucji zgłaszało m.in. Stefana Żeromskiego, którego 150 urodziny przypadają właśnie w tym roku.

Niestety, autor „Przedwiośnia” nie został uhonorowany przez polski parlament, w przeciwieństwie do tego regionalnego. Decyzją sejmiku województwa rok 2014 w świętokrzyskim obchodzony będzie jako rok Żeromskiego. Obchodom roku Żeromskiego towarzyszyć będą specjalne konferencje naukowe i wystawy. Kielecki Teatr dramatyczny przygotowuje premierę „Dziejów grzechu”.

Cykl wykładów i warsztatów planuje też „Szklany Dom” w Ciekotach. Te odbywać mają się od kwietnia do października.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy