Na tropie nauki: Ponad setka dzieci odkrywa świat nauki. Uczestniczy w ciekawych i fascynujących wykładach i warsztatach. Mają od 6 do 12 lat i w ręku już dzierżą indeksy i studenckie legitymacje. A to wszystko dzięki Uniwersytetowi Dziecięcemu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który już drugi rok z rzędu najmłodszym z naszego regionu daje taką szansę. Z naszą kamerą śledzimy ich naukowe poczynania. Jak ryba w wodzie. Międzyszkolna Liga Pływacka w Jędrzejowie: Na Pływalni Miejskiej w Jędrzejowie odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnej Ligii Pływackiej. W zawodach uczestniczyli chłopcy i dziewczynki ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu całej gminy. Tradycyjnie młodzież zmierzyła się w stylu klasycznym, grzbietowym, żabce oraz sztafecie. Razem o bezpieczeństwie: Drugiego grudnia w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie odbędzie się debata społeczna poświęcona tematowi bezpieczeństwa. Magiczny andrzejkowy wieczór: Andrzejki to znana jak świat, stara polska tradycja. Pierwsze polskie literackie wzmianki na ich temat pochodzą z 1557 roku. Obchodzone są zawsze w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. To wieczór wróżb i hucznej zabawy. Przed tym magicznym dniem zapytaliśmy kielczan, jak zamierzają je spędzić. Uwaga na cyberprzestępców!: W ostatnim czasie na terenie Kielc i okolic odnotowano serię groźnych cyberataków. Łupem hakerów padają konta bankowe firm oraz osób prywatnych. Policja przestrzega przed otwieraniem podejrzanych maili oraz apeluje ostrożność. O bookcrossing'u słów kilka: Bookcrossing zadomowił się na dobre w skarżyskich bibliotekach. Od jakiegoś czasu z takich półek mogą korzystać także pacjenci szpitala powiatowego, bookcrossing pojawił się też w starostwie. Konieczno doczeka się kanalizacji: Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Konieczna w powiecie włoszczowskim. Oficjalnie rozpoczęto prace przy budowie czterokilometrowej sieci kanalizacji sanitarnej. Tomasz Siemoniak spotka się ze świętokrzyską PO: Kandydat na nowego szefa Platformy Obywatelskiej odwiedzi Kielce. Były wicepremier i minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak przyjedzie do świętokrzyskiego na zaproszenie posła Artura Gierady. Spotkanie świętokrzyskich parlamentarzystów PO z byłym wicepremierem zaplanowano na piątek, na godz. 19.10 w kieleckiej Willi Hueta przy ul. Słowackiego. Awaria wodociągu. Może nie być wody: Od piątkowego wieczoru do godzin popołudniowych w sobotę w rejonie kilku ulic w centrum miasta, mieszkańcy mogą nie mieć wody. Przerwy w jej dostawie mają związek z usuwaniem awarii wodociągu. Po XVI sesji rady miasta: W środę odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Głosowania nie przeszła jedna z uchwał. Podczas sesji wręczono także nagrody dla krwiodawców i stypendia w ramach programu „Mocny Fundament”.
Menu
reklama
reklama

2014 rokiem Żeromskiego

  • Napisał 
2014 rokiem Żeromskiego

Rok 2014 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, ale niestety tylko w naszym regionie. Taki sposób uczczenia 150 rocznicy urodzin pisarza, który szczególnie ukochał ziemię świętokrzyską, przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik województwa.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z grudnia 2012 roku, patronem ubiegłego 2013 był Julian Tuwim. Patrona 2014 komisja kultury i środków przekazu wybierała spośród Oskara Kolberga, Jana Karskiego i Jana z Dukli, mimo że wiele instytucji zgłaszało m.in. Stefana Żeromskiego, którego 150 urodziny przypadają właśnie w tym roku.

Niestety, autor „Przedwiośnia” nie został uhonorowany przez polski parlament, w przeciwieństwie do tego regionalnego. Decyzją sejmiku województwa rok 2014 w świętokrzyskim obchodzony będzie jako rok Żeromskiego. Obchodom roku Żeromskiego towarzyszyć będą specjalne konferencje naukowe i wystawy. Kielecki Teatr dramatyczny przygotowuje premierę „Dziejów grzechu”.

Cykl wykładów i warsztatów planuje też „Szklany Dom” w Ciekotach. Te odbywać mają się od kwietnia do października.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy