XXIX sesja miejska za nami: Kolejna sesja miejska za nami. Pierwsza po wakacjach, wyłączając tę zwoływaną na wniosek prezydenta. Radni obradowali przez kilka godzin. Więcej w materiale wideo. Powiat zaprasza na Pierwszy Bieg Niepodległościowy: Sportowe wydarzenia w Skarżysku to już stały element kalendarza. 12 listopada zostanie on poszerzony o kolejne, skierowane do biegaczy. Mowa o I Powiatowym Biegu Niepodległościowym. Edukacja dla starszych: Starsi ludzie często zajmują się wnukami i większość wolnego czasu spędzają w domu. Są jednak i tacy, którzy nawet w sile wieku nie przestają żyć aktywnie. Jednym ze sposobów integracji ze społeczeństwem jest chociażby przynależność do Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ten w Jędrzejowie działa bardzo prężnie. W środę zainaugurowano tam nowy rok akademicki. Szczypiorniści Vive dostaną nowe Lexusy: Piłkarze Vive Tauron Kielce od kilku lat jeżdżą specjalnymi autami, które otrzymali od sponsora, firmy Toyota Romanowski. Ojciec dziecka 12-latki stanie przed sądem: Wracamy do sprawy 12-latki ze szpitala na Czarnowie, która w ubiegłym tygodniu urodziła tam dziecko. Szef strefy ekonomicznej pozywa Nowoczesną: W ubiegłym tygodniu Nowoczesna przedstawiała w całej Polsce listy osób, które otrzymały pracę w spółkach skarbu państwa dzięki partii rządzącej. Na kieleckiej liście „Misiewiczów” jak nazywa ich opozycja, znalazł się m.in. Marcin Perz, który od kwietnia kieruje Specjalną Strefą Ekonomiczną „Starachowice”. W Kielcach obędzie się bez podwyżek wody?: Nowe prawo wodne ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku. W praktyce oznacza ono duże podwyżki cen wody. Jednak nie wszędzie! Wodociągi Kieleckie zapewniają, że mieszkańcy stolicy regionu mogą spać spokojnie. Mistrzostwa Skarżyska w biegach przełajowych sztafet: Czwartkowe przedpołudnie należało do młodych biegaczy ze skarżyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Okazuje się, że sztafetowe biegi przełajowe wśród uczniów cieszą się dużą popularnością. "To bestialski projekt" - PO o całkowitym zakazie aborcji: „To bestialski projekt, prowadzący do wojny ideologicznej, która podzieli Polki i Polaków” - tak o obywatelskim projekcie ustawy, zakazującym aborcji mówili w czwartek w Kielcach świętokrzyscy parlamentarzyści i działacze Platformy Obywatelskiej. Zachęcali również kobiety do wzięcia udziału w poniedziałkowym ogólnopolskim strajku kobiet. Kolekcja "Sport spotyka Glamour" gotowa: Trwające od 14 września warsztaty Workshop Fashion Design dobiegły końca. W środę w Galerii Korona Kielce odbył się finałowy pokaz, na którym zaprezentowano wyjątkową kolekcję, stworzoną przez 20 uczestników z całego świata.
Menu
reklama
reklama

2014 rokiem Żeromskiego

  • Napisał 
2014 rokiem Żeromskiego

Rok 2014 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, ale niestety tylko w naszym regionie. Taki sposób uczczenia 150 rocznicy urodzin pisarza, który szczególnie ukochał ziemię świętokrzyską, przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik województwa.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z grudnia 2012 roku, patronem ubiegłego 2013 był Julian Tuwim. Patrona 2014 komisja kultury i środków przekazu wybierała spośród Oskara Kolberga, Jana Karskiego i Jana z Dukli, mimo że wiele instytucji zgłaszało m.in. Stefana Żeromskiego, którego 150 urodziny przypadają właśnie w tym roku.

Niestety, autor „Przedwiośnia” nie został uhonorowany przez polski parlament, w przeciwieństwie do tego regionalnego. Decyzją sejmiku województwa rok 2014 w świętokrzyskim obchodzony będzie jako rok Żeromskiego. Obchodom roku Żeromskiego towarzyszyć będą specjalne konferencje naukowe i wystawy. Kielecki Teatr dramatyczny przygotowuje premierę „Dziejów grzechu”.

Cykl wykładów i warsztatów planuje też „Szklany Dom” w Ciekotach. Te odbywać mają się od kwietnia do października.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy