Cześć i chwała: Konstytucja to najważniejszy akt prawny, na którym opierają się pozostałe ustawy. W wielu krajach określa ona podstawowe zasady funkcjonowania państwa, prawa i obowiązki obywateli - sprawia, że postępując według zawartych w niej przepisów jesteśmy członkami danej społeczności. Wehikuł czasu: Magia, średniowieczne stroje, dworski kunszt i wyjątkowe tańce - miedzy innymi właśnie to czekało na turystów, którzy przybyli na chęciński zamek nocą. Koneckie obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja: Uroczystości upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 Maja to doroczna tradycja w całej Polsce. W miastach i miasteczkach władze i mieszkańcy świętują ten szczególny dzień. O 225. Rocznicy uchwalenia pierwszej ustawy zasadniczej w Europie pamiętano także w Końskich. Vivat 3 Maj!: Od uroczystej mszy świętej w skarżyskiej Bazylice Mniejszej rozpoczęły się tegoroczne obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W obecności przedstawicieli władz gminy i powiatu, a także skarżyszczan celebrans wygłosił homilię, w której wiele mówił o patriotyzmie wczoraj i dziś. 14 maja w Kielcach I Świętokrzyski DOGtrekking: Fundacja DOGadanka zaprasza wszystkich miłośników psów na I Świętokrzyski DOGtrekking. Uczestnicy będą mieli do pokonania jedną z trzech tras prowadzących przez tereny Nadleśnictwa Kielce, o różnej długości i stopniu trudności. Najkrótsza liczy 6 km, najdłuższa zaś 21 km. Żywa lekcja patriotyzmu: Ruiny huty "Józef" w Samsonowie wypełniły się po brzegi. Po raz kolejny zorganizowano tam rekonstrukcję historyczną. Europejska majówka: Malownicze miejsce, piękna pogoda i dużo atrakcji, czego chcieć więcej w wolny dzień? 2 maja we Włoszczowie już po raz kolejny zorganizowano rodzinną, europejską majówkę. Zderzenie dwóch pojazdów na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Żeromskiego: Na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Piłsudskiego w Skarżysku – Kamiennej doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Gdzie na Majówkę?: Majówka trwa w najlepsze. Uczennice III i I liceum w Skarżysku przygotowały dla Państwa sondę na temat tego, jakie Skarżyszczanie mają plany na długi majowy weekend. Otwarcie sezonu turystycznego w Muzeum im. Orła Białego: Sezon turystyczny w Muzeum im. orła Białego można uznać za otwarty. Inauguracja odbyła się w piątek z udziałem m.in. starosty skarżyskiego Jerzego Żmijewskiego, wiceprezydenta Krzysztofa Myszki, dyrekcji i pracowników muzeum oraz mieszkańców miasta. 
Menu
reklama
reklama

2014 rokiem Żeromskiego

  • Napisał 
2014 rokiem Żeromskiego

Rok 2014 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, ale niestety tylko w naszym regionie. Taki sposób uczczenia 150 rocznicy urodzin pisarza, który szczególnie ukochał ziemię świętokrzyską, przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik województwa.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z grudnia 2012 roku, patronem ubiegłego 2013 był Julian Tuwim. Patrona 2014 komisja kultury i środków przekazu wybierała spośród Oskara Kolberga, Jana Karskiego i Jana z Dukli, mimo że wiele instytucji zgłaszało m.in. Stefana Żeromskiego, którego 150 urodziny przypadają właśnie w tym roku.

Niestety, autor „Przedwiośnia” nie został uhonorowany przez polski parlament, w przeciwieństwie do tego regionalnego. Decyzją sejmiku województwa rok 2014 w świętokrzyskim obchodzony będzie jako rok Żeromskiego. Obchodom roku Żeromskiego towarzyszyć będą specjalne konferencje naukowe i wystawy. Kielecki Teatr dramatyczny przygotowuje premierę „Dziejów grzechu”.

Cykl wykładów i warsztatów planuje też „Szklany Dom” w Ciekotach. Te odbywać mają się od kwietnia do października.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy