Bezpłatny informator NFZ na 2015 rok gotowy: Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że gotowa jest już tegoroczna edycja informatora „Jak i gdzie leczyć się bezpłatnie?”. Ruszyła II edycja programu edukacyjnego PGE Dystrybucji S.A. w Skarżysku-Kamiennej: Po zeszłorocznym sukcesie akcji promującej bezpieczne korzystanie z urządzeń elektrycznych przyszedł czas na drugą edycję wydarzenia. Organizatorem przedsięwzięcia jest PGE Dystrybucja S.A. w Skarżysku – Kamiennej. Akcja skierowana jest do przedszkolaków oraz dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Wygrać z nałogiem. Ogólnopolski Dzień Trzeźwości: W całej Polsce z okazji obchodzonego dziś Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości odbyły się dni otwarte w klubach abstynentów i placówkach pomagających osobom z uzależnieniami. Niestety, jak mówią specjaliści, coraz częściej zmagamy się z nałogami. Dotyczy to także ludzi coraz młodszych. XV Turniej Samorządowy o Puchar Rady Powiatu: W sobotnie popołudnie, na boisku hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowe Słupi, w rozgrywkach piłkarskich, zmierzyły się ze sobą drużyny reprezentantów rad gmin, powiatu oraz instytucji rządowych i pozarządowych. Pomimo towarzyskiego charakteru meczy, nie zabrakło prawdziwego ducha walki. Pisanka z 24 tysięcy zakrętek! Norwid pobił rekord!: Uczniowie kieleckiego liceum im. C. K. Norwida nie próżnują. Mimo fatalnej pogody, przez kilka godzin na szkolnym boisku układali ogromną pisankę. Udało się! Wielkanocne jajko powstało z 24 tysięcy nakrętek! Ostatni przejazd Ikarusem: W minioną sobotę ulicami Kielc i okolic odbył się ostatni przejazd autobusem komunikacji miejskiej marki Ikarus. Na to wydarzenie przybyło wielu fanatyków i hobbistów autobusów z całego kraju, a nawet zagranicy. Artur Bednarek nowym wicekomendantem: Inspektor Artur Bednarek obejmie 1 kwietnia stanowisko wiceszefa Świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. Bednarek od 2012 roku kierował częstochowskim, miejskim garnizonem. Latosiński nie będzie posłem: To już niemal pewne. Pomimo spekulacji, Bogdan Latosiński, przewodniczący Solidarności w kieleckim MPK i jednocześnie radny sejmiku województwa, nie obejmie mandatu poselskiego po Tomaszu Kaczmarku. Zapytania z sesji Rady Miasta: Zapraszamy do obejrzenia zapytań radnych Rady Miasta z ostatniej sesji Rady Miasta. Kolejne kroki w stronę budowy S7: Jak podaje kielecka Gazeta Wyborcza, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę ekologów dotyczącą "zgody na realizację inwestycji drogowej".
Menu

2014 rokiem Żeromskiego

  • Napisał 
2014 rokiem Żeromskiego

Rok 2014 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, ale niestety tylko w naszym regionie. Taki sposób uczczenia 150 rocznicy urodzin pisarza, który szczególnie ukochał ziemię świętokrzyską, przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik województwa.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z grudnia 2012 roku, patronem ubiegłego 2013 był Julian Tuwim. Patrona 2014 komisja kultury i środków przekazu wybierała spośród Oskara Kolberga, Jana Karskiego i Jana z Dukli, mimo że wiele instytucji zgłaszało m.in. Stefana Żeromskiego, którego 150 urodziny przypadają właśnie w tym roku.

Niestety, autor „Przedwiośnia” nie został uhonorowany przez polski parlament, w przeciwieństwie do tego regionalnego. Decyzją sejmiku województwa rok 2014 w świętokrzyskim obchodzony będzie jako rok Żeromskiego. Obchodom roku Żeromskiego towarzyszyć będą specjalne konferencje naukowe i wystawy. Kielecki Teatr dramatyczny przygotowuje premierę „Dziejów grzechu”.

Cykl wykładów i warsztatów planuje też „Szklany Dom” w Ciekotach. Te odbywać mają się od kwietnia do października.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy