Komunizm nadal żywy? Parlamentarzyści przeciwni: W kwietniu tego roku przyjęta została przez sejm ustawa dekomunizacyjna. Ma ona na celu usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich pamiątek po minionym ustroju. A te nadal powstają. Kasia Wołczyk Miss Lata 2016: Kasia Wołczyk została najpiękniejszą dziewczyną tego lata w naszym regionie. Po kilku tygodniach eliminacji, spośród 29 dziewczyn to właśnie ona została Miss Lata 2016. Spod sceny na kieleckim Rynku odjechała na nowiutkim skuterze. Prace przy mogile na Borze blisko końca: Mogiła na osiedlu Bór jest miejscem pamięci o około 360 zamordowanych podczas II wojny światowej. Egzekucje trwały od 12 do 16 lutego. W ten sposób pozbawiono życia elitę intelektualną Skarżyska. 50 lat pracy zawodowej Jerzego Żmijewskiego: Sesja Rady Powiatu, która odbyła się we wtorek była okazją do podziękowań i gratulacji. Po pierwsze, dla byłego komendanta policji Krzysztofa Zalewskiego, po drugie dla starosty skarżyskiego Jerzego Żmijewskiego. Burmistrz Skiba czeka na decyzję WSA: Na celowniku komisarz wyborczej są kolejni samorządowcy, którym grozi wygaszenie mandatu. Zaczęło się od burmistrza Bodzentyna, Dariusza Skiby, a zaraz po nim poleciały kolejne cztery osoby. Burmistrz Bodzentyna już złożył odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zapytaliśmy go, na jakim etapie stanęła cała sprawa. Na Super Globe bez Bombaća i Jureckiego: W dniach od 5 do 8 września w katarskim Doha rozgrywany będzie turniej IHF Super Globe piłkarzy ręcznych, będący klubowymi Mistrzostwami Świata. Weźmie w nim udział również zwycięzca Ligi Mistrzów, drużyna Vive Tauron Kielce. "Quo Vadis" po japońsku? W piątek głośne czytanie Sienkiewicza w Samsonowie: W lutym tego roku prezydent Andrzej Duda ogłosił bieżący rok rokiem „Quo Vadis”. W związku z tym odbywają się w naszym kraju wspólne czytania dzieła Henryka Sienkiewicza. Najbliższe już w ten piątek w Samsonowie. Poznaj swoich radnych: W sobotę 10 września, na kieleckim Rynku, zorganizowany zostanie Dzień Samorządności. Podczas niego, mieszkańcy będą mogli m.in. bliżej poznać radnych, którzy decydują o rozwoju naszego miasta. Wodociągi na XXVI Spartakiadzie: MPWiK reprezentowało w miniony weekend Skarżysko na XXVI Spartakiadzie w Wałbrzychu. To pierwszy i dość udany udział jednostki w tej imprezie. Centralne uroczystości dożynkowe w tym roku zawitają do Końskich: 4 września w parku miejskim w Końskich odbędą się centralne wojewódzkie uroczystości dożynkowe. W środę w Wojewódzkim Domu Kultury spotkali się organizatorzy dożynek, bo dopiąć ostatnie szczegóły.
Menu
reklama
reklama

2014 rokiem Żeromskiego

  • Napisał 
2014 rokiem Żeromskiego

Rok 2014 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, ale niestety tylko w naszym regionie. Taki sposób uczczenia 150 rocznicy urodzin pisarza, który szczególnie ukochał ziemię świętokrzyską, przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik województwa.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z grudnia 2012 roku, patronem ubiegłego 2013 był Julian Tuwim. Patrona 2014 komisja kultury i środków przekazu wybierała spośród Oskara Kolberga, Jana Karskiego i Jana z Dukli, mimo że wiele instytucji zgłaszało m.in. Stefana Żeromskiego, którego 150 urodziny przypadają właśnie w tym roku.

Niestety, autor „Przedwiośnia” nie został uhonorowany przez polski parlament, w przeciwieństwie do tego regionalnego. Decyzją sejmiku województwa rok 2014 w świętokrzyskim obchodzony będzie jako rok Żeromskiego. Obchodom roku Żeromskiego towarzyszyć będą specjalne konferencje naukowe i wystawy. Kielecki Teatr dramatyczny przygotowuje premierę „Dziejów grzechu”.

Cykl wykładów i warsztatów planuje też „Szklany Dom” w Ciekotach. Te odbywać mają się od kwietnia do października.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy