Ustawa o bestiach w Kielcach: Pod koniec kwietnia kończy odsiadywanie kary więzienia mężczyzna, który przed kilkoma laty zabił brata. Sąd Okręgowy w Kielcach w marcu zdecydował się na odrzucenie wniosku Aresztu Śledczego o zastosowanie tzw. ustawy o bestiach. Śniadanie u prezydenta: Jak co roku prezydent Kielc Wojciech Lubawski spotkał się z przedstawicielami świętokrzyskich mediów na świątecznym śniadaniu. Nie zabrakło życzeń i tradycyjnego dzielenia się jajkiem. Europa się wyczerpuje. Komentarz senatora Słonia: Rządowy projekt ustawy o opiekunach osób niepełnosprawnych, a także kampania Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Między innymi na te tematy rozmawialiśmy z naszym gościem, senatorem Krzysztofem Słoniem. Na fragment programu zapraszamy już teraz. Bodzentyn dla turystów: Wiosenna aura, która już zagościła w naszym kraju oraz zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend sprzyjają różnym wyjazdom i wycieczkom krajoznawczym. Ciekawą propozycją jest wyjazd do Bodzentyna, gdzie znajduje się wiele zabytków oraz innych ciekawych miejsc. Z pomocą dla turystów wychodzi Punt Informacji Turystycznej znajdujący się na Górnym Rynku. Strażak gotowy na wszystko: W Końskich odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, w skład którego wchodzi około tysiąca strażaków ochotników z całego powiatu koneckiego. Na podsumowaniu obecny był poseł Mirosław Pawlak, który jest prezesem zarządu wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie świętokrzyskim. Gminne, powiatowe, wojewódzkie... drogi: Do kolejnych inwestycji drogowych przygotowuje się Łopuszno. Gminę czeka w tym roku renowacja dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wielkanocny kiermasz w HERMESIE: Swojskie wędliny, tradycyjnie wypiekany chleb, naturalne miody, sery, wyroby z drewna – wszystko to można było kupić w czasie świątecznego kiermaszu, zorganizowanego w Centrum Handlowym HERMES w Skarżysku. Wielkanocne spotkanie u gospodarza miasta: Prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek był gospodarzem wielkanocnego spotkania dla przedstawicieli lokalnych mediów. Międzygimnazjalny Konkurs Mitologiczny w Gimnazjum nr 3: W poniedziałek w Gimnazjum nr 3 w Skarżysku odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Mitologiczny, dotyczący wierzeń starożytnych Greków i Rzymian. Była to już IX edycja tego konkursu. Zbiórka odpadów wielkogabarytowych: W ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnym, Urząd Gminy w Miedzianej Górze organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, takich jak różnego rodzaju meble, pralki, kuchenki, lodówki oraz wszelkiego rodzaju elektroodpady – odkurzacze, suszarki, komputery, telewizory czy inne narzędzia przemysłowe.
Menu

2014 rokiem Żeromskiego

  • Napisał 
2014 rokiem Żeromskiego

Rok 2014 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, ale niestety tylko w naszym regionie. Taki sposób uczczenia 150 rocznicy urodzin pisarza, który szczególnie ukochał ziemię świętokrzyską, przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik województwa.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z grudnia 2012 roku, patronem ubiegłego 2013 był Julian Tuwim. Patrona 2014 komisja kultury i środków przekazu wybierała spośród Oskara Kolberga, Jana Karskiego i Jana z Dukli, mimo że wiele instytucji zgłaszało m.in. Stefana Żeromskiego, którego 150 urodziny przypadają właśnie w tym roku.

Niestety, autor „Przedwiośnia” nie został uhonorowany przez polski parlament, w przeciwieństwie do tego regionalnego. Decyzją sejmiku województwa rok 2014 w świętokrzyskim obchodzony będzie jako rok Żeromskiego. Obchodom roku Żeromskiego towarzyszyć będą specjalne konferencje naukowe i wystawy. Kielecki Teatr dramatyczny przygotowuje premierę „Dziejów grzechu”.

Cykl wykładów i warsztatów planuje też „Szklany Dom” w Ciekotach. Te odbywać mają się od kwietnia do października.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy