Młody piosenkarz z Włoszczowy z kolejnymi nagrodami: Kilkunastolatek z Włoszczowy, Paweł Rydz jest utalentowanym piosenkarzem. Co rusz potwierdza to także zdobywaniem kolejnych nagród. Bilski wraca do Korony: To już pewne. Od 1 stycznia nowym pełnomocnikiem zarządu ds. sportowych w Koronie Kielce będzie Arkadiusz Bilski, były kapitan Żółto-czerwonych. Gwałciciel ze świętokrzyskiego zatrzymany: Świętokrzyska policja we współpracy z komendą powiatową w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymała 30-letniego mieszkańca powiatu opatowskiego, podejrzanego o gwałt na 55-latce w Ostrowcu. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu. Zdzisław Wrzałka - nowy wójt Miedzianej Góry: Emocje po ostatnich wyborach samorządowych powoli słabną. Zarówno pierwsze, jak i drugie tury przyniosły spore zmiany na stanowiskach włodarzy gminy w powiecie kieleckim. Nowym wójtem Miedzianej Góry został Zdzisław Wrzałka, były starosta kielecki oraz szef struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie. Wigilia u prezydenta: W kieleckim ratuszu prezydent Wojciech Lubawski spotkał się na Wigilii z dziennikarzami, radnymi i przedstawicieli miejskich instytucji oraz pracownikami magistratu. Drogowcy podsumowali rok i zaplanowali kolejny: Sporo ważnych inwestycji drogowych udało się rozpocząć lub w całości zrealizować w Kielcach w kończącym się właśnie roku. Drogowcy mają już także skonkretyzowane plany na 2015 rok i określony na te działania budżet. Pieniędzy na drogi ma być nieco mniej niż w roku obecnym. Czy jesteśmy przygotowani na pakiet onkologiczny?: Świętokrzyskie Centrum Onkologii z początkiem nowego roku uruchamia specjalny serwis internetowy, gdzie będzie można zgłaszać swoje uwagi do tzw. pakietu onkologicznego. Onko-line ma służyć usprawnieniu współpracy i komunikacji na linii lekarze-pacjenci. Serwis powstaje w związku z wchodzącym w życie systemem szybkiej terapii onkologicznej. Wigilijna pomoc potrzebującym: Wigilia to dzień, w którym wszyscy się jednoczą, w którym nierzadko pomagamy tym najbardziej potrzebującym. Tradycyjnie w Wojewódzkim Domu Kultury zorganizowana będzie Wigilia dla bezdomnych i samotnych. W akcję wsparcia najuboższych włączają się też inne firmy. Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje: Burmistrz Jędrzejowa, Marcin Piszczek po sukcesie wyborczym nie zamierza spocząć na laurach. Wygląda na to, że druga kadencja włodarza - tak, jak poprzednia - upłynie pod znakiem inwestycji. Ostrzeżenie o silnym wietrze: Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego na terenie województwa świętokrzyskiego 22 i 23 grudnia mogą wystąpić silne wiatry o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h w porywach do 80 km/h z kierunków zachodnich.
Menu

2014 rokiem Żeromskiego

  • Napisał 
2014 rokiem Żeromskiego

Rok 2014 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, ale niestety tylko w naszym regionie. Taki sposób uczczenia 150 rocznicy urodzin pisarza, który szczególnie ukochał ziemię świętokrzyską, przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik województwa.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z grudnia 2012 roku, patronem ubiegłego 2013 był Julian Tuwim. Patrona 2014 komisja kultury i środków przekazu wybierała spośród Oskara Kolberga, Jana Karskiego i Jana z Dukli, mimo że wiele instytucji zgłaszało m.in. Stefana Żeromskiego, którego 150 urodziny przypadają właśnie w tym roku.

Niestety, autor „Przedwiośnia” nie został uhonorowany przez polski parlament, w przeciwieństwie do tego regionalnego. Decyzją sejmiku województwa rok 2014 w świętokrzyskim obchodzony będzie jako rok Żeromskiego. Obchodom roku Żeromskiego towarzyszyć będą specjalne konferencje naukowe i wystawy. Kielecki Teatr dramatyczny przygotowuje premierę „Dziejów grzechu”.

Cykl wykładów i warsztatów planuje też „Szklany Dom” w Ciekotach. Te odbywać mają się od kwietnia do października.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy