Chęciński Rajd Rowerowy już niebawem: 14 maja o godzinie 10 przy hali widowiskowo sportowej "Pod Basztami" w Chęcinach odbędzie się II Rajd Rowerowy pod hasłem "Szlakiem Rycerstwa Zamku Rycerskiego". Na rajd zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny oraz Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Pierwszy miesiąc 500+: W całym województwie złożono już około 70 tys. wniosków o wsparcie finansowe w ramach sztandarowego programu polskiego rządu „Rodzina 500+”. Wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek podsumowała pierwszy miesiąc funkcjonowania programu. Jak zaznaczyła, problemów nie było, ale mieszkańcy wciąż mają mnóstwo pytań i wątpliwości, co do składania wniosków. Walka o spalarnię trwa...: Budowa spalarni odpadów niebezpiecznych w Micigoździe nabiera tempa. mieszkańcy nie dają za wygraną. Dlatego też w czwartek zorganizowano spotkanie władz gminnych, lokalnej społeczności oraz przedstawicieli inwestora. Studio Accantus zagra największe przeboje Abby: Młodzi i zdolni - tak można określić członków studia Accantus. Ich pasją jest śpiew. I to właśnie muzyka połączyła ich wszystkich. W piątek, po raz pierwszy w filharmonii świętokrzyskiej razem z naszą orkiestrą symfoniczną zagrają znane na całym świecie, kultowe przeboje Abby.  Regionalne Targi Pracy w Suchedniowie: 10 maja w godz. 10:00 - 13:00 w suchedniowskiej hali odbędą się Regionalne Targi Pracy. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. Tego nie nauczy się z książek: Dla Samsonowa i gminy Zagnańsk to już tradycja. Od kilku lat, zawsze w święto Flagi Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Jodła" przeprowadza żywą lekcję historii odtwarzając pamiętne walki, które rozegrały się w naszym regionie. Trwa rekrutacja do pierwszych klas: W Kielcach rozpoczęła się rekrutacja dzieci do pierwszych klas szkół podstawowych. Wnioski, w wybranych placówkach można składać do 19 maja. Dzieci pochodzące z obwodu, który obejmuje szkoła, przyjmowane będą automatycznie, na podstawie zgłoszenia. W przypadku, gdy uczeń nie będzie mieszkał w obwodzie, prowadzona będzie weryfikacja wniosków przez komisję rekrutacyjną. "NIE nowotworom u dzieci" od 12 do 14 maja: Od 12 do 14 maja Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda przeprowadzi akcję „NIE nowotworom u dzieci”. Skarżysko z wyróżnieniem: Gmina Skarżysko – Kamienna otrzymała tytuł „Gmina na 5”, o czym już informowaliśmy. Wyróżnienie już zostało odebrane, Skarżysko znalazło się w gronie 18 laureatów badania. Duże zainteresowanie dofinansowaniami z RPO: 650 wniosków złożonych zostało w pierwszym konkursie dla małych i średnich firm, prowadzonym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Menu
reklama
reklama

Wystawa plakatów „Ladacznica”

  • Napisane przez  P. Drozdowska
Wystawa plakatów „Ladacznica”

Tematyka gender nie schodzi z pierwszych stron gazet, jest nie tylko pożywką dla mediów, ale i niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów. Tym razem na warsztat wzięła ją projektantka Weronika Rafa. O pojmowaniu kobiecości i męskości autorka wystawy „Ladacznica” opowiadała  w kieleckim Instytucie Designu.

Od ponad roku Instytut Designu organizuje w czytelni wystawy technik graficznych. Wystawa Weroniki Rafy jest kolejną tego typu pod względem formy.

Wystawa jest nie lada gratką dla wszystkich, których interesuje typografia, inaczej liternictwo, czyli po prostu kształty i style czcionek. Na spotkanie z autorką  przybyli m.in. uczniowie kieleckiego „Plastyka”.

Wszyscy, którzy dziś odwiedzili Instytut Designu  mieli okazję zobaczyć przykład, kiedy forma staje się elementem wypowiedzi artystycznej. Projektantkę Weronikę Rafę fascynuje tematyka kobiecości, męskości i stereotypów z nimi związanych.
 
Punktem wyjścia dla ekspozycji jest dwuznaczne pojmowanie kobiety w świecie, jako madonny, albo ladacznicy. Autorka chce swoją wystawą pokazać, że takie ujęcie jest zbyt proste i dalekie od rzeczywistości, a tytułowa „ladacznica”, to niekoniecznie kobieta rozwiązła, tylko taka, po której stronie są odwaga i działanie.

Wystawę można oglądać od dziś do 17 marca. Autorka zapowiada, że w kolejnej części wystawy i swojej pracy dyplomowej poruszy temat męskości.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy