Nowy Pomnik ku czci pomordowanym w Niebie: Pomysł przebudowy pomnika w Niebie pojawił się w 2011 roku. Jego pierwotny kształt stanowiła żeliwna tablica zamontowana na kamiennym głazie z blaszaną tabliczką, na której widniały nazwiska 7 ofiar wydarzeń, jakie rozegrały się 6 kwietnia 1940 roku na drodze pomiędzy Końskimi i Piekłem. Zapraszamy na VII Gwieździsty Powiatowy Rajd Rowerowy: Już 27 września zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu skarżyskiego na VII Gwieździsty Powiatowy Rajd Rowerowy. Uczestnicy rajdu wystartują z każdej gminy o godzinie 10.00 i przejadą wyznaczonymi trasami na miejsce zakończenia imprezy - Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji „Rejów”, gdzie na rowerzystów czekać będą: ciepły posiłek, konkursy z nagrodami i - jak zawsze - wspaniała zabawa. Piknik na Dzień Serca: W najbliższą niedzielę, 28 września w kieleckim parku miejskim odbędzie się piknik edukacyjny, organizowany w ramach 15. Światowego Dnia Serca. Kolejny remis Naprzodu: Naprzód Jędrzejów zagrał w niedzielę, 21 września ze Spartą Kazimierza Wielka. W 45.minucie bramkę strzelił Łukasz Zaręba, piłkarz Naprzodu. Jesteśmy już w powiecie buskim i pińczowskim!: Telewizja Świętokrzyska już od dwudziestu lat w Skarżysku-Kamiennej i od sześciu lat w Kielcach codziennie przygotowuje dla Państwa najświeższe informacje, ciekawe reportaże i  programy. Jednak to było dla nas za mało. Kielecka Masa Krytyczna znów wyrusza w miasto: Kielecka Masa Krytyczna po raz kolejny wyjedzie na ulice miasta, by zaapelować do władz o lepszą infrastrukturę rowerową. W najbliższą środę rowerzyści mają zamiar odwiedzić prezydenta Wojciecha Lubawskiego z postulatem, by wszystkie drogi rowerowe w Kielcach dało się przejechać bez zsiadania z roweru. "Gwarancje dla młodzieży" - bezpłatne projekty Komendy OHP: Dwa duże projekty, które mają na celu pomoc nieletniej młodzieży z problemami, przygotowała świętokrzyska komenda Ochotniczych Hufców Pracy. Miejsc jest łącznie dla sześćdziesięciorga osób, ale chętnych jest bardzo mało. OHP zaprasza do udziału w projekcie. Secemin z nowym rynkiem! O inwestycji dowiedzą się potomni: Po latach oczekiwań, Secemin w powiecie włoszczowskim ma nowy rynek. Centrum miejscowości na miarę miasta, jak za czasów królewskich. Architektura nowego rynku nawiązuje do dawnej historii Secemina. Otwarcie rynku, podobnie jak inwestycja, imponowało rozmachem. Nie żyje świadek pogromu kieleckiego: Jak poinformowali przedstawiciele Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, w piątek zmarła Miriam Guterman. Była ona ostatnim świadkiem przebiegu całego pogromu żydowskiego, do którego doszło w Kielcach 4 lipca 1946 roku. Korona znów przegrywa: Korona Kielce nie przedłużyła serii wygranych po udanym meczu z Podbeskidziem. Tym razem kielczanie musieli uznać wyższość Śląska Wrocław. Żółto-czerwonych dobił Flavio Paixao.
Menu

Wystawa plakatów „Ladacznica”

  • Napisane przez  P. Drozdowska
Wystawa plakatów „Ladacznica”

Tematyka gender nie schodzi z pierwszych stron gazet, jest nie tylko pożywką dla mediów, ale i niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów. Tym razem na warsztat wzięła ją projektantka Weronika Rafa. O pojmowaniu kobiecości i męskości autorka wystawy „Ladacznica” opowiadała  w kieleckim Instytucie Designu.

Od ponad roku Instytut Designu organizuje w czytelni wystawy technik graficznych. Wystawa Weroniki Rafy jest kolejną tego typu pod względem formy.

Wystawa jest nie lada gratką dla wszystkich, których interesuje typografia, inaczej liternictwo, czyli po prostu kształty i style czcionek. Na spotkanie z autorką  przybyli m.in. uczniowie kieleckiego „Plastyka”.

Wszyscy, którzy dziś odwiedzili Instytut Designu  mieli okazję zobaczyć przykład, kiedy forma staje się elementem wypowiedzi artystycznej. Projektantkę Weronikę Rafę fascynuje tematyka kobiecości, męskości i stereotypów z nimi związanych.
 
Punktem wyjścia dla ekspozycji jest dwuznaczne pojmowanie kobiety w świecie, jako madonny, albo ladacznicy. Autorka chce swoją wystawą pokazać, że takie ujęcie jest zbyt proste i dalekie od rzeczywistości, a tytułowa „ladacznica”, to niekoniecznie kobieta rozwiązła, tylko taka, po której stronie są odwaga i działanie.

Wystawę można oglądać od dziś do 17 marca. Autorka zapowiada, że w kolejnej części wystawy i swojej pracy dyplomowej poruszy temat męskości.

Powrót na górę

Pozostałe informacje

Nasze programy