Wandale zniszczyli miejsce do grillowania: Wandale podpalili miejsce do grillowania na kieleckim Stadionie. Niestety, nie po raz pierwszy. Teraz nie ma ani stołu, ani ławek. Altan była odnawiana dwa lata temu. Straty są szacowane, a Urząd Miasta chce po raz kolejny przeprowadzić  tam remont. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach z Certyfikatem Akredytacyjnym: Po dwuletniej przerwie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach znów uzyskał Certyfikat Akredytacyjny. Dokument w czwartek przekazał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Podczas tego wydarzenia dokonano także uroczystego otwarcia wyremontowanej Klinki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Nie żyje Wojciech Płusa. Tak zapamiętają go współpracownicy: Ta przykra informacja pojawiła się w środę wieczorem. Zmarł Wojciech Płusa, szef powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego w Skarżysku – Kamiennej. Miał 44 lata. Wypadek na DK nr 78: W czwartek po godz. 13.00 doszło do niebezpiecznego wypadku na drodze krajowej nr 78 Jędrzejów - Chmielnik, w miejscowości Lipnik. Zderzyły się dwa auta - osobowy oraz dostawczy. II etap rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego: Ponad cztery tysiące miejsc czeka na chętnych. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wolne miejsca są między innymi na pedagogice, filologii angielskiej, historii, geografii, biologii, chemii, turystyce i rekreacji, politologii i studiach skandynawskich w języku angielskim. Nowy Zarząd WFOŚiGW w Kielcach: Ryszard Gliwiński i Mariusz Goraj zostali zaakceptowani  przez Zarząd Województwa na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe miejsca w świętokrzyskich przedszkolach i żłobkach: W regionie powstanie ponad  400 nowych miejsc w przedszkolach i około 150 w żłobkach. Zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 10 milionów złotych unijnych dotacji. Trwają inwestycje w mieście: W planie tegorocznego budżetu miasta znalazło się ponad 30 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 12 milionów złotych. Część z nich właśnie trwa, m.in. budowa ulicy Kościelnej. Więcej na ten temat w materiale filmowym. Kiedy skorzystać z porady fizjoterapeuty?: W wakacje rodzice ze swoimi pociechami spędzają o wiele więcej czasu niż podczas roku szkolnego, tym samym mogą dokładniej przyjrzeć się rozwojowi dziecka. Fizjoterapeutka Kinga Kasprzyk – Wiktorzak radzi, na co zwrócić uwagę i wyjaśnia, jakie sygnały mogą świadczyć o konieczności rozpoczęcia terapii. Temat budowy spalarni dla zwierząt znów odłożony: Wciąż nie wiadomo gdzie dokładnie i czy w ogóle powstanie w Kielcach spalarnia dla zwierząt. Temat ten miał być poruszany podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, jednak prezydent zaproponował, aby projekt wycofać z porządku obrad i ponownie go przeanalizować przez odpowiednią komisję Rady Miasta.
Menu
reklama
reklama

Było ich 316. Został tylko jeden!

Było ich 316. Został tylko jeden!

Dzisiaj wracamy do niedawnej wizyty w Końskich ostatniego żyjącego cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego. Tarnawski, przyjął zaproszenie koneckiej biblioteki i spotkał się z mieszkańcami na pogawędkę.

Aleksander Tarnawski, to niesłychanie ciepły i pogodny starszy pan. Z wielką radością przyjął zaproszenie koneckiej biblioteki, by podzielić się z mieszkańcami Końskich swoją wiedzą na temat walk, jakie On i jego koledzy toczyli w hitlerowcami podczas II Wojny Światowej. Spotkanie z Tarnawskim, było ważne z jeszcze jednego powodu. Z 316 zrzuconych do Polski cichociemnych ,żyje tylko On!

Wiele pytań dotyczyło skoków spadochronowych. Aleksander Tarnawski przyznał, że na początku jest wiele obaw.

- Przed skokiem musieliśmy się oswoić z wysokością. Proszę i wierzyć, pomyślałem że nie dam rady wyskoczyć. Dzisiaj muszę powiedzieć, że każdy powinien skoczyć, bo euforyczne doznanie  - mówił podczas spotkania z konecczanami Aleksander Tarnawski.

Po wielu ćwiczeniach, gdy doszło do zrzutu, nikt z nas nie miał wątpliwości mówił bohater spotkania:

- Bez żadnego wahania się skoczyło. Wisiało się w powietrzu i człowiek czekał na spotkanie z ziemią i ludźmi, którzy mieli nas odbierać.

Aleksander Tarnawski stał się bohaterem książki „Ostatni”, którą napisali Michał Wójcik i Emil Marat. Autorzy książki również pojawili się w Końskich na spotkaniu z mieszkańcami. Jak doszło do napisania książki?

- Usłyszeliśmy, że jest dziewięćdziesięciolatek, który wyskoczył ze spadochronem. Pomyśleliśmy, to może być fascynujące. Po kilku dniach okazało się, że mamy do czynienia z ostatnim żyjącym cichociemnym – mówił Michał Wójcik.

Polecamy Państwu spotkanie z Aleksandrem Tarnawskim. Proszę zapoznać się z losami ostatniego cichociemnego. Książka jest napisana bardzo przystępnie, a przede wszystkim przedstawia fakty, których naocznym świadkiem był człowiek.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy