Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny. 
Menu
reklama
reklama

Ciuchcia Expres Ponidzie ma 100 lat!

Ciuchcia Expres Ponidzie ma 100 lat!

Sesja popularno – naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej zainaugurowała w Pińczowie obchody 100-lecia Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Dziś Ciuchcia Expres Ponidzie jest wizytówką naszego regionu i atrakcją turystyczną. Jednak pod dużym znakiem zapytania stoją jej dalsze losy.

Ciuchcia Expres Ponidzie kursuje w okresie letnim od 1992 roku. Stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów. W sezonie podróżuje nią blisko 20 tysięcy osób. Jednak jej początki wyglądały nieco inaczej. Historia powstania wąskotorowej kolei w okolicach Jędrzejowa sięga I wojny światowej.

- Najpierw była Kolejka wojenna w 1915, ale ją zlikwidowano po działaniach wojennych decyzją Generalnej Guberni w Krakowie. Postanowiono wybudować koleje dojazdowe i rozpoczęto w 1916. Kilka odcinków zostało oddanych, m.in. Jędrzejów – Bogoria - powiedział Edward Choroszyński, prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej.

Ciuchcia dziś stanowi jedną z ważniejszych atrakcji Ponidzia. Kursuje pomiędzy Jędrzejowem a Pińczowem, do którego zawozi swoich pasażerów. Dla obu tych miejscowości kolejka ma bardzo duże znaczenie.

- W tej chwili jest to tylko i aż atrakcja turystyczna. Cieszymy się, że możemy promować miasto poprzez Ciuchcię - powiedział Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Nieraz informowaliśmy już o trudnej sytuacji finansowej Ciuchci Expres Ponidzie. Istnieje obawa, że w najbliższych latach spółka mogłaby mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem. Wszystko przez różne koncepcje dalszego działania. Zmiany, jakie miałyby dotyczyć kolejki związane są z formułą prawną jej funkcjonowania. Jedną z propozycji jest przekształcenie jej w instytucję kultury. Innym pomysłem jest włączenie kolejki w strukturę prowadzącej już działalność instytucji kultury.

- Co byśmy nie zrobili, to i tak samorządy nieuchronnie będą musiały dotować tę instytucję - dodał Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Rok 2016 to czas, w którym Ciuchcia obchodzi 100-lecie istnienia. 4 września odbędą się jej urodziny. Na ten dzień zaplanowano kilka atrakcji.

Ciuchci Expres Ponidzie życzymy, aby kolejne 100 lat służyła mieszkańcom i turystom Ponidzia oraz... szerokich torów!

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy