"Skarżyski powiat - z widokiem nie tylko na góry" o wykonaniu budżetu: Zapraszamy na kolejny odcinek programu "Skarżyski powiat - z widokiem nie tylko na góry". Unieważniono przetarg dotyczący budowy ulicy Ponurego: Historii ulicy Ponurego ciąg dalszy. Sport Challenge 2017: piłka nożna i siatkówka plażowa: W miniony weekend odbyły się pierwsze, wakacyjne spotkania ze Sport Challenge 2017. Na kompleksie boisk Orlik 2012 rozegrane zostały turnieje piłki nożnej i siatkówki plażowej. Wydarzeniu patronuje nasza telewizja. Skarżyski szpital uwzględniony w sieci szpitali: Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej znalazł się w opublikowanej we wtorek sieci szpitali. Bezbramkowy sparing Korony: Bez bramek zakończył się pierwszy w tym sezonie sparing Korony Kielce. Rywalem „żółto-czerwonych” był beniaminek I ligi, Puszcza Niepołomice. Tuż po tym meczu trener Gino Lettieri podał nazwiska 22 zawodników, których zabierze na obóz przygotowawczy do Bremy. Jechał 172 km na godzinę bo… ,,lubi się ścigać’’: Policjanci zatrzymali dwóch kierujących którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Mężczyźni przez najbliższe 3 miesiące nie usiądą za kierownicą. Targi Pracy na kieleckim Rynku: Na kieleckim Rynku odbyły się Plenerowe Targi Pracy. Wzięło w nich udział 20 wystawców, którzy oferowali ponad tysiąc miejsc pracy. Poszukiwani byli m.in. pracownicy produkcji, gastronomii, wykwalifikowani pracownicy fizyczni i sprzedawcy. Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich zapraszają do Urzędu Marszałkowskiego: W Urzędzie Marszałkowskim można uzyskać pomoc i skonsultować się z przedstawicielem Rzecznika Praw Obywatelskich. W tym miesiącu dyżur przypada 29 czerwca. Punkt Przyjęć Interesantów będzie czynny  w godzinach od 11.00 do 15.00 na I piętrze w pokoju 112. Jest zarzut zabójstwa w sprawie śmierci proboszcza w Tarnawie: Wracamy do sprawy śmierci proboszcza w Tarnawie. We wtorek kielecka prokuratura postawiła zarzut zabójstwa podejrzanemu 26-latkowi. Wystąpiono także o tymczasowy areszt dla mężczyzny. Sieć szpitali w Świętokrzyskiem przyjęta: Na świętokrzyskiej liście sieci szpitali - dwadzieścia placówek. Dwie lecznice nie dostaną ryczałtu. O kontrakty będą walczyć w konkursach, podobnie jak niektóre oddziały planowe. O szczegółach sieci mówiły w środę wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i dyrektor świętokrzyskiego NFZ.
Menu
reklama
reklama

Ciuchcia Expres Ponidzie ma 100 lat!

Ciuchcia Expres Ponidzie ma 100 lat!

Sesja popularno – naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej zainaugurowała w Pińczowie obchody 100-lecia Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Dziś Ciuchcia Expres Ponidzie jest wizytówką naszego regionu i atrakcją turystyczną. Jednak pod dużym znakiem zapytania stoją jej dalsze losy.

Ciuchcia Expres Ponidzie kursuje w okresie letnim od 1992 roku. Stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów. W sezonie podróżuje nią blisko 20 tysięcy osób. Jednak jej początki wyglądały nieco inaczej. Historia powstania wąskotorowej kolei w okolicach Jędrzejowa sięga I wojny światowej.

- Najpierw była Kolejka wojenna w 1915, ale ją zlikwidowano po działaniach wojennych decyzją Generalnej Guberni w Krakowie. Postanowiono wybudować koleje dojazdowe i rozpoczęto w 1916. Kilka odcinków zostało oddanych, m.in. Jędrzejów – Bogoria - powiedział Edward Choroszyński, prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej.

Ciuchcia dziś stanowi jedną z ważniejszych atrakcji Ponidzia. Kursuje pomiędzy Jędrzejowem a Pińczowem, do którego zawozi swoich pasażerów. Dla obu tych miejscowości kolejka ma bardzo duże znaczenie.

- W tej chwili jest to tylko i aż atrakcja turystyczna. Cieszymy się, że możemy promować miasto poprzez Ciuchcię - powiedział Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Nieraz informowaliśmy już o trudnej sytuacji finansowej Ciuchci Expres Ponidzie. Istnieje obawa, że w najbliższych latach spółka mogłaby mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem. Wszystko przez różne koncepcje dalszego działania. Zmiany, jakie miałyby dotyczyć kolejki związane są z formułą prawną jej funkcjonowania. Jedną z propozycji jest przekształcenie jej w instytucję kultury. Innym pomysłem jest włączenie kolejki w strukturę prowadzącej już działalność instytucji kultury.

- Co byśmy nie zrobili, to i tak samorządy nieuchronnie będą musiały dotować tę instytucję - dodał Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Rok 2016 to czas, w którym Ciuchcia obchodzi 100-lecie istnienia. 4 września odbędą się jej urodziny. Na ten dzień zaplanowano kilka atrakcji.

Ciuchci Expres Ponidzie życzymy, aby kolejne 100 lat służyła mieszkańcom i turystom Ponidzia oraz... szerokich torów!

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy