Obchody Święta Konstytucji 3 Maja: Przewodniczący Rady Miejskiej we Włoszczowie Grzegorz Dudkiewicz oraz burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek zapraszają na uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W duchu patriotyczno sportowym: Tegoroczne obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja upłyną w Końskich pod znakiem patriotyczno sportowym. O godzinie 11:25 nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi na maszt w obecności pocztów sztandarowych. Co będzie się działo w Kielcach w Majówkę?: W całej Polsce tradycyjnie pierwsze trzy dni Maja dedykowane będą uroczystościom związanymi ze Świętem Flagi Narodowej oraz Uchwaleniem Konstytucji 3 Maja i Świętem Pracy. Mistrz Pięknego Czytania: W czwartek, 27.04.2017 r., uczniowie szkół podstawowych walczyli o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Konkurs zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Adeli Nawrot w Bodzentynie miał na celu propagowane kultury czytelniczej, dbanie o piękno języka ojczystego, popularyzacja książki wśród dzieci i młodzieży, a także wyrabianie nawyku czytania jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu. W Jędrzejowie po raz czwarty zorganizowano Bieg Lisów: W sobotnie południe w Jędrzejowie odbyła się IV edycja Biegu Lisów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 170 zawodników i zawodniczek. „Mrówka” na Ślichowicach już otwarta!: Mieszkańcy Ślichowic z nowym sklepem budowlanym. W sobotę, 29 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie marketu „Mrówka”. O godzinie 9 przecięto wstęgę i zaproszono czekających przed drzwiami klientów, do środka obiektu. Szczypiorniści Vive już w półfinale PGNiG Superligi: Vive Tauron Kielce w półfinale PGNiG Superligi. W sobotę, w meczu rewanżowym z Górnikiem Zabrze, kielczanie wygrali 32:19 PO przed PiS - polityczny komentarz: Po raz pierwszy od wyborów parlamentarnych w 2015 r. Platforma Obywatelska przegoniła w sondażu Prawo i Sprawiedliwość. Eksperci wskazują, że  jednym z powodów była wizyta w Polsce Donalda Tuska przewodniczącego Rady Europejskiej. Zobaczmy jak najnowsze wyniki poparcia dla partii komentują politycy. Więcej w materiale video Długi majowy weekend na drogach: Długi dniowy majowy weekend tuż tuż. W tych dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku - apelują policjanci. Długi majowy weekend na drogach: Długi dniowy majowy weekend tuż tuż. W tych dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku - apelują policjanci.
Menu
reklama
reklama

Ciuchcia Expres Ponidzie ma 100 lat!

Ciuchcia Expres Ponidzie ma 100 lat!

Sesja popularno – naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej zainaugurowała w Pińczowie obchody 100-lecia Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Dziś Ciuchcia Expres Ponidzie jest wizytówką naszego regionu i atrakcją turystyczną. Jednak pod dużym znakiem zapytania stoją jej dalsze losy.

Ciuchcia Expres Ponidzie kursuje w okresie letnim od 1992 roku. Stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów. W sezonie podróżuje nią blisko 20 tysięcy osób. Jednak jej początki wyglądały nieco inaczej. Historia powstania wąskotorowej kolei w okolicach Jędrzejowa sięga I wojny światowej.

- Najpierw była Kolejka wojenna w 1915, ale ją zlikwidowano po działaniach wojennych decyzją Generalnej Guberni w Krakowie. Postanowiono wybudować koleje dojazdowe i rozpoczęto w 1916. Kilka odcinków zostało oddanych, m.in. Jędrzejów – Bogoria - powiedział Edward Choroszyński, prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej.

Ciuchcia dziś stanowi jedną z ważniejszych atrakcji Ponidzia. Kursuje pomiędzy Jędrzejowem a Pińczowem, do którego zawozi swoich pasażerów. Dla obu tych miejscowości kolejka ma bardzo duże znaczenie.

- W tej chwili jest to tylko i aż atrakcja turystyczna. Cieszymy się, że możemy promować miasto poprzez Ciuchcię - powiedział Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Nieraz informowaliśmy już o trudnej sytuacji finansowej Ciuchci Expres Ponidzie. Istnieje obawa, że w najbliższych latach spółka mogłaby mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem. Wszystko przez różne koncepcje dalszego działania. Zmiany, jakie miałyby dotyczyć kolejki związane są z formułą prawną jej funkcjonowania. Jedną z propozycji jest przekształcenie jej w instytucję kultury. Innym pomysłem jest włączenie kolejki w strukturę prowadzącej już działalność instytucji kultury.

- Co byśmy nie zrobili, to i tak samorządy nieuchronnie będą musiały dotować tę instytucję - dodał Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Rok 2016 to czas, w którym Ciuchcia obchodzi 100-lecie istnienia. 4 września odbędą się jej urodziny. Na ten dzień zaplanowano kilka atrakcji.

Ciuchci Expres Ponidzie życzymy, aby kolejne 100 lat służyła mieszkańcom i turystom Ponidzia oraz... szerokich torów!

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy