Spełnijmy marzenia małych pacjentów: Każdego dnia walczą z rakiem, pokonanie choroby to ich największe marzenie. Ale mali pacjenci  Oddziału Onkologii i Hematologii  Dziecięcej  mają też i te małe marzenia.  W ich spełnieniu może pomóc każdy kto 2 września wybierze się na charytatywny koncert  na Kadzielni – wystarczy kupić bilet i sprawić dzieciom radość w trudnych chwilach. Meble-Spaghetti w Instytucie Dizajnu: Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na wystawę mebli „Spaghetti”, które cieszyły się największą popularnością w Polsce w II połowie lat 50. Kolejne oszustwo "na wnuczka" w regionie: Oszuści znów wyłudzili pieniądze metodą "na wnuczka". Wczorajszej nocy w Sandomierzu ofiarą przestępstwa została 80-letnia kobieta, od której wyłudzono ponad 8 000 zł. Będą nowe miejsca pracy: Hala po dawnych Skarżyskich Zakładach Obuwniczych Fosko ponownie zostanie zagospodarowana. Już niebawem zacznie tam działać firma produkcyjna, która już poszukuje pracowników.  W niedzielę dożynki powiatowe: Zbliża się doroczne święto plonów powiatu kieleckiego. Tym razem gospodarzem imprezy będzie gmina Łagów. Główne uroczystości odbędą się na Placu Targowym w Woli Łagowskiej. Caritas pomaga w przygotowaniu szkolnej wyprawki: Zeszyty, piórniki, kredki czy flamastry – wszystko to jest potrzebne do szkoły, ale nie wszystkich stać na wyprawkę. Akcja kieleckiej Caritas „Tornister pełen uśmiechu” od wielu lat pomaga ubogim rodzinom w skompletowaniu szkolnych przyborów dla dzieci. Jest defibrylator za ,,Koziołki,,: Powiat konecki wzbogacił się o przenośny defibrylator, który już za kilka dni zawiśnie w Komendzie Powiatowej Policji w Końskich. Defibrylator, to nagroda za zajęcie trzeciego miejsca w konkursie „Koziołek”, który od 2000 roku organizowany jest przez wojewodę świętokrzyskiego. Żegnamy wakacje marszobiegiem: W ostatnią sobotę sierpnia powiat skarżyski zaprasza do udziału w Marszobiegu Powiatowym „Żegnamy wakacje”. Zapisy ciągle trwają. Kolej „przyspiesza” połączenie w stronę Warszawy: Dwie i pół godziny – tyle obecnie trwa podróż pociągiem z Kielc do Warszawy. Niebawem do stolicy dotrzemy jeszcze szybciej. PKP PLK ogłosiło przetarg na budowę łącznicy kolejowej w Czarncy, dzięki której pociągi będą sprawniej wjeżdżać na Centralną Magistralę Kolejową. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Świętokrzyskiego, a jej łączny koszt to ponad 42 mln zł. Rusza budowa ronda. Będą utrudnienia: Od środy, 23 sierpnia, kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu związanych z rozpoczęciem budowy ronda turbinowego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 42 z ulicą Krakowską.
Menu
reklama
reklama

Ciuchcia Expres Ponidzie ma 100 lat!

Ciuchcia Expres Ponidzie ma 100 lat!

Sesja popularno – naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej zainaugurowała w Pińczowie obchody 100-lecia Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Dziś Ciuchcia Expres Ponidzie jest wizytówką naszego regionu i atrakcją turystyczną. Jednak pod dużym znakiem zapytania stoją jej dalsze losy.

Ciuchcia Expres Ponidzie kursuje w okresie letnim od 1992 roku. Stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów. W sezonie podróżuje nią blisko 20 tysięcy osób. Jednak jej początki wyglądały nieco inaczej. Historia powstania wąskotorowej kolei w okolicach Jędrzejowa sięga I wojny światowej.

- Najpierw była Kolejka wojenna w 1915, ale ją zlikwidowano po działaniach wojennych decyzją Generalnej Guberni w Krakowie. Postanowiono wybudować koleje dojazdowe i rozpoczęto w 1916. Kilka odcinków zostało oddanych, m.in. Jędrzejów – Bogoria - powiedział Edward Choroszyński, prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej.

Ciuchcia dziś stanowi jedną z ważniejszych atrakcji Ponidzia. Kursuje pomiędzy Jędrzejowem a Pińczowem, do którego zawozi swoich pasażerów. Dla obu tych miejscowości kolejka ma bardzo duże znaczenie.

- W tej chwili jest to tylko i aż atrakcja turystyczna. Cieszymy się, że możemy promować miasto poprzez Ciuchcię - powiedział Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Nieraz informowaliśmy już o trudnej sytuacji finansowej Ciuchci Expres Ponidzie. Istnieje obawa, że w najbliższych latach spółka mogłaby mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem. Wszystko przez różne koncepcje dalszego działania. Zmiany, jakie miałyby dotyczyć kolejki związane są z formułą prawną jej funkcjonowania. Jedną z propozycji jest przekształcenie jej w instytucję kultury. Innym pomysłem jest włączenie kolejki w strukturę prowadzącej już działalność instytucji kultury.

- Co byśmy nie zrobili, to i tak samorządy nieuchronnie będą musiały dotować tę instytucję - dodał Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Rok 2016 to czas, w którym Ciuchcia obchodzi 100-lecie istnienia. 4 września odbędą się jej urodziny. Na ten dzień zaplanowano kilka atrakcji.

Ciuchci Expres Ponidzie życzymy, aby kolejne 100 lat służyła mieszkańcom i turystom Ponidzia oraz... szerokich torów!

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy