Świętokrzyskie ostatnim przystankiem objazdu działaczy PO: Platforma Obywatelska szykuje ofensywę na wybory samorządowe. Województwo świętokrzyskie było ostatnim przystankiem podczas objazdu parlamentarzystów partii po Polsce. Propozycje dla młodych od PSL: Ziemia za złotówkę, uszczelnienie programu „Rodzina 500+” oraz skrócenie czasu pracy dla osób wychowujących dzieci. To główne założenia, które Polakom proponuje PSL. W środę w Kielcach przedstawił je prezes Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz. 50 lat minęło...: W środę w kieleckim ratuszu prezydent Wojciech Lubawski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, Władysław Burzawa, wręczyli medale za długoletnie pożycie małżeńskie, parom, które są ze sobą już od 50 lat. 20 listopada startuje NURT: Już wkrótce startuje 23. edycja Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Centrum Laserowe PŚk ma 20 lat: Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej ma 20 lat. Z tej okazji, w środę, obchodzono specjalny jubileusz, połączony z uroczystą sesją. Marszałek rozdał kolejne dofinansowania: Prawie 1,8 mln zł samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na 12 inwestycji, które zrealizowane zostaną na obszarach wiejskich. Dofinansowania trafiły do osób, które chcą założyć swoją firmę lub rozwinąć istniejącą, jak również na budowę publicznych obiektów sportowych. Wysokości dotacji są zróżnicowane. Dotacje trafiły do tych, którzy ubiegali się o pomoc za pośrednictwem lokalnych grup działania, takich jak Perły Czarnej Nidy, Krzemienny Krąg czy Razem na Piaskowcu. Już nie będzie jak było: Wielki najazd Platformy Obywatelskiej na województwo świętokrzyskie miał miejsce we wtorkowe popołudnie. Czołowi działacze PO pojawili się we wszystkich powiatowych miastach regionu. Rozpoznała i ujęła złodzieja: Pracownica jednego ze sklepów na terenie Skarżyska-Kamiennej ujęła złodzieja, a następnie powiadomiła o wszystkim Policję. Dzięki spostrzegawczości kobiety i natychmiastowej reakcji, zatrzymany mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności. Kto będzie woził kielczan po 1 stycznia?: Mijają kolejne miesiące, a nadal nie wiadomo, kto będzie w nowym roku woził kielczan. Po poniedziałkowym wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, firma Michalczewski „wraca do gry” w przetargu na obsługę komunikacji miejskiej w Kielcach. Wyróżnienia i nagrody dla pracowników oświaty: Kilkudziesięciu pracowników szkół i przedszkoli odebrało w poniedziałek wyróżnienia i nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Miejskim Centrum Kultury.
Menu
reklama
reklama

Chemia nie taka straszna. Ruszył Pińczowski Klub Naukowca

Chemia nie taka straszna. Ruszył Pińczowski Klub Naukowca

W piątek 17 młodych naukowców wzięło udział w projekcie „Doświadczalnik”, który realizowany jest przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Zajęcia miały charakter praktyczny i obfitowały w dużą ilość ciekawych doświadczeń chemicznych.

W gimnazjum nr 2 w Pińczowie młodzież z miasta i okolic wzięła udział w projekcie „Doświadczalnik”. Uczniowie poprzez zajęcia praktyczne zgłębiali swoją wiedzę z zakresu chemii.

- Jest to projekt programu „Równać szansę”. Skierowany jest do młodzieży w wieku od 13 do 19 lat i ma za zadanie wyrównać szansę wśród uczniów - tłumaczy Agnieszka Kucybała z Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Podczas piątkowych zajęć młodzież wykonywała różne doświadczenia, m.in. samopompujący się balon, zamrażanie w azocie lub grę na kieliszkach. Wszystko pod okiem wykwalifikowanej kadry.

- Przeprowadzamy doświadczenia bezpieczne, które mogą uczniowie wykonywać sobie sami w domu. Są też takie, które wymagają nadzoru i zachowania bezpieczeństwa – wyjaśnia Joanna Niemiec, studentka Technologii Chemicznej.

Z praktycznej formy zajęć najbardziej zadowoleni byli uczniowie, którzy chwalili taką formę przekazu wiadomości.

- W szkole to tylko doświadczenia na tablicy, sama teoria. Tutaj mamy dużo praktyki, samemu można zobaczyć na żywo – mówi Michał Skiba, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszko w Busku Zdroju.

"Doświadczalnik" jest realizowany przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. W ramach projektu utworzono Klub Naukowca.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy