Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny. 
Menu
reklama
reklama

„Mała matura” okiem gimnazjalistów

„Mała matura” okiem gimnazjalistów

„Mała matura” już za gimnazjalistami. Najpierw była część humanistyczna, później matematyczno-przyrodnicza i na koniec test z języka obcego. W piątek zakończyły się egzaminy gimnazjalne. Sprawdziliśmy jak ich poziom ocenili pińczowscy uczniowie.

Po trzyletniej nauce przyszedł czas na weryfikację wiedzy. Od środy do piątku trwały egzaminy gimnazjalne, zwane potocznie „małą maturą”. W województwie świętokrzyskim do testów przystąpiło ponad 11 tysięcy uczniów. 

- Powtarzałem najważniejsze zagadnienia, daty i wzory. Tych przygotowań nie było dużo – tłumaczy uczeń gimnazjum nr 2 w Pińczowie, Michał Szczeciński.

Przygotowań dużo nie było, mimo to uczniowie zarówno przed, jak i po egzaminie, nie ukrywali zdenerwowania.

- Stres jest bardzo duży, ponieważ ten egzamin decyduje o naszej przyszłości – wyjaśnia Natalia Walasek, uczennica gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Najpierw gimnazjaliści zmierzyli się z egzaminem humanistycznym. W piątek podeszli do testu z języka obcego, dzień wcześniej pisali część matematyczno-przyrodniczą, która sprawiła największe trudności.

- Część przyrodnicza była najtrudniejsza, ze względu na biologię i fizykę – przekonuje Katarzyna Wróbel, uczennica gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Nie można go nie zdać, nawet jeśli uczeń wypadnie słabo, a uzyska pozytywne oceny na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy szkołę. „Mała matura” jest weryfikacją wiedzy gimnazjalistów, choć stresują się przy niej nie tylko uczniowie.

- Dla nauczycieli to też jest stres, ponieważ to oni przygotowują młodzież przez trzy lata. Uczą tego co jest w podstawie programowej oraz przeprowadzają z uczniami dodatkowe zajęcia – mówi Hanna Mitka-Marszalik, wicedyrektor gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Na wyniki uczniowie muszą poczekać do 16 czerwca.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy