Obchody Święta Konstytucji 3 Maja: Przewodniczący Rady Miejskiej we Włoszczowie Grzegorz Dudkiewicz oraz burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek zapraszają na uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W duchu patriotyczno sportowym: Tegoroczne obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja upłyną w Końskich pod znakiem patriotyczno sportowym. O godzinie 11:25 nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi na maszt w obecności pocztów sztandarowych. Co będzie się działo w Kielcach w Majówkę?: W całej Polsce tradycyjnie pierwsze trzy dni Maja dedykowane będą uroczystościom związanymi ze Świętem Flagi Narodowej oraz Uchwaleniem Konstytucji 3 Maja i Świętem Pracy. Mistrz Pięknego Czytania: W czwartek, 27.04.2017 r., uczniowie szkół podstawowych walczyli o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Konkurs zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Adeli Nawrot w Bodzentynie miał na celu propagowane kultury czytelniczej, dbanie o piękno języka ojczystego, popularyzacja książki wśród dzieci i młodzieży, a także wyrabianie nawyku czytania jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu. W Jędrzejowie po raz czwarty zorganizowano Bieg Lisów: W sobotnie południe w Jędrzejowie odbyła się IV edycja Biegu Lisów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 170 zawodników i zawodniczek. „Mrówka” na Ślichowicach już otwarta!: Mieszkańcy Ślichowic z nowym sklepem budowlanym. W sobotę, 29 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie marketu „Mrówka”. O godzinie 9 przecięto wstęgę i zaproszono czekających przed drzwiami klientów, do środka obiektu. Szczypiorniści Vive już w półfinale PGNiG Superligi: Vive Tauron Kielce w półfinale PGNiG Superligi. W sobotę, w meczu rewanżowym z Górnikiem Zabrze, kielczanie wygrali 32:19 PO przed PiS - polityczny komentarz: Po raz pierwszy od wyborów parlamentarnych w 2015 r. Platforma Obywatelska przegoniła w sondażu Prawo i Sprawiedliwość. Eksperci wskazują, że  jednym z powodów była wizyta w Polsce Donalda Tuska przewodniczącego Rady Europejskiej. Zobaczmy jak najnowsze wyniki poparcia dla partii komentują politycy. Więcej w materiale video Długi majowy weekend na drogach: Długi dniowy majowy weekend tuż tuż. W tych dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku - apelują policjanci. Długi majowy weekend na drogach: Długi dniowy majowy weekend tuż tuż. W tych dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku - apelują policjanci.
Menu
reklama
reklama

„Mała matura” okiem gimnazjalistów

„Mała matura” okiem gimnazjalistów

„Mała matura” już za gimnazjalistami. Najpierw była część humanistyczna, później matematyczno-przyrodnicza i na koniec test z języka obcego. W piątek zakończyły się egzaminy gimnazjalne. Sprawdziliśmy jak ich poziom ocenili pińczowscy uczniowie.

Po trzyletniej nauce przyszedł czas na weryfikację wiedzy. Od środy do piątku trwały egzaminy gimnazjalne, zwane potocznie „małą maturą”. W województwie świętokrzyskim do testów przystąpiło ponad 11 tysięcy uczniów. 

- Powtarzałem najważniejsze zagadnienia, daty i wzory. Tych przygotowań nie było dużo – tłumaczy uczeń gimnazjum nr 2 w Pińczowie, Michał Szczeciński.

Przygotowań dużo nie było, mimo to uczniowie zarówno przed, jak i po egzaminie, nie ukrywali zdenerwowania.

- Stres jest bardzo duży, ponieważ ten egzamin decyduje o naszej przyszłości – wyjaśnia Natalia Walasek, uczennica gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Najpierw gimnazjaliści zmierzyli się z egzaminem humanistycznym. W piątek podeszli do testu z języka obcego, dzień wcześniej pisali część matematyczno-przyrodniczą, która sprawiła największe trudności.

- Część przyrodnicza była najtrudniejsza, ze względu na biologię i fizykę – przekonuje Katarzyna Wróbel, uczennica gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Nie można go nie zdać, nawet jeśli uczeń wypadnie słabo, a uzyska pozytywne oceny na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy szkołę. „Mała matura” jest weryfikacją wiedzy gimnazjalistów, choć stresują się przy niej nie tylko uczniowie.

- Dla nauczycieli to też jest stres, ponieważ to oni przygotowują młodzież przez trzy lata. Uczą tego co jest w podstawie programowej oraz przeprowadzają z uczniami dodatkowe zajęcia – mówi Hanna Mitka-Marszalik, wicedyrektor gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Na wyniki uczniowie muszą poczekać do 16 czerwca.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy