Spełnijmy marzenia małych pacjentów: Każdego dnia walczą z rakiem, pokonanie choroby to ich największe marzenie. Ale mali pacjenci  Oddziału Onkologii i Hematologii  Dziecięcej  mają też i te małe marzenia.  W ich spełnieniu może pomóc każdy kto 2 września wybierze się na charytatywny koncert  na Kadzielni – wystarczy kupić bilet i sprawić dzieciom radość w trudnych chwilach. Meble-Spaghetti w Instytucie Dizajnu: Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na wystawę mebli „Spaghetti”, które cieszyły się największą popularnością w Polsce w II połowie lat 50. Kolejne oszustwo "na wnuczka" w regionie: Oszuści znów wyłudzili pieniądze metodą "na wnuczka". Wczorajszej nocy w Sandomierzu ofiarą przestępstwa została 80-letnia kobieta, od której wyłudzono ponad 8 000 zł. Będą nowe miejsca pracy: Hala po dawnych Skarżyskich Zakładach Obuwniczych Fosko ponownie zostanie zagospodarowana. Już niebawem zacznie tam działać firma produkcyjna, która już poszukuje pracowników.  W niedzielę dożynki powiatowe: Zbliża się doroczne święto plonów powiatu kieleckiego. Tym razem gospodarzem imprezy będzie gmina Łagów. Główne uroczystości odbędą się na Placu Targowym w Woli Łagowskiej. Caritas pomaga w przygotowaniu szkolnej wyprawki: Zeszyty, piórniki, kredki czy flamastry – wszystko to jest potrzebne do szkoły, ale nie wszystkich stać na wyprawkę. Akcja kieleckiej Caritas „Tornister pełen uśmiechu” od wielu lat pomaga ubogim rodzinom w skompletowaniu szkolnych przyborów dla dzieci. Jest defibrylator za ,,Koziołki,,: Powiat konecki wzbogacił się o przenośny defibrylator, który już za kilka dni zawiśnie w Komendzie Powiatowej Policji w Końskich. Defibrylator, to nagroda za zajęcie trzeciego miejsca w konkursie „Koziołek”, który od 2000 roku organizowany jest przez wojewodę świętokrzyskiego. Żegnamy wakacje marszobiegiem: W ostatnią sobotę sierpnia powiat skarżyski zaprasza do udziału w Marszobiegu Powiatowym „Żegnamy wakacje”. Zapisy ciągle trwają. Kolej „przyspiesza” połączenie w stronę Warszawy: Dwie i pół godziny – tyle obecnie trwa podróż pociągiem z Kielc do Warszawy. Niebawem do stolicy dotrzemy jeszcze szybciej. PKP PLK ogłosiło przetarg na budowę łącznicy kolejowej w Czarncy, dzięki której pociągi będą sprawniej wjeżdżać na Centralną Magistralę Kolejową. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Świętokrzyskiego, a jej łączny koszt to ponad 42 mln zł. Rusza budowa ronda. Będą utrudnienia: Od środy, 23 sierpnia, kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu związanych z rozpoczęciem budowy ronda turbinowego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 42 z ulicą Krakowską.
Menu
reklama
reklama

„Mała matura” okiem gimnazjalistów

„Mała matura” okiem gimnazjalistów

„Mała matura” już za gimnazjalistami. Najpierw była część humanistyczna, później matematyczno-przyrodnicza i na koniec test z języka obcego. W piątek zakończyły się egzaminy gimnazjalne. Sprawdziliśmy jak ich poziom ocenili pińczowscy uczniowie.

Po trzyletniej nauce przyszedł czas na weryfikację wiedzy. Od środy do piątku trwały egzaminy gimnazjalne, zwane potocznie „małą maturą”. W województwie świętokrzyskim do testów przystąpiło ponad 11 tysięcy uczniów. 

- Powtarzałem najważniejsze zagadnienia, daty i wzory. Tych przygotowań nie było dużo – tłumaczy uczeń gimnazjum nr 2 w Pińczowie, Michał Szczeciński.

Przygotowań dużo nie było, mimo to uczniowie zarówno przed, jak i po egzaminie, nie ukrywali zdenerwowania.

- Stres jest bardzo duży, ponieważ ten egzamin decyduje o naszej przyszłości – wyjaśnia Natalia Walasek, uczennica gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Najpierw gimnazjaliści zmierzyli się z egzaminem humanistycznym. W piątek podeszli do testu z języka obcego, dzień wcześniej pisali część matematyczno-przyrodniczą, która sprawiła największe trudności.

- Część przyrodnicza była najtrudniejsza, ze względu na biologię i fizykę – przekonuje Katarzyna Wróbel, uczennica gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Nie można go nie zdać, nawet jeśli uczeń wypadnie słabo, a uzyska pozytywne oceny na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy szkołę. „Mała matura” jest weryfikacją wiedzy gimnazjalistów, choć stresują się przy niej nie tylko uczniowie.

- Dla nauczycieli to też jest stres, ponieważ to oni przygotowują młodzież przez trzy lata. Uczą tego co jest w podstawie programowej oraz przeprowadzają z uczniami dodatkowe zajęcia – mówi Hanna Mitka-Marszalik, wicedyrektor gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Na wyniki uczniowie muszą poczekać do 16 czerwca.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy