Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny.  Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym.
Menu
reklama
reklama

Wielkanocne smakołyki opanowały bodzentyński rynek

  • Napisał 
Wielkanocne smakołyki opanowały bodzentyński rynek

Tradycyjny żurek, zupa grzybowa, wielkanocne baby, czy... golosz. Te i inne smaczne potrawy można było znaleźć w niedzielę na rynku w Bodzentynie. Gmina po raz pierwszy zorganizowała Kulinarny Kiermasz Wielkanocny.

Wielkanoc kojarzy nam się nieodłącznie z jajkami, mazurkami czy żurem. Tradycyjnych potraw jest jednak znacznie więcej. Wiele z nich byłoby zapomnianych, gdyby nie lokalne grupy zajmujące się przekazywaniem przepisów kolejnym pokoleniom. Nierzadko zdarza się też, że każdy mniejszy lub większy region ma własne zwyczaje świąteczne. Tak jest na przykład w Bodzentynie. Z tego powodu zdecydowano się zorganizować Kulinarny Kiermasz Wielkanocny, podczas którego zaprezentowano to, czym gmina może się pochwalić.

- To najlepszy sposób, by przekazywać młodemu pokoleniu naszą tradycję – przekonuje Marta Stojecka, prezes stowarzyszenia Wzdolskie Kołowrotki.

Impulsem do organizacji kiermaszu była również rosnąca w szybkim tempie liczba zespołów działających na terenie gminy. Dziś jest ich prawie trzykrotnie więcej niż dotychczas.

- Do tej pory działały tylko trzy zespoły. Dziś mamy ich już osiem. Chcieliśmy poprzez kiermasz dać im możliwość pokazania się szerszemu gronu – mówi burmistrz miasta i gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba.

Podczas kiermaszu do degustacji oddano wiele lokalnych specjałów. Jak można było się spodziewać, królowały oczywiście dania wielkanocne.

Prezentacja potraw miała również inny cel. Wiele z nich trafi do przygotowywanego właśnie albumu „Kulinarne Podróże po Świętokrzyskim”.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy