"Dzień jesieni" w Szkole Podstawowej nr 8: Pogodny październik postanowiono wykorzystać w Szkole Podstawowej nr 8 w Skarżysku – Kamiennej. Uczniowie dzień, zamiast w szkolnych salach, spędzili na świeżym powietrzu, ciesząc się urokami jesieni. Świętokrzyskie ostatnim przystankiem objazdu działaczy PO: Platforma Obywatelska szykuje ofensywę na wybory samorządowe. Województwo świętokrzyskie było ostatnim przystankiem podczas objazdu parlamentarzystów partii po Polsce. Propozycje dla młodych od PSL: Ziemia za złotówkę, uszczelnienie programu „Rodzina 500+” oraz skrócenie czasu pracy dla osób wychowujących dzieci. To główne założenia, które Polakom proponuje PSL. W środę w Kielcach przedstawił je prezes Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezydent Skarżyska ostro o zmianach w ordynacji wyborczej, którą planuje PiS: Ostry głos sprzeciwu w sprawie zmian w planowanej ordynacji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych pojawił się na spotkaniu posłów PO z mieszkańcami Skarżyska. Autorem słów krytyki jest prezydent Skarżyska Konrad Krönig. 50 lat minęło...: W środę w kieleckim ratuszu prezydent Wojciech Lubawski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, Władysław Burzawa, wręczyli medale za długoletnie pożycie małżeńskie, parom, które są ze sobą już od 50 lat. 20 listopada startuje NURT: Już wkrótce startuje 23. edycja Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Centrum Laserowe PŚk ma 20 lat: Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej ma 20 lat. Z tej okazji, w środę, obchodzono specjalny jubileusz, połączony z uroczystą sesją. Marszałek rozdał kolejne dofinansowania: Prawie 1,8 mln zł samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na 12 inwestycji, które zrealizowane zostaną na obszarach wiejskich. Dofinansowania trafiły do osób, które chcą założyć swoją firmę lub rozwinąć istniejącą, jak również na budowę publicznych obiektów sportowych. Wysokości dotacji są zróżnicowane. Dotacje trafiły do tych, którzy ubiegali się o pomoc za pośrednictwem lokalnych grup działania, takich jak Perły Czarnej Nidy, Krzemienny Krąg czy Razem na Piaskowcu. Będą wspólne listy wyborcze: W najbliższych wyborach samorządowych zanosi się na zażartą walkę. Zbroi się nie tylko obóz rządzący. Borys Budka wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej potwierdził naszej stacji, że opozycja wystawi w wyborach samorządowych wspólnych kandydatów. Będzie to generalny sprawdzian przed wyborami parlamentarnymi. Już nie będzie jak było: Wielki najazd Platformy Obywatelskiej na województwo świętokrzyskie miał miejsce we wtorkowe popołudnie. Czołowi działacze PO pojawili się we wszystkich powiatowych miastach regionu.
Menu
reklama
reklama

Naród, który traci pamięć, traci życie...

  • Napisała 
Naród, który traci pamięć, traci życie...

Przez lata tropił zbrodniarza wojennego, Alberta Schustera, znanego jako Kat Łysogór. Udowodnił mu szereg przestępstw na ludności cywilnej Kielecczyzny i doprowadził do jego skazania. Sędzia Andrzej Jankowski za swoje ogromne zasługi dla ziemi świętokrzyskiej dołączył do grona honorowych obywateli Bodzentyna.

73 lata temu takich strzałów padło o wiele więcej. Hitlerowiec Albert Schuster zwany „Katem Łysogór” i dowodzony przez niego oddział w ten bezwzględny sposób walczyli z działalnością partyzancką na ziemi świętokrzyskiej.

- W czerwcu 1943 roku w Świętej Katarzynie dokonano mordu na około 40 osobach, które pomagały partyzantom – przypomina Urszula Oettingen z UJK w Kielcach.

Ta zbrodnia nie pozostała bez kary. Dzięki sędziemu Andrzejowi Jankowskiemu, który wiele lat swojego życia poświęcił na ściganie niemieckiego kata.

- Sędzia Andrzej Jankowski jest dla nas postacią bardzo ważną. Ujawnił ukrywającego się przez lata hitlerowca Alberta Schustera, który mordował niewinnych ludzi w czasie II wojny światowej – przyznaje Dariusz Skiba, burmistrz miasta i gminy Bodzentyn.

Pod koniec wojny Schuster zniknął. Upór i drobiazgowe śledztwo sędziego Jankowskiego, doprowadziły do postawienia „kata Łysogór” przed sądem i skazania na śmierć. Wyrok wykonano w 1973 roku.

- Naród, który traci pamięć, traci życie. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach – przestrzega sędzia Andrzej Jankowski.

Za doprowadzenie do ukarania bezwzględnego hitlerowca, który doprowadził do śmierci kilkuset mieszkańców Gór Świętokrzyskich, sędziemu Andrzejowi Jankowskiemu przyznano w sobotę honorowe obywatelstwo Bodzentyna.

- Jest to dla mnie świadectwo, że pamięć, o której dziś mówiłem, trwa. Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia – przyznaje sędzia Jankowski.

Sędzia, który w czasie 6 lat niezwykle trudnego śledztwa osobiście przesłuchał kilkuset świadków, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że chyba żaden inny naród nie był tak poniżany w czasie wojny, jak Polacy.

Po sesji rady miasta, która odbyła się w szkole podstawowej w Świętej Katarzynie, uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy Świętej w intencji Polaków pomordowanych przez Niemców w czerwcu 1943 roku.

Po nabożeństwie, w Świętej Katarzynie, obok wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego dokonano następnie odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary wojny.

Właśnie w tym miejscu, które w czasie wojny spłynęło krwią niewinnych ludzi, przypomniano o obowiązku, który spoczywa na nas wszystkich.

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać. To miejsce będzie znaczące dla całej gminy.. – mówili uczestnicy uroczystości.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy