Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny.  Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym.
Menu
reklama
reklama

Lekcja historii w Bodzentynie

Lekcja historii w Bodzentynie

„Bitwy i Potyczki w regionie świętokrzyskim w XIX i XX wieku” pod taką nazwą w Bodzentynie odbyła się żywa lekcja historii dla miejscowej młodzieży. Konferencja studencko – doktorancka przybliżyła wszystkim m.in. miejsca pamięci z lat I wojny światowej, czy bitwy, które na lata odbiły piętno na naszym regionie.

Konferencję otworzyła wystawa prac graficznych Michała Lisowskiego, studenta Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przedstawiają one tematykę prezentowanych wystąpień. Wystawa powstała specjalnie na tę okoliczność.

Konferencja „Bitwy i Potyczki w regionie świętokrzyskim w XIX i XX wieku” składała się z trzech części. Dla młodzieży to żywa lekcja historii. Co ważne, tematy prezentowali dla nich studenci i wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- To jest taka namacalna, praktyczna lekcja historii, którą dzisiaj młodzież zobaczy i cieszymy się, że jest takie zainteresowanie – powiedział Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Jak się okazuje w naszym regionie mamy wiele miejsc pamięci z lat I wojny światowej, które dziś są cennym źródłem historycznym. Niestety często albo o nich w ogóle nie wiemy, albo po prostu nie pamiętamy.

- Mam na myśli przede wszystkim cmentarze z I wojny światowej, mogiły porozrzucane po cmentarzach wyznaniowych i parafialnych, ale tez miejsca związane z walkami Legionów Polskich – powiedziała Urszula Oettingen, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. 

Nie bez powodu konferencja o tematyce wojennej odbyła się właśnie w Bodzentynie. To miejsce w sposób szczególny zapisało się na kartach historii województwa świętokrzyskiego.

- Można powiedzieć, że powstanie styczniowe zaczęło się tu w Bodzentynie, w Wąchocku. Tutaj działali partyzanci, Armia Krajowa, Jan Piwnik Ponury, także miejsce na tę konferencję jest dobrze wybrane - dodała Urszula Oettingen.

Organizatorzy wraz z burmistrzem już zapowiadają, że konferencje o tematyce historycznej będą odbywać się cyklicznie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy