"Dzień jesieni" w Szkole Podstawowej nr 8: Pogodny październik postanowiono wykorzystać w Szkole Podstawowej nr 8 w Skarżysku – Kamiennej. Uczniowie dzień, zamiast w szkolnych salach, spędzili na świeżym powietrzu, ciesząc się urokami jesieni. Świętokrzyskie ostatnim przystankiem objazdu działaczy PO: Platforma Obywatelska szykuje ofensywę na wybory samorządowe. Województwo świętokrzyskie było ostatnim przystankiem podczas objazdu parlamentarzystów partii po Polsce. Propozycje dla młodych od PSL: Ziemia za złotówkę, uszczelnienie programu „Rodzina 500+” oraz skrócenie czasu pracy dla osób wychowujących dzieci. To główne założenia, które Polakom proponuje PSL. W środę w Kielcach przedstawił je prezes Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezydent Skarżyska ostro o zmianach w ordynacji wyborczej, którą planuje PiS: Ostry głos sprzeciwu w sprawie zmian w planowanej ordynacji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych pojawił się na spotkaniu posłów PO z mieszkańcami Skarżyska. Autorem słów krytyki jest prezydent Skarżyska Konrad Krönig. 50 lat minęło...: W środę w kieleckim ratuszu prezydent Wojciech Lubawski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, Władysław Burzawa, wręczyli medale za długoletnie pożycie małżeńskie, parom, które są ze sobą już od 50 lat. 20 listopada startuje NURT: Już wkrótce startuje 23. edycja Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Centrum Laserowe PŚk ma 20 lat: Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej ma 20 lat. Z tej okazji, w środę, obchodzono specjalny jubileusz, połączony z uroczystą sesją. Marszałek rozdał kolejne dofinansowania: Prawie 1,8 mln zł samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na 12 inwestycji, które zrealizowane zostaną na obszarach wiejskich. Dofinansowania trafiły do osób, które chcą założyć swoją firmę lub rozwinąć istniejącą, jak również na budowę publicznych obiektów sportowych. Wysokości dotacji są zróżnicowane. Dotacje trafiły do tych, którzy ubiegali się o pomoc za pośrednictwem lokalnych grup działania, takich jak Perły Czarnej Nidy, Krzemienny Krąg czy Razem na Piaskowcu. Będą wspólne listy wyborcze: W najbliższych wyborach samorządowych zanosi się na zażartą walkę. Zbroi się nie tylko obóz rządzący. Borys Budka wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej potwierdził naszej stacji, że opozycja wystawi w wyborach samorządowych wspólnych kandydatów. Będzie to generalny sprawdzian przed wyborami parlamentarnymi. Już nie będzie jak było: Wielki najazd Platformy Obywatelskiej na województwo świętokrzyskie miał miejsce we wtorkowe popołudnie. Czołowi działacze PO pojawili się we wszystkich powiatowych miastach regionu.
Menu
reklama
reklama

Bodzentyn ma patrona! - św. Jana Pawła II

Bodzentyn ma patrona! - św. Jana Pawła II

Od niedzieli Bodzentyn oficjalnie ma patrona. Podczas uroczystej sesji na ręce rady miejskiej został przekazany dekret stolicy apostolskiej ustanawiający św. Jana Pawła II patronem miasta. To duży zaszczyt, ale i obowiązek jaki od teraz spoczywa na Bodzentynie.

Nieprzypadkowo w herbie Bodzentyna pomiędzy fragmentem muru miejskiego widnieje złota mitra zwana też infułą – to wysokie liturgiczne nakrycie głowy dostojników kościelnych.

- Miasto założone przez jednego z biskupów krakowskich. Od niego wzięło też swoją nazwę – wyjaśnia ks. Leszek Sikorski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bodzentynie.

Niejako nawiązując do tej tradycji od niedzieli Bodzentyn ma nowego patrona – św. Jana Pawła II, który w 2003 roku został honorowym obywatelem miasta.

- Jesteśmy 8 miastem, które otrzymało taki patronat. To ważne dla całego Bodzentyna – mówi burmistrz Bodzentyna, Dariusz Skiba.

To ogromny zaszczyt, ale i wyzwanie.

- Przyjmując patrona przyjmujemy to kim był, co powiedział, jaką myśl ideową zostawił. To przesłanie papieża jest bardzo ważne, ale i trudne do wypełnienia – dodaje ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający papieża polaka patronem Bodzentyna odebrała rada miejska podczas uroczystej sesji. Specjalnie na tą uroczystość przyjechali świętokrzyscy parlamentarzyści, władze województwa, powiatu oraz inni zaproszeni goście.

- Współczesne władze samorządowe Bodzentyna przejdą do historii z całym dorobkiem tego miasta – tłumaczy Krzysztof Słoń, Senator RP.

- Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mogę wziąć udział w tej wspaniałej uroczystości – mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

- Chcę wyrazić radość wspólnie z wami – dodaje Michał Godowski, starosta powiatu kieleckiego.

Nie zabrakło również programu artystycznego w wykonaniu uczniów miejscowego gimnazjum oraz złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Przy okazji tak ważnego wydarzenia nie obyło się również bez mszy świętej o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy