Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny.  Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym.
Menu
reklama
reklama

Plany rewitalizacji zamku w Bodzentynie

Plany rewitalizacji zamku w Bodzentynie

Kiedyś był siedzibą biskupów Krakowskich. Przez lata pałac w Bodzentynie popadał w ruinę, dziś władze gminy chcą ocalić zamek i udostępnić go turystom. Są plany pozyskania unijnych i rządowych pieniędzy na rewitalizacje ruin i ich otoczenia. Inwestycja może kosztować kilkanaście milionów złotych.

Zamek w Bodzentynie.  Zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, do początku XVIII był rozbudowywany, aż przybrał kształt barokowej rezydencji. To miejsce świadczy o bogatej historii miasta i potędze biskupów krakowskich.

- Byli właścicielami klucza bodzentyńskiego, kunowskiego, klucza kieleckiego. Warto przypomnieć, że do polowy XVII wieku Bodzentyn był główna siedzibą biskupów krakowskich. Dopiero biskup Jakub Zadzik przeniósł siedzibę do Kielc. Dla nas jest to bardzo ważne – mówi dr hab. Urszula Oettingen prof. UJK, przew. Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn

Gmina dwa lata temu przejęła teren na własność, teraz planuje ocalić to miejsce i przyciągnąć turystów. Zlecono już wykonanie dokumentacji technicznej, by można było ubiegać się o unijne pieniądze i wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zabezpieczenie murów i zagospodarowanie terenu wokół pałacu.

- W dalszym etapie naszych prac zlecamy tez firmie zewnętrznej wykonanie badań georadarowych, by przekonać się czy potwierdza się informacje występowania tutaj podziemi – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna

Dopiero po uzyskaniu opinii ekspertów, będzie można starać się o rządowe i unijne dofinansowanie.

- Cel nadrzędny naszej gminy to jest turystyka, a to jest najbardziej rozpoznawalny obiekt, chcemy go zachować i udostępnić turystom – deklaruje  Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna

Miasto podpisało porozumienie z Politechniką Świętokrzyską na opracowanie dokumentacji architektonicznej tego miejsca. Studenci wezmą udział w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania zabytkowego terenu.

- Nie chcemy by te mury tylko stały i tak jak teraz będzie można tylko je oglądać. Chcemy by to miejsce żyło, mamy zamiar stworzyć muzeum w Bodzentynie, a także rezerwat archeologiczno architektoniczny - mówi dr hab. Urszula Oettingen prof. UJK, przew. Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn

Trudno powiedzieć ile cala inwestycja może kosztować. Burmistrz Dariusz Skiba wstępnie szacuje, że na rewitalizację zespołu Pałacu Biskupów Krakowskich wraz z otoczeniem potrzeba kilkunastu milionów złotych.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy