"Dzień jesieni" w Szkole Podstawowej nr 8: Pogodny październik postanowiono wykorzystać w Szkole Podstawowej nr 8 w Skarżysku – Kamiennej. Uczniowie dzień, zamiast w szkolnych salach, spędzili na świeżym powietrzu, ciesząc się urokami jesieni. Świętokrzyskie ostatnim przystankiem objazdu działaczy PO: Platforma Obywatelska szykuje ofensywę na wybory samorządowe. Województwo świętokrzyskie było ostatnim przystankiem podczas objazdu parlamentarzystów partii po Polsce. Propozycje dla młodych od PSL: Ziemia za złotówkę, uszczelnienie programu „Rodzina 500+” oraz skrócenie czasu pracy dla osób wychowujących dzieci. To główne założenia, które Polakom proponuje PSL. W środę w Kielcach przedstawił je prezes Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezydent Skarżyska ostro o zmianach w ordynacji wyborczej, którą planuje PiS: Ostry głos sprzeciwu w sprawie zmian w planowanej ordynacji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych pojawił się na spotkaniu posłów PO z mieszkańcami Skarżyska. Autorem słów krytyki jest prezydent Skarżyska Konrad Krönig. 50 lat minęło...: W środę w kieleckim ratuszu prezydent Wojciech Lubawski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, Władysław Burzawa, wręczyli medale za długoletnie pożycie małżeńskie, parom, które są ze sobą już od 50 lat. 20 listopada startuje NURT: Już wkrótce startuje 23. edycja Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Centrum Laserowe PŚk ma 20 lat: Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej ma 20 lat. Z tej okazji, w środę, obchodzono specjalny jubileusz, połączony z uroczystą sesją. Marszałek rozdał kolejne dofinansowania: Prawie 1,8 mln zł samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na 12 inwestycji, które zrealizowane zostaną na obszarach wiejskich. Dofinansowania trafiły do osób, które chcą założyć swoją firmę lub rozwinąć istniejącą, jak również na budowę publicznych obiektów sportowych. Wysokości dotacji są zróżnicowane. Dotacje trafiły do tych, którzy ubiegali się o pomoc za pośrednictwem lokalnych grup działania, takich jak Perły Czarnej Nidy, Krzemienny Krąg czy Razem na Piaskowcu. Będą wspólne listy wyborcze: W najbliższych wyborach samorządowych zanosi się na zażartą walkę. Zbroi się nie tylko obóz rządzący. Borys Budka wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej potwierdził naszej stacji, że opozycja wystawi w wyborach samorządowych wspólnych kandydatów. Będzie to generalny sprawdzian przed wyborami parlamentarnymi. Już nie będzie jak było: Wielki najazd Platformy Obywatelskiej na województwo świętokrzyskie miał miejsce we wtorkowe popołudnie. Czołowi działacze PO pojawili się we wszystkich powiatowych miastach regionu.
Menu
reklama
reklama

70-lecie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzentynie

70-lecie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzentynie

Biblioteka Publiczna w Bodzentynie ma już 70 lat. Z tej okazji odbyło się seminarium bibliotekarzy powiatu kieleckiego, a także odsłonięto tablicę pamiątkową patronki placówki. Adela Nawrot tworzyła gminną bibliotekę. Kiedy władze komunistyczne nakazały zniszczenie długiej listy książek, ona ocaliła wiele z nich we własnym domu. Czytelnictwem zarażała kolejne pokolenia

W tej bibliotece drzwi zawsze są szeroko otwarte. Przedszkolaki z Bodzentyna często tu przychodzą, żeby poczytać, pobawić się, ciekawie spędzić czas. Wiedzą, że książki to skarb.


- Uczyliśmy się w przedszkolu o książkach i że nie wolno ich mazać – mówi Nela.


Trzeba je czytać i to często. Igor lubi Franklina i dobrze zna jego przygody.


- Bo on sobie kupił taka latarkę i jeździł na rowerze – opowiada Igor.


Biblioteka współpracuje z wieloma szkołami z terenu gminy Bodzentyn. Oferta jest bardzo bogata – lekcje biblioteczne, spektakle teatralne czy spotkania z ciekawymi ludźmi. Dla dorosłych też jest wiele propozycji – bogaty księgozbiór, a także dyskusyjny klub książek.


- Każda ta forma działalności ma na celu promocje czytelnictwa więc wychodzimy z rożnymi propozycjami – mówi Marta Janicka, dyrektor MGBP w Bodzentynie.


I tak od 70 lat. Bibliotekę w Bodzentynie tworzyła Adela Nawrot, nauczycielka języka polskiego i pierwsza bibliotekarka. Z okazji jubileuszu odsłonięto tablice pamiątkową poświęcona patronce placówki.


- W tejże bibliotece spędzałem z mamą mnóstwo czasu – wspomina Krzysztof Nawrot, pisarz, twórca spektakli teatralnych i scenarzysta. To matka nauczyła mnie miłości do książek – mówi. Kochała je tak bardzo, że kiedy władze komunistyczne nakazały  zniszczenie długiej listy tytułów, Adela Nawrot ukradkiem przewoziła je do swojego domu.


- I tak wieczór za wieczorem książki wypełniały wszystkie półki, regały, były nawet pod łóżkiem, także ja spałem na dziełach Makuszyńskiego czy Tuwima – wspomina Krzysztof Nawrot, pisarz i scenarzysta.


Biblioteka powinna być centrum uwagi każdej społeczności. Podkreślał podczas uroczystości 70-lecia placówki w Bodzentynie - Andrzej Dąbrowski dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.


- Jeżeli mamy poważnie myśleć o swojej przyszłości to musimy poważnie myśleć o kontakcie z tekstem, a przede wszystkim w tych małych miejscowościach - mówi Andrzej Dąbrowski dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej


A rolą samorządów jest dbanie o dobre funkcjonowanie bibliotek publicznych.


- Nie możemy oszczędzać na edukacji, to jest ważnym elementem naszej działalności, aby przyszłe pokolenia mogły korzystać z tego miejsca – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.


Mieszkańcy Bodzentyna chętnie korzystają z oferty swojej biblioteki. Tym bardziej, że mają w czym wybierać. Na półkach znajdą ponad 28 tysięcy woluminów, a w czytelni bogaty wybór czasopism.

 

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy