Wandale zniszczyli miejsce do grillowania: Wandale podpalili miejsce do grillowania na kieleckim Stadionie. Niestety, nie po raz pierwszy. Teraz nie ma ani stołu, ani ławek. Altan była odnawiana dwa lata temu. Straty są szacowane, a Urząd Miasta chce po raz kolejny przeprowadzić  tam remont. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach z Certyfikatem Akredytacyjnym: Po dwuletniej przerwie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach znów uzyskał Certyfikat Akredytacyjny. Dokument w czwartek przekazał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Podczas tego wydarzenia dokonano także uroczystego otwarcia wyremontowanej Klinki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Nie żyje Wojciech Płusa. Tak zapamiętają go współpracownicy: Ta przykra informacja pojawiła się w środę wieczorem. Zmarł Wojciech Płusa, szef powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego w Skarżysku – Kamiennej. Miał 44 lata. Wypadek na DK nr 78: W czwartek po godz. 13.00 doszło do niebezpiecznego wypadku na drodze krajowej nr 78 Jędrzejów - Chmielnik, w miejscowości Lipnik. Zderzyły się dwa auta - osobowy oraz dostawczy. II etap rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego: Ponad cztery tysiące miejsc czeka na chętnych. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wolne miejsca są między innymi na pedagogice, filologii angielskiej, historii, geografii, biologii, chemii, turystyce i rekreacji, politologii i studiach skandynawskich w języku angielskim. Nowy Zarząd WFOŚiGW w Kielcach: Ryszard Gliwiński i Mariusz Goraj zostali zaakceptowani  przez Zarząd Województwa na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe miejsca w świętokrzyskich przedszkolach i żłobkach: W regionie powstanie ponad  400 nowych miejsc w przedszkolach i około 150 w żłobkach. Zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 10 milionów złotych unijnych dotacji. Trwają inwestycje w mieście: W planie tegorocznego budżetu miasta znalazło się ponad 30 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 12 milionów złotych. Część z nich właśnie trwa, m.in. budowa ulicy Kościelnej. Więcej na ten temat w materiale filmowym. Kiedy skorzystać z porady fizjoterapeuty?: W wakacje rodzice ze swoimi pociechami spędzają o wiele więcej czasu niż podczas roku szkolnego, tym samym mogą dokładniej przyjrzeć się rozwojowi dziecka. Fizjoterapeutka Kinga Kasprzyk – Wiktorzak radzi, na co zwrócić uwagę i wyjaśnia, jakie sygnały mogą świadczyć o konieczności rozpoczęcia terapii. Temat budowy spalarni dla zwierząt znów odłożony: Wciąż nie wiadomo gdzie dokładnie i czy w ogóle powstanie w Kielcach spalarnia dla zwierząt. Temat ten miał być poruszany podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, jednak prezydent zaproponował, aby projekt wycofać z porządku obrad i ponownie go przeanalizować przez odpowiednią komisję Rady Miasta.
Menu
reklama
reklama

Młodzi architekci nagrodzeni w konkursie na projekt rewitalizacji Wzgórza Zamkowego

Młodzi architekci nagrodzeni w konkursie na projekt rewitalizacji Wzgórza Zamkowego Młodzi architekci nagrodzeni w konkursie na projekt rewitalizacji Wzgórza Zamkowego

Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji rewitalizacji strefy zabytkowej w Bodzentynie. Projekt miał objąć propozycję funkcjonalno – użytkową ruin Pałacu Biskupów, terenu wokół stawów biskupich, a także propozycje architektoniczne dla obiektów planowanych w tej strefie m. in. amfiteatru - muszli koncertowej i ścieżki edukacyjnej, „Mała Targowica” – miejsca do handlu, parkingu.

Uwzględnić należało ukształtowanie terenu oraz istniejącą zieleń. Opracowana koncepcja musiała być zgodna z wytycznymi konserwatorskimi i przyrodniczymi.
Do konkursu zgłoszonych zostało 17 projektów, których autorami byli studenci kierunku Architektura Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Komisja przyznała:

I MIEJSCE – inż. arch. Kisiel Anna, inż. arch. Leszkowicz Marta
(studentki kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, I semestr)
NAGRODA GŁÓWNA: 2 000 zł

II MIEJSCE - inż. arch. Kałuża Małgorzata
(studentka kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, I semestr)
NAGRODA: 1 200 zł

III MIEJSCE - inż. arch. Huk Karolina, inż. arch. Jańczy Lidia
(studentki kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, I semestr)
NAGRODA: 800 zł

Komisja przyznała również wyróżnienia:

WYRÓŻNIENIE - inż. arch. Gola Kinga, inż. arch. Zygmunt Klaudia – za współczesną interpretacje ogrodu przedpałacowego oraz wprowadzenie nowej bryły do ruin (studentki kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, I semestr)

WYRÓŻNIENIE – inż. arch. Szumilas Paweł – za opracowanie projektu koncepcyjnego konserwacji ruin z częściową rekonstrukcją pałacu (student kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, III semestr)


Nagrodzone prace mogą stać się inspiracją dla przygotowania profesjonalnego projektu rewitalizacji strefy zabytkowej w Bodzentynie obejmującej zespół Pałacu Biskupów Krakowskich wraz z przyrodniczym otoczeniem. Gmina Bodzentyn przygotowuje się do przeprowadzenia prac renowacyjnych ruin zamku. Otrzymała 150 000 złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zabezpieczenie murów. W planach są dalsze działania we współpracy z gminami: Bieliny, Bodzentyn, Łagów i Pawłów. Samorządy wraz ze Związkiem Gmin Gór Świętokrzyskich złożyły wniosek o dofinansowanie z RPO na utworzenie szlaku kulturowego „Śladami kultury benedyktyńskiej”. Całkowity koszt projektu wynosi około 20 mln zł, partnerzy wnioskują o dofinansowanie w kwocie około 16 mln zł.

 

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy