Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym. Święto osób niewidomych i niedowidzących: Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. W czwartek w hotelu Promień spotkały się z tej okazji osoby zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych w Skarżysku. Takiego musicalu w Skarżysku jeszcze nie było. Premiera już w środę: Od 28 sierpnia roku uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy realizują projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”. Finalnie powstał spektakl, który będzie można obejrzeć już 25 października. To jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt wspólnie realizują Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.
Menu
reklama
reklama

Plany rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Bodzentynie

Plany rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Bodzentynie

Młodzi architekci nagrodzeni w konkursie na projekt rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Bodzentynie. To efekt współpracy miasta z Politechniką Świętokrzyską. Gmina przygotowuje się do rewitalizacji ruin Pałacu Biskupów. Udało się pozyskać na ten cel 150 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wzgórze Zamkowe w Bodzentynie. To tu Władysław Jagiełło zatrzymał się w drodze na pola Grunwaldu. Zabytek dopiero od dwóch  należy do gminy. Czas zrobił swoje.

- Przydałoby się, żeby to było lepiej zagospodarowane, bo wiele jest ruin, które można zwiedzać, a są lepiej utrzymane – mówi Barbara Truty, turystka z Tarnowa.

Pomysł na wykorzystanie tego terenu już jest. Gmina ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji Wzgórza Zamkowego, uczestniczyli w nim studenci architektury Politechniki Świętokrzyskiej.  Najlepszy projekt przygotowały studentki czwartego roku Marta Leszkowicz i Anna Kisiel. Cel – stworzyć przestrzeń przyjazną dla wszystkich z ruinami zamku w roli głównej.

- Przede wszystkim odtworzenie ogrodu włoskiego, który istniał kiedyś na tym terenie, zaznaczenie na posadzce obrys dawnego pałacu i odtworzenie dziedzińca – mówi Anna Kisiel, studentka architektury PŚK.

Do tego taras widokowy, a także pawilon wystawienniczy.

- Takie konkursy to jest bardzo dobre doświadczenie, jest mi tym bardziej miło, że mogłam stworzyć projekt czegoś co może mieć wpływ na to jak kiedyś będzie wyglądać nasze województwo - dodaje Anna Kisiel, studentka architektury PŚK.

Do konkursu zgłoszono 17 projektów, oceniało je profesjonalne jury.

- Ta praca najpełniej spełniała wymogi konkursu, tutaj nie było żadnych wątpliwości – mówi dr hab. inż. arch. Lucjan Kamionka, kier. Katedry Architektury i Urbanistyki PŚK, przew. jury

Konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji Wzgórza Zamkowego to wynik podpisanej w ubiegłym roku umowy o współpracy gminy Bodzentyn z Politechniką Świętokrzyską.

- Takie konkursy realizowaliśmy też w innych miejscach regionu, min. w Sandomierzu czy Zagnańsku. To jeden z elementów działalności Katedry Architektury i Urbanistyki PŚK – mówi prof. dr hab. inż. Marek Iwański, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury

Nagrodzone prace mogą stać się inspiracją dla przygotowania profesjonalnego projektu rewitalizacji strefy zabytkowej w Bodzentynie.

- Teraz możemy pokazać co można zrobić  na tym wzgórzu, a właściwie pozostałościami Pałacu Biskupów Krakowskich – mówi dr hab. Urszula Oettingen, prof. UJK, przewodnicząca Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego

Gmina pozyskała 150 000 złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zabezpieczenie murów zamku. W planach są dalsze działania we współpracy z gminami: Bieliny, Łagów i Pawłów. Samorządy chcą stworzyć szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej”. Złożono już wniosek o dofinansowanie z RPO. Jednym z celów jest zagospodarowanie terenu wokół bodzentyńskich ruin.

- To miejsce jest dla nas cenne, gdyż jako jedyne w tym projekcie jest zabytkiem w innych gminach są różne koncepcje związane z działalnością historyczna, ale także rzemieślnicza czy dokumentacyjna – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna

 Całkowity koszt projektu wynosi  20 mln zł, cztery gminy starają się  o dofinansowanie w wysokości 16 mln zł. Połowę tej kwoty może pochłonąć rewitalizacja Wzgórza Zamkowego  w Bodzentynie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy