Wandale zniszczyli miejsce do grillowania: Wandale podpalili miejsce do grillowania na kieleckim Stadionie. Niestety, nie po raz pierwszy. Teraz nie ma ani stołu, ani ławek. Altan była odnawiana dwa lata temu. Straty są szacowane, a Urząd Miasta chce po raz kolejny przeprowadzić  tam remont. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach z Certyfikatem Akredytacyjnym: Po dwuletniej przerwie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach znów uzyskał Certyfikat Akredytacyjny. Dokument w czwartek przekazał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Podczas tego wydarzenia dokonano także uroczystego otwarcia wyremontowanej Klinki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Nie żyje Wojciech Płusa. Tak zapamiętają go współpracownicy: Ta przykra informacja pojawiła się w środę wieczorem. Zmarł Wojciech Płusa, szef powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego w Skarżysku – Kamiennej. Miał 44 lata. Wypadek na DK nr 78: W czwartek po godz. 13.00 doszło do niebezpiecznego wypadku na drodze krajowej nr 78 Jędrzejów - Chmielnik, w miejscowości Lipnik. Zderzyły się dwa auta - osobowy oraz dostawczy. II etap rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego: Ponad cztery tysiące miejsc czeka na chętnych. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wolne miejsca są między innymi na pedagogice, filologii angielskiej, historii, geografii, biologii, chemii, turystyce i rekreacji, politologii i studiach skandynawskich w języku angielskim. Nowy Zarząd WFOŚiGW w Kielcach: Ryszard Gliwiński i Mariusz Goraj zostali zaakceptowani  przez Zarząd Województwa na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe miejsca w świętokrzyskich przedszkolach i żłobkach: W regionie powstanie ponad  400 nowych miejsc w przedszkolach i około 150 w żłobkach. Zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 10 milionów złotych unijnych dotacji. Trwają inwestycje w mieście: W planie tegorocznego budżetu miasta znalazło się ponad 30 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 12 milionów złotych. Część z nich właśnie trwa, m.in. budowa ulicy Kościelnej. Więcej na ten temat w materiale filmowym. Kiedy skorzystać z porady fizjoterapeuty?: W wakacje rodzice ze swoimi pociechami spędzają o wiele więcej czasu niż podczas roku szkolnego, tym samym mogą dokładniej przyjrzeć się rozwojowi dziecka. Fizjoterapeutka Kinga Kasprzyk – Wiktorzak radzi, na co zwrócić uwagę i wyjaśnia, jakie sygnały mogą świadczyć o konieczności rozpoczęcia terapii. Temat budowy spalarni dla zwierząt znów odłożony: Wciąż nie wiadomo gdzie dokładnie i czy w ogóle powstanie w Kielcach spalarnia dla zwierząt. Temat ten miał być poruszany podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, jednak prezydent zaproponował, aby projekt wycofać z porządku obrad i ponownie go przeanalizować przez odpowiednią komisję Rady Miasta.
Menu
reklama
reklama

Plany rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Bodzentynie

Plany rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Bodzentynie

Młodzi architekci nagrodzeni w konkursie na projekt rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Bodzentynie. To efekt współpracy miasta z Politechniką Świętokrzyską. Gmina przygotowuje się do rewitalizacji ruin Pałacu Biskupów. Udało się pozyskać na ten cel 150 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wzgórze Zamkowe w Bodzentynie. To tu Władysław Jagiełło zatrzymał się w drodze na pola Grunwaldu. Zabytek dopiero od dwóch  należy do gminy. Czas zrobił swoje.

- Przydałoby się, żeby to było lepiej zagospodarowane, bo wiele jest ruin, które można zwiedzać, a są lepiej utrzymane – mówi Barbara Truty, turystka z Tarnowa.

Pomysł na wykorzystanie tego terenu już jest. Gmina ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji Wzgórza Zamkowego, uczestniczyli w nim studenci architektury Politechniki Świętokrzyskiej.  Najlepszy projekt przygotowały studentki czwartego roku Marta Leszkowicz i Anna Kisiel. Cel – stworzyć przestrzeń przyjazną dla wszystkich z ruinami zamku w roli głównej.

- Przede wszystkim odtworzenie ogrodu włoskiego, który istniał kiedyś na tym terenie, zaznaczenie na posadzce obrys dawnego pałacu i odtworzenie dziedzińca – mówi Anna Kisiel, studentka architektury PŚK.

Do tego taras widokowy, a także pawilon wystawienniczy.

- Takie konkursy to jest bardzo dobre doświadczenie, jest mi tym bardziej miło, że mogłam stworzyć projekt czegoś co może mieć wpływ na to jak kiedyś będzie wyglądać nasze województwo - dodaje Anna Kisiel, studentka architektury PŚK.

Do konkursu zgłoszono 17 projektów, oceniało je profesjonalne jury.

- Ta praca najpełniej spełniała wymogi konkursu, tutaj nie było żadnych wątpliwości – mówi dr hab. inż. arch. Lucjan Kamionka, kier. Katedry Architektury i Urbanistyki PŚK, przew. jury

Konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji Wzgórza Zamkowego to wynik podpisanej w ubiegłym roku umowy o współpracy gminy Bodzentyn z Politechniką Świętokrzyską.

- Takie konkursy realizowaliśmy też w innych miejscach regionu, min. w Sandomierzu czy Zagnańsku. To jeden z elementów działalności Katedry Architektury i Urbanistyki PŚK – mówi prof. dr hab. inż. Marek Iwański, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury

Nagrodzone prace mogą stać się inspiracją dla przygotowania profesjonalnego projektu rewitalizacji strefy zabytkowej w Bodzentynie.

- Teraz możemy pokazać co można zrobić  na tym wzgórzu, a właściwie pozostałościami Pałacu Biskupów Krakowskich – mówi dr hab. Urszula Oettingen, prof. UJK, przewodnicząca Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego

Gmina pozyskała 150 000 złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zabezpieczenie murów zamku. W planach są dalsze działania we współpracy z gminami: Bieliny, Łagów i Pawłów. Samorządy chcą stworzyć szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej”. Złożono już wniosek o dofinansowanie z RPO. Jednym z celów jest zagospodarowanie terenu wokół bodzentyńskich ruin.

- To miejsce jest dla nas cenne, gdyż jako jedyne w tym projekcie jest zabytkiem w innych gminach są różne koncepcje związane z działalnością historyczna, ale także rzemieślnicza czy dokumentacyjna – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna

 Całkowity koszt projektu wynosi  20 mln zł, cztery gminy starają się  o dofinansowanie w wysokości 16 mln zł. Połowę tej kwoty może pochłonąć rewitalizacja Wzgórza Zamkowego  w Bodzentynie.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy