Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny.  Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym.
Menu
reklama
reklama

Historia i zabytki Bodzentyna tematem praktyk młodych architektów

Historia i zabytki Bodzentyna tematem praktyk młodych architektów

Studenci architektury malowali i rysowali zabytki gminy Bodzentyn, teraz poplenerową wystawę ich prac można oglądać w Urzędzie Miasta.  Studenckie praktyki odbyły się dzięki umowie o współpracy zawartej między samorządem, a Politechniką Świętokrzyską. Prace przyszłych architektów oprócz wartości artystycznych  mają również wartość dokumentacyjną.

Spędzili tydzień w gminie Bodzentyn. Studenci architektury Politechniki Świętokrzyskiej pędzlem i ołówkiem starali się uchwycić piękno i unikatowość zabytków miasta, a także Świętej Katarzyny. 

- Ujęcie przedstawia samą wieżę, takie było założenie, uchwycić jej konstrukcję, lekkość – mówi Dawid Zemsta, student II roku Architektury PŚK

- Praca, którą wykonałam jest to zagroda Czernikiewiczów, jest to stara chałupa, która odzwierciedla ducha tego miasta. Jest to akryl na kartce papieru, wcześniej zagruntowanej farbą. Od zawsze interesowałam się rysunkiem i malarstwem, posiadam jakieś zdolności artystyczne i wszystko szło w tym kierunku  – mówi Agata Badnarczyk, studentka II roku Architektury PŚK

W kierunku architektury. Studenci co roku wyjeżdżają na letnie plenery rysunkowo malarskie. Tym razem kilkadziesiąt osób swoje praktyki realizowało w Bodzentynie, a także Sandomierzu, Klimontowie i w powiecie kazimierskim, by lepiej przygotować się do przyszłego zawodu.

- Taka plenerowa praktyka gdzie uwrażliwiają się na sztukę, a jednocześnie próbują dostrzegać w naturze, architekturze to daje historia i to co stworzył człowiek – mówi prof. Waldemar Kozub, opiekun studentów z Katedry Architektury i Urbanistyki.

Studenckie praktyki odbyły się dzięki umowie o współpracy zawartej między Bodzentynem, a Politechniką Świętokrzyską.

- Był to świetny pomysł ze strony Politechniki Świętokrzyskiej, bardzo uczący, mogliśmy sobie odpocząć, a poza tym popracować i współpracować ze sobą, mogliśmy też wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi – mówi Dawid Zemsta, student II roku Architektury PŚK

Teraz ich prace można oglądać na poplenerowej wystawie w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie.

- Dla nas jest to niezwykle ważne, że ten Bodzentyn został dostrzeżony i mam nadzieję, że w przyszłym roku studenci też będą do nas przyjeżdżać, będą malować, rysować zabytki naszego miasta – mówi prof. UJK dr hab. Urszula Oettingen, przewodnicząca Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego 

Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury za prace podczas pleneru wyróżnił dwie studentki z Ukrainy – Viktoriię Romanchenko i Hannę Savchenko. Były też podziękowania i upominki od władz gminy. Wszystkie prace studentów powstałe podczas letnich plenerów, jesienią zostaną zaprezentowane na wystawie w Politechnice Świętokrzyskiej.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy