Uciekał, ale i tak trafił do celi: W poniedziałek mundurowi z małogoskiego komisariatu zatrzymali mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli.  Pościg za 23-latekiem, który prowadził auto bez uprawnień i pod wpływem środków odurzających, zakończył się w przydrożnym rowie. Zagrobelny symfonicznie w Filharmonii: W najbliższy piątek 29 września, Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na nietypowy koncert – Łukasz Zagrobelny Symfonicznie. Jest to element trasy koncertowej wokalisty, z okazji 10-lecia pracy artystycznej. Święto Miodu i Pszczelarzy w Bodzentynie: W niedzielę w Bodzentynie świętowali pszczelarze. Nowy odcinek S7 otwarty: Kierowcy poruszają się już po nowym około 20 kilometrowym, dwujezdniowym, odcinku trasy S7 Jędrzejów – granica województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. "Zatrudniamy, wspieramy, pomagamy" o pośrednictwie pracy: Zapraszamy na pierwszy po wakacyjnej przerwie odcinek programu „Zatrudniamy, wspieramy, pomagamy”. W nim m.in. o nowej usłudze dostępnej w Powiatowym Urzędzie Pracy. Tłumy na Festiwalu Piosenki o Koronę Kielc: Zenek Martyniuk, Ewelina Lisowska, Cleo, Mesajah i wielu innych znanych artystów wystąpiło w niedzielę na kieleckiej Kadzielni. Odbył się tam Festiwal Piosenki o Koronę Kielc. Vive pokonało THW Kiel: Pierwsze zwycięstwo, w tej edycji Ligi Mistrzów, zanotowali szczypiorniści PGE Vive Kielce. Kielczanie pokonali we własnej hali THW Kiel 32:21. "Na Bodzentyńskiej" sobotnie atrakcje dla mieszkańców: Sobota w ramach projektu „Na Bodzentyńskiej" to propozycja Pracowni Przestrzeni Publicznej Instytutu Dizajnu w Kielcach we współpracy z Urzędem Miasta. Dzień otwarty w poradni "Dobre Miejsce": Prywatna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna „Dobre Miejsce” w sobotę otworzyła swoje drzwi dla ciekawych ofert placówki. Podczas dnia otwartego klienci mogli uzyskać bezpłatne porady. Grozili mężczyźnie, że zarażą go wirusem HIV: Do 12 lat więzienia grozi 37 oraz 24 – latkowi, którzy są podejrzewani o to, że zaatakowali mężczyznę i grozili mu strzykawką, w której miała być krew z wirusem HIV, by podpisał dokumenty świadczące o zwróceniu mu 13 tysięcy złotych długu.
Menu
reklama
reklama

Święto Plonów w gminie Bodzentyn

Święto Plonów w gminie Bodzentyn

W regionie świętokrzyskim tradycyjnie po żniwach rozpoczęły się dożynki. Rolnicy z gminy Bodzentyn 15 sierpnia dziękowali za tegoroczne plony podczas uroczystej mszy, którą odprawiono w kościele w Świętej Katarzynie. Oficjalna część święta plonów odbyła się nad zalewem w Wilkowie.

Dożynki to czas podsumowania pracy rolników. Tegoroczne Święto Plonów gminy Bodzentyn odbyło się nad zalewem w Wilkowie. Na początku uroczystości starostowie dożynek przekazali burmistrzowi symboliczny bochen chleba, chlebem podzielono się też z mieszkańcami. A tego w tym roku nie powinno zabraknąć, mimo, że zbiory nie są najlepsze – mówią rolnicy. Pogoda nie sprzyjała uprawom, najpierw była zimna wiosna, później susza.

- Adekwatnie do klasy naszej  ziemi, to te plony są średnie, ale i tak się cieszymy z tego co udało się zebrać bo w innych regionach z powodu kataklizmów nie mają nic – mówi Jan Sroka, starosta dożynek

Dlatego są powody do świętowania i podziękowań.

- Dzisiaj za tę prace chce wam podziękować i życzyć udanego świętowania – powiedziała Anna Krupka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Mieszkańcy gminy Bodzentyn do dożynek przygotowywali się przez wiele dni. 15 sierpnia przypada również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

-  Każdy zbiera zioła, żeby były świeże na bukiety, które się święci, a na wieńce to już dużo wcześniej zaczynamy zbierać i zboża i kwiaty, żeby starczyło na tak okazałe wieńce – mówi Ewa Wzorek, starościna dożynek

Te tradycyjne wieńce dożynkowe przygotowały poszczególne sołectwa. Tradycja ich  tworzenia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i przetrwała do dzisiaj.  

- Bardzo dużo pracy, ale koleżanki pomagały więc nie ma problemu – mówi Jadwiga Mańka, Dąbrowa Górna

- Babcie nasze prababcie jeszcze pamiętam jak robiły, może nie były takie okazałe, ale były ze zboża – dodaje Zofia Gliwa z Dąbrowy Górnej

To żmudna praca, ale efekt jest imponujący. Jury  zdecydowano, że w tym roku pierwsze miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec zajęły: Sołectwa Podgórze i Celiny, drugie Sołectwo Dąbrowa Górna, trzecie miejsce powędrowało do „Stowarzyszenia Wzdolskie Kołowrotki”. W konkursie wyróżniono także wieniec przygotowany przez Sołectwo Wola Szczygiełkowa.

- Ja bym chciał podziękować zespołom muzycznym, bo to one dbają o to aby ta tradycja nie umarła – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna

Podczas uroczystości zorganizowano wiele konkursów z nagrodami. Nie zabrakło też muzyki ludowej. Święto Plonów zorganizowały samorząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki, a także Stowarzyszenie Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej Łysica-Sabat. 

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy