Uciekał, ale i tak trafił do celi: W poniedziałek mundurowi z małogoskiego komisariatu zatrzymali mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli.  Pościg za 23-latekiem, który prowadził auto bez uprawnień i pod wpływem środków odurzających, zakończył się w przydrożnym rowie. Zagrobelny symfonicznie w Filharmonii: W najbliższy piątek 29 września, Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na nietypowy koncert – Łukasz Zagrobelny Symfonicznie. Jest to element trasy koncertowej wokalisty, z okazji 10-lecia pracy artystycznej. Święto Miodu i Pszczelarzy w Bodzentynie: W niedzielę w Bodzentynie świętowali pszczelarze. Nowy odcinek S7 otwarty: Kierowcy poruszają się już po nowym około 20 kilometrowym, dwujezdniowym, odcinku trasy S7 Jędrzejów – granica województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. "Zatrudniamy, wspieramy, pomagamy" o pośrednictwie pracy: Zapraszamy na pierwszy po wakacyjnej przerwie odcinek programu „Zatrudniamy, wspieramy, pomagamy”. W nim m.in. o nowej usłudze dostępnej w Powiatowym Urzędzie Pracy. Tłumy na Festiwalu Piosenki o Koronę Kielc: Zenek Martyniuk, Ewelina Lisowska, Cleo, Mesajah i wielu innych znanych artystów wystąpiło w niedzielę na kieleckiej Kadzielni. Odbył się tam Festiwal Piosenki o Koronę Kielc. Vive pokonało THW Kiel: Pierwsze zwycięstwo, w tej edycji Ligi Mistrzów, zanotowali szczypiorniści PGE Vive Kielce. Kielczanie pokonali we własnej hali THW Kiel 32:21. "Na Bodzentyńskiej" sobotnie atrakcje dla mieszkańców: Sobota w ramach projektu „Na Bodzentyńskiej" to propozycja Pracowni Przestrzeni Publicznej Instytutu Dizajnu w Kielcach we współpracy z Urzędem Miasta. Dzień otwarty w poradni "Dobre Miejsce": Prywatna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna „Dobre Miejsce” w sobotę otworzyła swoje drzwi dla ciekawych ofert placówki. Podczas dnia otwartego klienci mogli uzyskać bezpłatne porady. Grozili mężczyźnie, że zarażą go wirusem HIV: Do 12 lat więzienia grozi 37 oraz 24 – latkowi, którzy są podejrzewani o to, że zaatakowali mężczyznę i grozili mu strzykawką, w której miała być krew z wirusem HIV, by podpisał dokumenty świadczące o zwróceniu mu 13 tysięcy złotych długu.
Menu
reklama
reklama

Tkackie tradycje wokół Łysej Góry

Tkackie tradycje wokół Łysej Góry

Snucie osnowy, nawlekanie jej przez nicielnicę i tkanie na krosnach, tego mogli się nauczyć uczestnicy  warsztatów, które odbyły się na rynku w Bodzentynie. Swoją wiedzą i talentem dzieliły się Alebabki, które od lat prowadzą takie szkolenia między innymi dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania – Wokół Łysej Góry.

- Jest osnowa tu się wszystko przewleka w tę nicielnicę, a to jest czółenko i właściwie tym się robi i nogami – mówi Jadwiga Dulęba z grupy Alebabki

Wydaje się proste, ale tkanie to wielka sztuka. Na takich krosnach powstawały zapaski świętokrzyskie, dywany, chodniki czy lniane płótna. Mimo upływu lat tkackie tradycje w gminie Bodzentyn są wciąż żywe.

- U nas w Wiącce była tkalnia, gdzie pracowały Panie i zarabiały, a w każdym domu były krosna, na których nasze mamy i babcie całą zimę tkały chodniki, dywany – dodaje Jadwiga Dulęba z grupy Alebabki

Wcześniej trzeba przygotować osnowę, tu liczy się precyzja i doświadczenie. Stowarzyszenie Strefa Wokół Łysej Góry organizuje cykl szkoleń, które mają zachować te tradycje i przekazać kolejnym pokoleniom. Warsztaty na rynku w Bodzentynie poprowadziły Alebabki.

- Tak stopniowo zdobywałyśmy wiedzę na ten temat i teraz naszym talentem i wiedza chcemy dzielić się z innymi – mówi  Beata Syzdół z grupy Alebabki.

Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych dla dorosłych i dla dzieci. Na małych krosnach powstawały prawdziwe dzieła sztuki.

- Odkrywamy tradycję, a po drugie mamy satysfakcję, że własnymi rękami tworzymy coś niepowtarzalnego – mówi Małgorzata Słowik-Kózka.

Pierwsze Warsztaty Tkackie w Bodzentynie udało się przygotować dzięki wsparciu  Lokalnej Grupy Działania – Wokół Łysej Góry, która działa na terenie siedmiu gmin. To bardzo cenna współpraca – mówi burmistrz Dariusz Skiba.

- Nasze miasto jest historyczne i z chęcią wracamy do tych prac, które kiedyś miały miejsce w naszych okolicach – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Stowarzyszenie pomaga w zdobywaniu pieniędzy na szkolenia i warsztaty, a także na założenie i rozszerzenie działalności gospodarczej na terenach wiejskich w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju.

- Wsparcie było na kilka działań na terenie 7 gmin wokół Łysej Góry, były to imprezy sportowe, warsztaty tkackie, taneczne, teatralne, całe spektrum działań realizowane było na terenie całych Łysogór – mówi Marcin Sikorski, członek Stowarzyszenia Strefa Wokół Łysej Góry.

O podobne wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy czy stowarzyszenia działające na terenie gmin: Bieliny, Górno, Masłów, Łączna, Wąchock, Suchedniów i Bodzentyn. Na rozwój działalności gospodarczej można uzyskać 70 procent refundacji poniesionych kosztów, natomiast osoby rozpoczynające działalność mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 tysięcy złotych.  Wnioski można składach od września.

- Są to środki dla osób, które chcą prowadzić działalność gospodarczą na obszarze Lokalnej Grupy Działania i warunkiem jest utworzenie miejsca pracy, jeśli osoba podejmuje działalność we własnym imieniu jest to traktowane jako utworzenie miejsca pracy w przypadku osób rozwijających działalność również, obligatoryjne jest to aby powstało minimum jedno miejsce pracy – mówi Lucyna Micek, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry

Warunkiem jest utrzymanie miejsca pracy w zależności od rodzaju wniosku do dwóch i do trzech lat. Pieniądze na dofinansowanie pochodzą między innymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy