Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym. Święto osób niewidomych i niedowidzących: Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. W czwartek w hotelu Promień spotkały się z tej okazji osoby zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych w Skarżysku. Takiego musicalu w Skarżysku jeszcze nie było. Premiera już w środę: Od 28 sierpnia roku uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy realizują projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”. Finalnie powstał spektakl, który będzie można obejrzeć już 25 października. To jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt wspólnie realizują Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.
Menu
reklama
reklama

Gloria Artis dla Kazimiery Zapałowej i imieniny Stefana w Ciekotach

Gloria Artis dla Kazimiery Zapałowej i imieniny Stefana w Ciekotach

W Szklanym Domu w Ciekotach obchodzono imieniny Stefana Żeromskiego. Okazji do świętowania było więcej Kazimiera Zapałowa, honorowa kustosz Dworku Stefana Żeromskiego i propagatorka jego twórczości otrzymała srebrny medal zasłużony kulturze - Gloria Artis.

Szklany Dom w Ciekotach – powstał on w miejscu dawnego dworu, w którym dzieciństwo i młodość spędził Stefan Żeromski. Wielki udział w tworzeniu tego Centrum Edukacyjnego ma Kazimiera Zapałowa, wieloletnia kustosz Muzeum Lat Szkolnych pisarza i wielka miłośniczka jego twórczości.
Za swoją pracę na rzecz kultury Kazimiera Zapałowa otrzymała srebrny medal Gloria Artis. Za to wyróżnienie dziękowała słowami  pisarki Mayi Angelou.

-  Życia nie trzeba mierzyć ilością oddechów, a liczba chwil, zapierających dech w piersiach i mnie właśnie zaparło – mówiła Kazimiera Zapałowa, honorowa kustosz Dworku Stefana Żeromskiego.

Kazimierze Zapałowej za wkład w urządzenie dworku w Ciekotach dziękował wójt gminy Tomasz Lato.

- I staje się twoim i naszym domem, dziękuję Ci Kaziu, za to, że jesteś z nami tutaj, gdyby nie ty nie osiągnęlibyśmy tego wszystkiego – powiedział Tomasz Lato, wójt Masłowa

Przyznanie medalu Gloria Artis Kazimierze Zapałowej zbiegło się z imieninami jej ukochanego pisarza – Stefana Żeromskiego
Solenizanta uczczono śpiewem, tańcem i recytacją w barwnym spektaklu ”Akwarelki Świętokrzyskie Jana Gajzlera”. Ten poeta zachwycał się - podobnie jak wielbiony przez niego Stefan Żeromski - zwłaszcza Puszczą Jodłową.

To widowisko muzyczne z udziałem Zespołów Ludowych z terenu Gminy Masłów przy akompaniamencie znakomitych muzyków, opracował Piotr "Kuba" Kubowicz, aktor i pieśniarz związany z Piwnicą pod Baranami.

-  Bywam tutaj już tyle lat i co tu dużo mówić jest w tym dużo prawdy, że nie jest mi obojętna ta ziemia – mówi Piotr "Kuba" Kubowicz, aktor i pieśniarz

- Żeromski, Gajzler, zespoły ludowe i jeszcze dzieci to daje szansę, że to wszystko będzie trwać, ten lokalny patriotyzm – mówi Krystyna Nowakowska, kierownik Centrum Edukacyjnego Szklany Dom

Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach „Imieniny Stefana” świętuje co roku 2 września.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy