Klasyka rocka w Filharmonii Świętokrzyskiej: 29 października w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka. Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Nie poddajemy się!: Marzena Okła – Drewnowicz w dalszym ciągu jest oburzona sprawą likwidacji PAKS w Starachowicach. Poseł PO czyni starania, by podobny oddział powstał w skarżyskim Szpitalu Powiatowym. Są na to duże szansę, biorąc pod uwagę fakt, że sprawie sprzyjają władze powiatu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Kwadrans Polityczny.  Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym.
Menu
reklama
reklama

„W kręgu żelaza”

„W kręgu żelaza”

Od piątku do niedzieli w Nowej Słupi po raz  51 odbędą się Dymarki. Hasło tegorocznej edycji to „W kręgu żelaza”. 

W programie prezentacja starożytnej historii Gór Świętokrzyskich i próby odtworzenia dla szerokiej publiczności dawnego sposobu produkcji żelaza. Impreza odbędzie się w Centrum Kulturowo – Archeologicznym. Jest to rekonstrukcja osady z pierwszych wieków naszej ery, która w sezonie letnim może odwiedzić każdy.

PROGRAM
DYMARKI 2017

Sobota 12 sierpnia
10.00 – otwarcie Wioski Gotów dla zwiedzających
10.00 – 13.00 Zwiedzanie indywidualne całego terenu Wioski. Spotkania z wykonawcami na stanowiskach, udział w warsztatach organizowanych przez rzemieślników. Prelekcje i pokazy przy stanowiskach.
10.00 - 13.00 - Rozpoczęcie pracy pieca dymarskiego świetokrzyskiego typu Kunów oraz budowa pieca dymarskiego typu skandynawskiego.
10.00 - 18.00 - Budowa pieca typu mazowieckiego i budowa oraz wygrzewanie dużego pieca przewidzianego do pracy na dmuch naturalny (typ kotlinka świętokrzyska lub śląski - znany z okolic Tarchalic, gmina Wołów)
13.00 – 18.00 – Prezentacje na stanowiskach i w poszczególnych strefach Wioski Gotów przerywane wyłącznie na czas pokazów o charakterze gremialnym.
10.00 – 13.00 – Zwiedzanie Wioski Gotów z przewodnikiem co godzinę. Zbiórka przy wejściu na teren Wioski Gotów od strony Świetlicy Wiejskiej w Masłomęczu.
13.00 – 13.30 – Powitanie przybyłych na Edycję wyjazdową Dymarek. Komentarz dotyczący hutnictwa żelaza w Europie w starożytności.
13.30 - 14.00. Pokaz mody antycznej – Rzym i Barbaricum w tym prezentacja stroju i uzbrojenia plemion dackich.
14.30 – 15.00 – Targ niewolników
15.00 – 15.30 – Prezentacja uzbrojenia i formacji wojskowych poźnorzymskich –Vicus Ultimus
15.30 - 16.00. – Pokaz wytwarzania miedzi z rudy malachitowej
16.00 - 16.30. - wypełnienie jamy do wypału naczyń i rozpoczęcie procesu wypału.
ok. 16.00 - rozpoczęcie pracy pieca działajacego na dmuch naturalny - wygrzewanie.
16.30 – 17.30 – Prelekcja poprzedzająca rozbiórkę pieca dymarskiego. Rozbicie pieca dymarskiego oraz obkuwanie – kompaktowanie łupki żelaznej wydobytej z pieca.
17.30 – 18.00 – Otworzenie pieca skandynawskiego. Wydobycie łupki żelaznej i jej kompaktowanie.
18.00 – Bursztynowy Fireshow i zaproszenie publiczności na drugi dzien Edycji wyjazdowej Dymarek.
Niedziela 13 sierpnia
10.00 – otwarcie Wioski Gotów dla zwiedzających
10.00 – 13.00 Zwiedzanie indywidualne całego terenu Wioski. Spotkania z wykonawcami na stanowiskach, udział w warsztatach organizowanych przez rzemieślników. Prelekcje i pokazy przy stanowiskach.
10.00 - 13.00 - Rozpoczęcie pracy pieca dymarskiego mazowieckiego oraz kończenie pracy dużego pieca na dmuch naturalny typu kotlinka świętokrzyska/ Tarchalice.
13.00 – 18.00 – Prezentacje na stanowiskach i w poszczególnych strefach Wioski Gotów przerywane wyłącznie na czas pokazów o charakterze gremialnym i koncertów.
10.00 – 13.00 – Zwiedzanie Wioski Gotów z przewodnikiem co godzinę. Zbiórka przy wejściu na teren Wioski Gotów od strony Świetlicy Wiejskiej w Masłomęczu.
13.00 – 13.15 – Powitanie przybyłych na Edycję wyjazdową Dymarek Świętokrzyskich. Komentarz dotyczący hutnictwa żelaza w Europie w starożytności.
13.15 - 14.00 - Koncert zespołu Hollóének Hungarica (Węgry)
14.00 - 14.30 - Pokaz mody antycznej – Rzym i Barbaricum w tym prezentacja stroju i uzbrojenia  plemion dackich. Prezentacja uzbrojenia i formacji wojskowych poźnorzymskich –Vicus Ultimus
14.30 – 15.00 – Symulacja starcia zbrojnego z udziałem wojowników barbarzyńskich i żołnierzy rzymskich.
15.00 – 15.30 – Targ niewolników
15.30 - 16.00. – Pokaz wytwarzania miedzi z rudy malachitowej
16.00 - 16.30. - Wyciągniecie wsadu ceramicznego z jamy do wypału naczyń po zakończeniu wypału.
16.30 – 17.00 – Prelekcja poprzedzająca rozbiórkę pieca dymarskiego świętokrzyskiego. Rozbicie dużego pieca świętokrzyskiego/ tarchalickiego a następnie pieca mazowieckiego oraz obkuwanie – kompaktowanie łupek żelaznych wydobytych z pieca.
17.15 – 18.00 – Koncert zespołu Hollóének Hungarica (Węgry)
18.00 – Prezentacja uczestników i zakończenie Edycji wyjazdowej Dymarek.
 

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy