Obchody Święta Konstytucji 3 Maja: Przewodniczący Rady Miejskiej we Włoszczowie Grzegorz Dudkiewicz oraz burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek zapraszają na uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W duchu patriotyczno sportowym: Tegoroczne obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja upłyną w Końskich pod znakiem patriotyczno sportowym. O godzinie 11:25 nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi na maszt w obecności pocztów sztandarowych. Co będzie się działo w Kielcach w Majówkę?: W całej Polsce tradycyjnie pierwsze trzy dni Maja dedykowane będą uroczystościom związanymi ze Świętem Flagi Narodowej oraz Uchwaleniem Konstytucji 3 Maja i Świętem Pracy. Mistrz Pięknego Czytania: W czwartek, 27.04.2017 r., uczniowie szkół podstawowych walczyli o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Konkurs zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Adeli Nawrot w Bodzentynie miał na celu propagowane kultury czytelniczej, dbanie o piękno języka ojczystego, popularyzacja książki wśród dzieci i młodzieży, a także wyrabianie nawyku czytania jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu. W Jędrzejowie po raz czwarty zorganizowano Bieg Lisów: W sobotnie południe w Jędrzejowie odbyła się IV edycja Biegu Lisów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 170 zawodników i zawodniczek. „Mrówka” na Ślichowicach już otwarta!: Mieszkańcy Ślichowic z nowym sklepem budowlanym. W sobotę, 29 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie marketu „Mrówka”. O godzinie 9 przecięto wstęgę i zaproszono czekających przed drzwiami klientów, do środka obiektu. Szczypiorniści Vive już w półfinale PGNiG Superligi: Vive Tauron Kielce w półfinale PGNiG Superligi. W sobotę, w meczu rewanżowym z Górnikiem Zabrze, kielczanie wygrali 32:19 PO przed PiS - polityczny komentarz: Po raz pierwszy od wyborów parlamentarnych w 2015 r. Platforma Obywatelska przegoniła w sondażu Prawo i Sprawiedliwość. Eksperci wskazują, że  jednym z powodów była wizyta w Polsce Donalda Tuska przewodniczącego Rady Europejskiej. Zobaczmy jak najnowsze wyniki poparcia dla partii komentują politycy. Więcej w materiale video Długi majowy weekend na drogach: Długi dniowy majowy weekend tuż tuż. W tych dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku - apelują policjanci. Długi majowy weekend na drogach: Długi dniowy majowy weekend tuż tuż. W tych dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku - apelują policjanci.
Menu
reklama
reklama

Technika i szkoły zawodowe w powiecie po reformie

Technika i szkoły zawodowe w powiecie po reformie

Wkrótce rusza rekrutacja w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie skarżyskim. Najwyższy czas, by gimnazjaliści zaczęli przyglądać się ofertom poszczególnych placówek. O tym, ale też o dostosowaniu szkolnictwa do reformy, mówi Katarzyna Bilska odpowiedzialna za oświatę w powiecie.

Przygotowania do nowego roku szkolnego zarząd powiatu skarżyskiego oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych prowadzone są bardziej intensywnie niż zwykle, głównie z uwagi na zmiany w prawie oświatowym, które obowiązywać będą od września tego roku. Reforma to nie tylko likwidacja gimnazjów, ale też modyfikacje w liceach i technikach.

Szczególnie ważne wydaje się dostosowanie oferty i przygotowanie szkół branżowych. Zgodnie wprowadzanymi przez rząd zmianami, od 1 września 2017 roku dotychczasowa 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w 3-letnią branżową szkołę I stopnia.

W powiecie skarżyskim w pięciu szkołach zawodowych przygotowano 35 kierunków kształcenia.

Zgodnie z reformą, absolwenci szkoły branżowej I stopnia nie zdecydowawszy się na dalsze kształcenie II stopnia, będą mogli podjąć pracę lub kontynuować edukację w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, zaczynając od II klasy lub skorzystać z kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w technikach.

Jak zaznacza Katarzyna Bilska, w szkołach technicznych w powiecie uczniowie mogą liczyć dodatkowo na unijne programy i staże, uczestniczą też w projektach dofinansowujących warsztat pracy. Dodatkowo w szkołach otwierają się nowe kierunki. Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych szkół. 

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy