Stypendia szkolne 2017/2018: Od 1 września będzie można składać o przyznanie stypendium szkolnego dla uczniów na rok szkolny 2017/2018. Miesięczny dochód uprawniający do ubiegania się o wsparcie nie może przekroczyć  514,00 zł na osobę w rodzinie. Dotacje do wymiany pieców CO znów dostępne: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach  wznawia  nabór wniosków  o dotację na wymianę pieców centralnego ogrzewania na bardziej ekologiczne, a także na przyłączenie domowej instalacji do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Były budynek UJK przy ulicy Leśnej do remontu: Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę byłego budynku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Leśnej.  Gmina kupiła tę nieruchomość w 2015 roku i docelowo mają się tam przenieść urzędnicy z kilku wydziałów. Za 2 tygodnie dzieci wrócą do szkół. Jak wygląda poziom przygotowań w świętokrzyskich placówkach?: Już za nieco ponad 2 tygodnie w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Ostatnie tygodnie wakacji to czas wytężonej pracy i przygotowań do nowego roku szkolnego, który będzie nieco inny niż w latach poprzednich. Wszystko za sprawą reformy edukacji. Na Przydworcowym poćwiczymy street workout: Do już istniejącej siłowni plenerowej na osiedlu Przydworcowe w Skarżysku, dołączy już niebawem specjalistyczna „siłownia” do street workoutu. To odpowiedź na wiele petycji od skarżyszczan mówi prezydent Skarżyska. Volkswagen nie miał szans: Wczoraj funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich interweniowali wobec 62 –latka, który spowodował kolizję z zaparkowanym volkswagenem i odjechał z miejsca zdarzenia. Okazało się, że mieszkaniec gminy Stąporków nie posiada prawa jady i był nietrzeźwy. „Szczęście” według Patrycji Zarychty: Gościem Dnia na antenie naszej stacji była skarżyszczanka Patrycja Zarychta. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność wokalistyka jazzowa. Profilaktyka jest zdrowa, ŚCO zachęca do badań: Świętokrzyskie Centrum Onkologii  stawia na profilaktykę i rusza z nową kampanią wizerunkową. Ulotki, bilbordy i nowa grafika na cytomammobusie. Do akcji promującej badania wczesnego wykrywania raka włączyli się  kieleccy aktorzy. Wszystko po to, by kobiety chętniej korzystały z mammografii i cytologii.   Liczba kobiet zgłaszających się w tym roku na badania spadła o połowę. Sędziszów gospodarzem dożynek powiatowych: Tegoroczne dożynki powiatu jędrzejowskiego odbędą się 27 sierpnia w Sędziszowie w Bazie Turystyczno – Kulturalno - Rekreacyjnej. Termin upłynął. Teraz czekamy na głosowanie: Upłynął termin składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. W sumie skarżyszczanie zgłosili 20 wniosków na łączną kwotę ponad 950 tysięcy złotych.
Menu
reklama
reklama

Technika i szkoły zawodowe w powiecie po reformie

Technika i szkoły zawodowe w powiecie po reformie

Wkrótce rusza rekrutacja w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie skarżyskim. Najwyższy czas, by gimnazjaliści zaczęli przyglądać się ofertom poszczególnych placówek. O tym, ale też o dostosowaniu szkolnictwa do reformy, mówi Katarzyna Bilska odpowiedzialna za oświatę w powiecie.

Przygotowania do nowego roku szkolnego zarząd powiatu skarżyskiego oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych prowadzone są bardziej intensywnie niż zwykle, głównie z uwagi na zmiany w prawie oświatowym, które obowiązywać będą od września tego roku. Reforma to nie tylko likwidacja gimnazjów, ale też modyfikacje w liceach i technikach.

Szczególnie ważne wydaje się dostosowanie oferty i przygotowanie szkół branżowych. Zgodnie wprowadzanymi przez rząd zmianami, od 1 września 2017 roku dotychczasowa 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w 3-letnią branżową szkołę I stopnia.

W powiecie skarżyskim w pięciu szkołach zawodowych przygotowano 35 kierunków kształcenia.

Zgodnie z reformą, absolwenci szkoły branżowej I stopnia nie zdecydowawszy się na dalsze kształcenie II stopnia, będą mogli podjąć pracę lub kontynuować edukację w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, zaczynając od II klasy lub skorzystać z kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w technikach.

Jak zaznacza Katarzyna Bilska, w szkołach technicznych w powiecie uczniowie mogą liczyć dodatkowo na unijne programy i staże, uczestniczą też w projektach dofinansowujących warsztat pracy. Dodatkowo w szkołach otwierają się nowe kierunki. Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych szkół. 

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy