"Skarżyski powiat - z widokiem nie tylko na góry" o wykonaniu budżetu: Zapraszamy na kolejny odcinek programu "Skarżyski powiat - z widokiem nie tylko na góry". Unieważniono przetarg dotyczący budowy ulicy Ponurego: Historii ulicy Ponurego ciąg dalszy. Sport Challenge 2017: piłka nożna i siatkówka plażowa: W miniony weekend odbyły się pierwsze, wakacyjne spotkania ze Sport Challenge 2017. Na kompleksie boisk Orlik 2012 rozegrane zostały turnieje piłki nożnej i siatkówki plażowej. Wydarzeniu patronuje nasza telewizja. Skarżyski szpital uwzględniony w sieci szpitali: Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej znalazł się w opublikowanej we wtorek sieci szpitali. Bezbramkowy sparing Korony: Bez bramek zakończył się pierwszy w tym sezonie sparing Korony Kielce. Rywalem „żółto-czerwonych” był beniaminek I ligi, Puszcza Niepołomice. Tuż po tym meczu trener Gino Lettieri podał nazwiska 22 zawodników, których zabierze na obóz przygotowawczy do Bremy. Jechał 172 km na godzinę bo… ,,lubi się ścigać’’: Policjanci zatrzymali dwóch kierujących którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Mężczyźni przez najbliższe 3 miesiące nie usiądą za kierownicą. Targi Pracy na kieleckim Rynku: Na kieleckim Rynku odbyły się Plenerowe Targi Pracy. Wzięło w nich udział 20 wystawców, którzy oferowali ponad tysiąc miejsc pracy. Poszukiwani byli m.in. pracownicy produkcji, gastronomii, wykwalifikowani pracownicy fizyczni i sprzedawcy. Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich zapraszają do Urzędu Marszałkowskiego: W Urzędzie Marszałkowskim można uzyskać pomoc i skonsultować się z przedstawicielem Rzecznika Praw Obywatelskich. W tym miesiącu dyżur przypada 29 czerwca. Punkt Przyjęć Interesantów będzie czynny  w godzinach od 11.00 do 15.00 na I piętrze w pokoju 112. Jest zarzut zabójstwa w sprawie śmierci proboszcza w Tarnawie: Wracamy do sprawy śmierci proboszcza w Tarnawie. We wtorek kielecka prokuratura postawiła zarzut zabójstwa podejrzanemu 26-latkowi. Wystąpiono także o tymczasowy areszt dla mężczyzny. Sieć szpitali w Świętokrzyskiem przyjęta: Na świętokrzyskiej liście sieci szpitali - dwadzieścia placówek. Dwie lecznice nie dostaną ryczałtu. O kontrakty będą walczyć w konkursach, podobnie jak niektóre oddziały planowe. O szczegółach sieci mówiły w środę wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i dyrektor świętokrzyskiego NFZ.
Menu
reklama
reklama

Technika i szkoły zawodowe w powiecie po reformie

Technika i szkoły zawodowe w powiecie po reformie

Wkrótce rusza rekrutacja w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie skarżyskim. Najwyższy czas, by gimnazjaliści zaczęli przyglądać się ofertom poszczególnych placówek. O tym, ale też o dostosowaniu szkolnictwa do reformy, mówi Katarzyna Bilska odpowiedzialna za oświatę w powiecie.

Przygotowania do nowego roku szkolnego zarząd powiatu skarżyskiego oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych prowadzone są bardziej intensywnie niż zwykle, głównie z uwagi na zmiany w prawie oświatowym, które obowiązywać będą od września tego roku. Reforma to nie tylko likwidacja gimnazjów, ale też modyfikacje w liceach i technikach.

Szczególnie ważne wydaje się dostosowanie oferty i przygotowanie szkół branżowych. Zgodnie wprowadzanymi przez rząd zmianami, od 1 września 2017 roku dotychczasowa 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w 3-letnią branżową szkołę I stopnia.

W powiecie skarżyskim w pięciu szkołach zawodowych przygotowano 35 kierunków kształcenia.

Zgodnie z reformą, absolwenci szkoły branżowej I stopnia nie zdecydowawszy się na dalsze kształcenie II stopnia, będą mogli podjąć pracę lub kontynuować edukację w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, zaczynając od II klasy lub skorzystać z kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w technikach.

Jak zaznacza Katarzyna Bilska, w szkołach technicznych w powiecie uczniowie mogą liczyć dodatkowo na unijne programy i staże, uczestniczą też w projektach dofinansowujących warsztat pracy. Dodatkowo w szkołach otwierają się nowe kierunki. Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych szkół. 

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy