Wandale zniszczyli miejsce do grillowania: Wandale podpalili miejsce do grillowania na kieleckim Stadionie. Niestety, nie po raz pierwszy. Teraz nie ma ani stołu, ani ławek. Altan była odnawiana dwa lata temu. Straty są szacowane, a Urząd Miasta chce po raz kolejny przeprowadzić  tam remont. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach z Certyfikatem Akredytacyjnym: Po dwuletniej przerwie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach znów uzyskał Certyfikat Akredytacyjny. Dokument w czwartek przekazał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Podczas tego wydarzenia dokonano także uroczystego otwarcia wyremontowanej Klinki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Nie żyje Wojciech Płusa. Tak zapamiętają go współpracownicy: Ta przykra informacja pojawiła się w środę wieczorem. Zmarł Wojciech Płusa, szef powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego w Skarżysku – Kamiennej. Miał 44 lata. Wypadek na DK nr 78: W czwartek po godz. 13.00 doszło do niebezpiecznego wypadku na drodze krajowej nr 78 Jędrzejów - Chmielnik, w miejscowości Lipnik. Zderzyły się dwa auta - osobowy oraz dostawczy. II etap rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego: Ponad cztery tysiące miejsc czeka na chętnych. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wolne miejsca są między innymi na pedagogice, filologii angielskiej, historii, geografii, biologii, chemii, turystyce i rekreacji, politologii i studiach skandynawskich w języku angielskim. Nowy Zarząd WFOŚiGW w Kielcach: Ryszard Gliwiński i Mariusz Goraj zostali zaakceptowani  przez Zarząd Województwa na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe miejsca w świętokrzyskich przedszkolach i żłobkach: W regionie powstanie ponad  400 nowych miejsc w przedszkolach i około 150 w żłobkach. Zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 10 milionów złotych unijnych dotacji. Trwają inwestycje w mieście: W planie tegorocznego budżetu miasta znalazło się ponad 30 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 12 milionów złotych. Część z nich właśnie trwa, m.in. budowa ulicy Kościelnej. Więcej na ten temat w materiale filmowym. Kiedy skorzystać z porady fizjoterapeuty?: W wakacje rodzice ze swoimi pociechami spędzają o wiele więcej czasu niż podczas roku szkolnego, tym samym mogą dokładniej przyjrzeć się rozwojowi dziecka. Fizjoterapeutka Kinga Kasprzyk – Wiktorzak radzi, na co zwrócić uwagę i wyjaśnia, jakie sygnały mogą świadczyć o konieczności rozpoczęcia terapii. Temat budowy spalarni dla zwierząt znów odłożony: Wciąż nie wiadomo gdzie dokładnie i czy w ogóle powstanie w Kielcach spalarnia dla zwierząt. Temat ten miał być poruszany podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, jednak prezydent zaproponował, aby projekt wycofać z porządku obrad i ponownie go przeanalizować przez odpowiednią komisję Rady Miasta.
Menu
reklama
reklama

Dziki coraz bardziej zuchwałe. Mieszkańcy skarżą się na szkody

Dziki coraz bardziej zuchwałe. Mieszkańcy skarżą się na szkody

O ile jeszcze kilka lat temu dzika na własne oczy można było spotkać jedynie w lesie, coraz częściej zdarza się, że zwierzęta te widuje się w miastach, nie tylko na obrzeżach. Ten problem dotyczy także Skarżyska i jak dotąd, nie do końca wiadomo, gdzie i do kogo zgłosić obecność nieproszonego gościa. 

Sygnały o tym, że w Skarżysku – Kamiennej można spotkać dziki, nie tylko w lesie, pojawiały się już w zeszłym roku. Teraz problem jest na tyle poważny, by stać się tematem interpelacji radnych, o zajęcie się sprawą apelują też mieszkańcy.

- Byłem świadkiem, jak po ulicy Paryskiej, blisko skrzyżowania z ulicą Krasińskiego spacerował sobie dzik – mówił Leszek Golik, przewodniczący Rady Miasta. 

- U nas są o watahy liczące ponad trzydzieści sztuk. Terroryzują mieszkańców całą dobę. O wyjściu wieczorem nie ma mowy. Niestety dochodzi też do ataków na zwierzęta – tak z kolei mówiła podczas ostatniej sesji Renata Napora, przewodnicząca Rady Osiedla Bzinek.

Pierwszą instytucją, do jakiej zazwyczaj zwracają się mieszkańcy, jest Nadleśnictwo. Jednak leśnicy z tym problemem nie mogą nic zrobić. 

- Dzika zwierzyna kojarzy się z leśnikami i to jest błąd. Dzika zwierzyna jest własnością Skarbu Państwa, a populacją gospodarują koła łowieckie. Moje kompetencje są ograniczone do zatwierdzenia lub odmowy zatwierdzenia rocznego planu łowieckiego, sporządzanego przez koło i tu ewentualnie możemy wywierać jakieś naciski – tłumaczy nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko, Zbigniew Dąbrowski. 

W miniony poniedziałek właśnie w urzędzie miasta odbyło się spotkanie, podczas którego próbowano  znaleźć sposób na dziki w mieście. Jak się okazuje, i tu pojawiają się schody, bo ani w mieście, ani w powiecie póki co nie ma rozwiązania. 

- Problem dzików w Polsce jest skomplikowany. Nie mamy jasno sprecyzowanych przepisów, nie ma bezpośrednio wskazanej służby, która za nie odpowiada (…). Na spotkaniu udało nam się wypracować pewne rozwiązania. Pani Anna Leżańska ze starostwa powiatowego zobowiązała się do zorganizowania spotkania wszystkich gmin powiatu skarżyskiego po to, by wspólnie wynająć firmę, która będzie wyłapywać dziki – mówi Robert Pajek, kierownik BBiZK w Skarżysku - Kamiennej. 

Takie rozwiązanie zastosowało na przykład Trójmiasto, gdzie cyklicznie będzie odbywać się odławianie dzików. Ustawiono tam specjalną odłownię, a jej obsługą zajmuje się prywatna firma. Złapane w ten sposób dziki zostają przewiezione na krótki czas do  Ośrodka Hodowli Zwierząt (źródło: trójmiasto.pl)

W Skarżysku, oprócz takiej formy walki z problemem, planuje się zakup w 2018 roku specjalistycznej strzelby ładowanej pociskami ze środkiem usypiającym na dziką zwierzynę oraz zawarcie stosownej umowy na wywożenie uśpionych zwierząt.  Nadleśnictwo Skarżysko zobowiązało się do sukcesywnego zwiększania planu odstrzału dzików w tym roku i w latach kolejnych.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy