Dzień otwarty w poradni "Dobre Miejsce" z bezpłatnymi konsultacjami: Prywatna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna „Dobre Miejsce” w sobotę zaprasza na dzień otwarty, podczas którego możliwe będą bezpłatne konsultacje ze specjalistami z placówki. Kolejny fałszywy policjant zatrzymany w Kielcach: W środę funkcjonariusze ujęli 26-latka z Warszawy, który podając się za stróża prawa, poinformował 63-latkę, że jej konto jest zagrożone. Polecił kobiecie wypłacić pieniądze, a następnie mu je przekazać. Maraton z Wisłą trwa. W sobotę druga odsłona: O pucharowym pojedynku z Wisłą Kraków już powoli nikt nie pamięta, ale już w sobotę Koronę czeka kolejne starcie z Białą Gwiazdą, tym razem w lidze. Jedno jest pewne, ten mecz będzie jeszcze cięższy niż środowy. Pierwszy tydzień Eurojackpot w Polsce. Wygrane padły też w naszym regionie: Od ubiegłego tygodnia również Polacy mogą spróbować szczęścia w grze Eurojackpot. Nauka poprzez zabawę. Naukobus odwiedził Zagnańsk: Jak działa ludzkie ciało czy skocznia narciarska? Jak powstaje film poklatkowy? Jaki mamy refleks? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się w czwartek i piątek uczniowie z Zagnańska. Gminę odwiedził Naukobus z Centrum Nauki Kopernik. "Decyzja ZTM mnie nie dziwi". Poseł Latosiński o wykluczeniu firmy Michalczewski z przetargu: Powracamy do tematu przetargu ZTM na obsługę komunikacji w Kielcach. „To był zabieg polityczny, który miał zniszczyć MPK” - tak o starcie w przetargu firmy Michalczewski mówi poseł Bogdan Latosiński. W czwartek oferta radomskiego przewoźnika została przez Zarząd Transportu Miejskiego odrzucona. Widowisko dla Seniorów: Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig oraz Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej serdecznie zapraszają na Widowisko dla Seniorów, które odbędzie się w piątek, 20 października 2017r. Na scenie wystąpią Andrzej Rybiński oraz Kabaret Weźrzesz.  To będzie weekend seniora z kulturą: 23 i 24 września osoby powyżej 60. roku życia będą mogły odwiedzić instytucje kultury i skorzystać z oferty przygotowanej specjalnie dla nich w ramach ogólnopolskiej kampanii „60+Kultura". Remont remizy w Przygradowie: Remont odbędzie się w ramach dotacji celowej z programu „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej na 2017 rok” Modernizacja strażnicy OSP w Przygradowie pochłonie 14 964,22 zł, a wartość dotacji celowej wyniesie 8 000,00 zł. Nie będziemy konkurować z firmami komercyjnymi. Weź udział w ankiecie: To już pewne. W Końskich będzie komunikacja miejska. Konecki magistrat chce także pozyskać środki finansowe. W przygotowaniu jest nowa aplikacja dotycząca pozyskania  pieniędzy unijnych. Gmina chce wybudować  dworzec przesiadkowy i łącznik komunikacyjny
Menu
reklama
reklama

Dziki coraz bardziej zuchwałe. Mieszkańcy skarżą się na szkody

Dziki coraz bardziej zuchwałe. Mieszkańcy skarżą się na szkody

O ile jeszcze kilka lat temu dzika na własne oczy można było spotkać jedynie w lesie, coraz częściej zdarza się, że zwierzęta te widuje się w miastach, nie tylko na obrzeżach. Ten problem dotyczy także Skarżyska i jak dotąd, nie do końca wiadomo, gdzie i do kogo zgłosić obecność nieproszonego gościa. 

Sygnały o tym, że w Skarżysku – Kamiennej można spotkać dziki, nie tylko w lesie, pojawiały się już w zeszłym roku. Teraz problem jest na tyle poważny, by stać się tematem interpelacji radnych, o zajęcie się sprawą apelują też mieszkańcy.

- Byłem świadkiem, jak po ulicy Paryskiej, blisko skrzyżowania z ulicą Krasińskiego spacerował sobie dzik – mówił Leszek Golik, przewodniczący Rady Miasta. 

- U nas są o watahy liczące ponad trzydzieści sztuk. Terroryzują mieszkańców całą dobę. O wyjściu wieczorem nie ma mowy. Niestety dochodzi też do ataków na zwierzęta – tak z kolei mówiła podczas ostatniej sesji Renata Napora, przewodnicząca Rady Osiedla Bzinek.

Pierwszą instytucją, do jakiej zazwyczaj zwracają się mieszkańcy, jest Nadleśnictwo. Jednak leśnicy z tym problemem nie mogą nic zrobić. 

- Dzika zwierzyna kojarzy się z leśnikami i to jest błąd. Dzika zwierzyna jest własnością Skarbu Państwa, a populacją gospodarują koła łowieckie. Moje kompetencje są ograniczone do zatwierdzenia lub odmowy zatwierdzenia rocznego planu łowieckiego, sporządzanego przez koło i tu ewentualnie możemy wywierać jakieś naciski – tłumaczy nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko, Zbigniew Dąbrowski. 

W miniony poniedziałek właśnie w urzędzie miasta odbyło się spotkanie, podczas którego próbowano  znaleźć sposób na dziki w mieście. Jak się okazuje, i tu pojawiają się schody, bo ani w mieście, ani w powiecie póki co nie ma rozwiązania. 

- Problem dzików w Polsce jest skomplikowany. Nie mamy jasno sprecyzowanych przepisów, nie ma bezpośrednio wskazanej służby, która za nie odpowiada (…). Na spotkaniu udało nam się wypracować pewne rozwiązania. Pani Anna Leżańska ze starostwa powiatowego zobowiązała się do zorganizowania spotkania wszystkich gmin powiatu skarżyskiego po to, by wspólnie wynająć firmę, która będzie wyłapywać dziki – mówi Robert Pajek, kierownik BBiZK w Skarżysku - Kamiennej. 

Takie rozwiązanie zastosowało na przykład Trójmiasto, gdzie cyklicznie będzie odbywać się odławianie dzików. Ustawiono tam specjalną odłownię, a jej obsługą zajmuje się prywatna firma. Złapane w ten sposób dziki zostają przewiezione na krótki czas do  Ośrodka Hodowli Zwierząt (źródło: trójmiasto.pl)

W Skarżysku, oprócz takiej formy walki z problemem, planuje się zakup w 2018 roku specjalistycznej strzelby ładowanej pociskami ze środkiem usypiającym na dziką zwierzynę oraz zawarcie stosownej umowy na wywożenie uśpionych zwierząt.  Nadleśnictwo Skarżysko zobowiązało się do sukcesywnego zwiększania planu odstrzału dzików w tym roku i w latach kolejnych.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy