Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym. Święto osób niewidomych i niedowidzących: Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. W czwartek w hotelu Promień spotkały się z tej okazji osoby zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych w Skarżysku. Takiego musicalu w Skarżysku jeszcze nie było. Premiera już w środę: Od 28 sierpnia roku uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy realizują projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”. Finalnie powstał spektakl, który będzie można obejrzeć już 25 października. To jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt wspólnie realizują Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.
Menu
reklama
reklama

"Świętokrzyskie Ekopasje". Wilczym tropem z leśniczym Arturem Milanowskim

"Świętokrzyskie Ekopasje". Wilczym tropem z leśniczym Arturem Milanowskim

Tropienie wilków to jego pasja, pasja która uczy pokory. Artur Milanowski leśnik z gminy Bliżyn od ponad 10 lat szuka wilczych śladów w świętokrzyskich lasach. W dużej mierze to dzięki jego pracy udało się ustalić ile ich jest. Gdy je spotkamy to nie ma się czego bać – przekonuje przyrodnik, bo to człowiek jest dla wilka zagrożeniem.

 Zapraszamy w podróż po świecie przyrody. Bliskie spotkanie z wilkami to nie lada przeżycie. Przekonała się o tym Pani Jadwiga Oleszczyk gdy spacerowała po lesie ze swoim psem.

- Na jakim dystansie byłaś od tych wilków – pyta Artur Milanowski. Jakieś 50, 60 metrów jeden był większy od mojego psa, a ten drugi był mniejszy – opowiada Jadwiga Oleszczyk.

Te wilki prawdopodobnie tylko patrolowały swój teren.

- Bałam się strasznie – mówi Jadwiga Oleszczyk.

Człowiek nie powinien bać się wilków. To my jesteśmy dla nich zagrożeniem – tłumaczy Artur Milanowski, leśniczy,  który od ponad 10 lat tropi te drapieżniki w świętokrzyskich lasach.   

- My wielokrotnie mięliśmy sygnały o tym, że dochodzi do spotkań z wilkami i one zawsze schodzą człowiekowi z drogi – mówi Artur Milanowski, leśniczy Leśnictwa Jastrzębia w gminie Bliżyn

Wilki to piękne i inteligentne zwierzęta.  Artur Milanowski wie o nich wszystko. Jakie mają zwyczaje, jakimi kierują się zasadami. W ich świecie każdy zna swoje miejsce.

- Jest wadera Alfa i samiec Alfa, czyli para która dokonuje rozrodu, pozostali członkowie stada opiekują się młodymi szczeniętami – opowiada Artur Milanowski

Gdy dorosną zakładają własne rodziny. Obecnie w pięciu watahach, które objęte są monitoringiem miedzy innymi  w Puszczy Świętokrzyskiej jest  trzydzieści, a nawet czterdzieści wilków.


W dużej mierze to dzięki pracy Artura Milanowskiego  udało się ustalić ile jest tych drapieżników. Ruszamy ich tropem.
W leśnictwie Jastrzębia koło Bliżyna  łatwo można znaleźć takie ślady. Artur Milanowski dokładnie określa ich położenie i zapisuje w rejestrze. Ale wilki można liczyć nie tylko w czasie tropienia.


Tropienie wilków to wielka pasja Artura Milanowskiego, poświęca jej każdą wolną chwilę.
Jeśli chcecie Państwo lepiej poznać tę historie zapraszamy do obejrzenia reportażu „Tropami natury”. Cykl  „Świetokrzyskie Ekopasje” dostępny jest na portalu Telewizji Świętokrzyskiej w zakładce programy.  


Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy