Dworzec tymczasowy na Placu Niepodległości: Już wkrótce rozpocznie się modernizacja dworca PKS w Kielcach. Na czas remontu, tymczasowe perony dla busów i autobusów umiejscowione będą na Placu Niepodległości. Dla kierowców oznacza to spore utrudnienia, ponieważ ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych przy dworcu PKP. Tadeusz Kościuszko w 200. rocznicę śmierci: 16 listopada w kościele parafialnym w Pilczycy odbędzie się uroczystość wmurowania i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Jesienne Dni Otwarte Ogrodu Botanicznego w Kielcach: Róże, tysiące krzewów i urokliwe wrzosowiska. Ogród Botaniczny w Kielcach otwarty dla zwiedzających, ale tylko przez dwa dni. Jeszcze w sobotę wszyscy będą mieli okazję ocenić postępy w budowie ogrodu. Wstęp jest bezpłatny. Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazuje lekcji z politykami: Świętokrzyski Kurator Oświaty zakazał prowadzenia lekcji z udziałem polityków. Chodzi o spotkania w ramach programu „wos z posłem" które jak twierdzą organizatorzy powstały z inicjatywy samych uczniów. Kazimierz Mądzik zdecydował że takie lekcje nie są zgodne z przepisami. Jesienna Akademia Off Fashion: Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje w piątek Akademię Off Fashion. Ekspozycje można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych: Promesy na realizację w sumie 15 zadań, w piątek wręczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Samorządowcy sprzyjający oświacie wyróżnieni: Już po raz trzeci  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  wręczyło „Laury Michała Anioła" osobom i instytucjom wspierającym pedagogów w rozwoju zawodowym. Przeżył potrącenie przez pociąg: O dużym szczęściu może mówić 72-letni mężczyzna, który wczoraj znalazł się pomiędzy kołami przejeżdżającego pociągu. Po wszystkim wstał i poszedł do domu. W miejscu zamieszkania znaleźli go włoszczowscy policjanci i przekazali pod opiekę służbom medycznym. Święto osób niewidomych i niedowidzących: Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. W czwartek w hotelu Promień spotkały się z tej okazji osoby zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych w Skarżysku. Takiego musicalu w Skarżysku jeszcze nie było. Premiera już w środę: Od 28 sierpnia roku uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy realizują projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”. Finalnie powstał spektakl, który będzie można obejrzeć już 25 października. To jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt wspólnie realizują Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.
Menu
reklama
reklama

"Skarżyscy męczennicy". O losach klasztoru Franciszkanów

"Skarżyscy męczennicy". O losach klasztoru Franciszkanów

Skarżyscy franciszkanie w tym roku obchodzą jubileusz 80 – lecia ich przybycia do naszego miasta. Zaplanowano kilka uroczystości, m.in. festyn, wystawę, ale wydano też książkę pt. „Skarżyscy męczennicy”. Jej autorem jest p. Krzysztof Zemeła.

By uczcić tę szczególną dla zakonu datę, Franciszkanie zaplanowali kilka form upamiętnienia. Odbył się Franciszkański Festyn Rodzinny, specjalną wystawę ukazującą początki działalności zakonu przygotowało Muzeum im. Orła Białego. Została wydana także książka „Skarżyscy Męczennicy”.

W książce, oprócz sylwetek siedmiu zamordowanych ojców Franciszkanów, znajdziemy też informacje o powstaniu klasztoru w Skarżysku – Kamiennej oraz jego historię podczas pierwszych miesięcy wojny i okupacji.

W związku z jubileuszem Franciszkanie zapraszają też na mszę św. dziękczynną, która sprawowana będzie w Uroczystość Św. Ojca Franciszka z Asyżu - 4 października 2017 o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. Biskupa Piotra Turzyńskiego

O godz. 17.00 - Inscenizacja o Św. Franciszku i skarżyskich Franciszkanach - w wykonaniu młodzieży, chóru parafialnego i Leopolda Twardowskiego.

Powrót na górę
reklama

Pozostałe informacje

Nasze programy