/>

Inwestycje drogowe z konfliktem w tle

Inwestycje drogowe z konfliktem w tle

Miasto planuje przebudowę ulic Zagnańskiej i Witosa, wcześniej jednak  Wodociągi Kieleckie wykonają tam modernizację infrastruktury podziemnej. Prace te mają być wykonane metodą bezwykopową czyli najmniej uciążliwą dla ruchu ulicznego.  Mieszkańcy ulicy Witosa sprzeciwiają się jednak planom przebudowy. 


 Rozbudowa ulic Witosa i Zagnańskiej ma kosztować  130 milionów złotych. Zawirowania na linii MZD,  Komitet Obrony ulicy Witosa trwają od miesięcy.

- To będzie obwodnica - twierdzą członkowie komitetu

Zagnańska ma być dwujezdniowa na odcinku od węzła Skrzetle do Witosa.  Drogowcy chcą by ta ostatnia ulica również była dwujezdniowa. Na wniosek mieszkańców odcinek między ulicami Karczunek i Warszawską  zostanie jednojezdniowy.

 Plany przebudowy nie do końca podobają się niektórym mieszkańcom. Komitet Obrony ulicy Witosa chce remontu ulicy, ale w mniejszym zakresie. Chodzi o wymianę nawierzchni i budowę nowych chodników.

- Tu już teraz jest duży ruch, jak zrobią dwie jezdnie i połączą z Łódzką i Radomską to spowoduje jeszcze większy ruch tranzytowy, bo każdy tędy będzie jeździć, a nie bokami. Miasto mówi, że wyremontuje Jesionową, ale życie zrobi swoje – mówi Dariusz Dudzianiec z Komitetu Obrony ulicy Witosa.

Ruch na tej drodze będzie się zwiększał bez względu na to czy inwestycja ruszy czy też nie – tłumaczy rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

- Celem naszym jest doprowadzenie tej drogi do takiego stanu, aby te uciążliwości były jak najmniejsze, każda nowa nawierzchnia generuje mniej hałasu niż ta, która jest w tej chwili, zdecydowanie nastąpi poprawa warunków życia w tym obszarze – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Te argumenty nie wszystkich  przekonują.

- Opowieści o tym, że  to tylko remont, że warunki nam się nie zmienią to są bzdury, pomijam już to, że nie zajęli się sprawa ochrony środowiska – dodaje pan Marek z Komitetu Obrony ulicy Witosa.

Zdaniem członków Komitetu Obrony ulicy Witosa raport dotyczący oddziaływania inwestycji na środowisko został  sporządzony niedokładnie.

- Po prostu nie zgadza się z rzeczywistością bo tutaj są zwierzęta, dziki jelenie, sarny – dodaje Dariusz Dudzianiec z Komitetu Obrony ulicy Witosa.

- Raport oddziaływania inwestycji na środowisko jest to dokument, który chroni mieszkańców, tymczasem złożyli oni zażalenie, że ten raport w ogóle powstaje wiec jest tutaj jakaś niekonsekwencja – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Spór dotyczący raportu środowiskowego ostatecznie ma rozstrzygnąć  Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tak czy inaczej MZD planuje ogłoszenie przetargu na  rozpoczęcie przebudowy Zagnańskiej i Witosa  w drugiej połowie przyszłego roku.

Wcześniej na tych ulicach na pewno rozpocznie się inwestycja Wodociągów Kieleckich. Planowana  jest modernizacja infrastruktury podziemnej. Przetarg na wykonanie prac już rozstrzygnięto pod koniec września.

- Wyprzedzając te zadania, które MZD będzie realizować my w najbliższym czasie wykonamy prace, które będą gwarantowały, że istniejąca tam sieć będzie w najbliższych dziesięcioleciach sprawna i nie będzie trzeba ingerować w nowe nawierzchnie dróg - mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

Prace obejmą renowację odcinków kanałów sanitarnych na ulicach Zagnańskiej i Witosa oraz przebudowę lub renowację studni kanalizacyjnych. Modernizacja  wykonana będzie metodą bezwykopową za pomocą kołnierza utwardzalnego, a więc najmniej uciążliwą dla ruchu ulicznego. Zakończenie robót przewidywane jest na kwiecień 2018 roku. Wartość tej inwestycji to prawie dwa miliony złotych.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •