reklama

reklama

/>

Aleksander Kwaśniewski z Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego

Aleksander Kwaśniewski z Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego

To prawo do samorządzenia wam się po prostu należało – powiedział Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystej gali rozpoczynającej obchody 20-lecia województwa świętokrzyskiego. Były prezydent odebrał też  Odznakę Honorową Województwa Świętokrzyskiego. To między innymi jego veto zapobiegło przyłączeniu naszego regionu do Małopolski.

Mija dwadzieścia lat od chwili, gdy Sejm zdecydował o utworzeniu województwa świętokrzyskiego. Obchody jubileuszu rozpoczęła uroczysta gala w Filharmonii Świętokrzyskiej z udziałem byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

- Nie ma ojczyzny bez kielecczyzny Pan wsłuchał się w ten głos i mamy dzisiaj województwo – powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa.

Zanim jednak doszło do utworzenia naszego województwa przez kilka miesięcy trwała prawdziwa walka o jego utrzymanie. Był to wielki społeczny zryw, w którym uczestniczyło tysiące ludzi.

- Ten aplauz wywołał wspomnienia, kiedy walczyliśmy w słusznej sprawie. Bo rzeczywiście nie ma ojczyzny bez Kielecczyzny, a województwo świętokrzyskie każdego dnia przez te 20 lat udowadnia, że prawo do samorządzenia wam się po prostu należało – powiedział Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP.

W 1998 roku silny opór mieszkańców i veto ówczesnego prezydenta, ostatecznie zapobiegły przyłączeniu naszego województwa do Małopolski. Decyzja o vecie nie była łatwa  powiedział Aleksander Kwaśniewski, tym bardziej, że jednym z województw, które walczyło o utrzymanie był mój region koszaliński – dodał były prezydent.

- Wiem, że ta decyzja była słuszna, bo to województwo świętokrzyskie jest lepiej przygotowane do radzenia sobie z wielkimi wyzwaniami - powiedział Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP.

Aleksander Kwaśniewski odebrał Odznakę Honorową Województwa Świętokrzyskiego. Wśród nagrodzonych byli również samorządowcy, działacze społeczni, ludzie kultury i Regionalna Organizacja Turystyczna.

W uroczystej gali wzięli udział obecni i byli radni sejmiku, samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych regionów, kombatanci, ludzie kultury, nauki i biznesu. Nie zabrakło też członków Ruchu Obrony Województwa Staropolskiego.

- Wtedy to były takie czasy, gdzie na jedna szalę postawiliśmy wszystko, połączyła nas to myśl o wspólnym województwie – powiedział Mariusz Olszewski, były poseł na Sejm III kadencji.

Zaprezentowany został nowy sztandar, a radni młodzieżowego sejmiku rozpoczęli swoją dwuletnią kadencję.

- Widzę w tych ludziach przyszłość, chęć, energię i to jest największy kapitał naszego regionu – powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Podczas wtorkowej gali wręczono również wyróżnienia laureatom konkursu „Jeden region – wiele miejsc”, w którym wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu było promowanie wiedzy o województwie świętokrzyskim.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •