Czwarta gala profilaktyki PaT: Po raz czwarty w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku odbyła się gala PaT – u Trzy nowe karetki pogotowia trafią do Kielc i Staszowa: Trzy karetki pogotowia i sześć urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej to sprzęt który zostanie Stypendia dla studentów z Winnicy: Wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut wręczył stypendia studentom z Winnicy na rok akademicki 2017/2018. Wsparcie otrzymało Stery powiatowe są w dobrych rękach: Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek podsumował na naszej antenie trzy lata obecnej kadencji. Ustosunkował się również Musimy współpracować ze sobą: Konwent Starostów województwa świętokrzyskiego obradował w Starachowicach. Starostowie spotykają się na konwentach co pół roku. Stypendia dla studentów z Kartą Polaka: 50 studentów dwóch kieleckich uczelni – Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Politechniki Świętokrzyskiej otrzyma stypendia Samorządu Jak chronić się przed smogiem?: Coraz niższe temperatury i rozpoczęcie sezonu grzewczego to jednocześnie pogorszenie stanu powietrza. Codziennie wdychamy szkodliwe Drogowcy rozpoczęli prace przy budowie ekspresowej "siódemki" ze Skarżyska-Kamiennej do granicy województwa: Ruszyły prace przy budowie ostatniego odcinka ekspresowej S7 w świętokrzyskiem - od Skarżyska-Kamiennej do granicy 30 listopada rusza sezon na miejskim lodowisku: W czwartek, 30 listopada, oficjalnie zostanie zainaugurowany sezon 2017/2018 na lodowisku miejskim im. M. Filipowskiego. Przejechał 100 km, nie wiedział gdzie jest!: We wtorek policjanci z jędrzejowskiej drogówki pomogli 81-letniemu seniorowi, który nie wiedział gdzie się znajduje. Konwent przeciwko likwidacji RDOŚ: Konwent Starostów województwa świętokrzyskiego mówi stanowcze nie i wyraża zdecydowany sprzeciw wobec propozycji likwidacji przez W kolejnym odcinku programu Eko-Świętokrzyskie, śledzimy dwutlenek węgla w przyrodzie...: Powietrze, którym oddychamy w największym stopniu składa się z azotu i tlenu. Pobierając tlen, wydychamy W sobotę "Koncert z Gwiazdą": W sobotę, 25 listopada o 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się koncert fundacji „Daj O podróżniczej pasji i kolejnych wyzwaniach: O Stowarzyszeniu SALUTEM jest ostatnio głośno za sprawą wyprawy „Scyzoryki wzdłuż Afryki” i równoległej inicjatywy

/>

Dziki coraz bardziej zuchwałe. Mieszkańcy skarżą się na szkody

Dziki coraz bardziej zuchwałe. Mieszkańcy skarżą się na szkody

O ile jeszcze kilka lat temu dzika na własne oczy można było spotkać jedynie w lesie, coraz częściej zdarza się, że zwierzęta te widuje się w miastach, nie tylko na obrzeżach. Ten problem dotyczy także Skarżyska i jak dotąd, nie do końca wiadomo, gdzie i do kogo zgłosić obecność nieproszonego gościa. 

Sygnały o tym, że w Skarżysku – Kamiennej można spotkać dziki, nie tylko w lesie, pojawiały się już w zeszłym roku. Teraz problem jest na tyle poważny, by stać się tematem interpelacji radnych, o zajęcie się sprawą apelują też mieszkańcy.

- Byłem świadkiem, jak po ulicy Paryskiej, blisko skrzyżowania z ulicą Krasińskiego spacerował sobie dzik – mówił Leszek Golik, przewodniczący Rady Miasta. 

- U nas są o watahy liczące ponad trzydzieści sztuk. Terroryzują mieszkańców całą dobę. O wyjściu wieczorem nie ma mowy. Niestety dochodzi też do ataków na zwierzęta – tak z kolei mówiła podczas ostatniej sesji Renata Napora, przewodnicząca Rady Osiedla Bzinek.

Pierwszą instytucją, do jakiej zazwyczaj zwracają się mieszkańcy, jest Nadleśnictwo. Jednak leśnicy z tym problemem nie mogą nic zrobić. 

- Dzika zwierzyna kojarzy się z leśnikami i to jest błąd. Dzika zwierzyna jest własnością Skarbu Państwa, a populacją gospodarują koła łowieckie. Moje kompetencje są ograniczone do zatwierdzenia lub odmowy zatwierdzenia rocznego planu łowieckiego, sporządzanego przez koło i tu ewentualnie możemy wywierać jakieś naciski – tłumaczy nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko, Zbigniew Dąbrowski. 

W miniony poniedziałek właśnie w urzędzie miasta odbyło się spotkanie, podczas którego próbowano  znaleźć sposób na dziki w mieście. Jak się okazuje, i tu pojawiają się schody, bo ani w mieście, ani w powiecie póki co nie ma rozwiązania. 

- Problem dzików w Polsce jest skomplikowany. Nie mamy jasno sprecyzowanych przepisów, nie ma bezpośrednio wskazanej służby, która za nie odpowiada (…). Na spotkaniu udało nam się wypracować pewne rozwiązania. Pani Anna Leżańska ze starostwa powiatowego zobowiązała się do zorganizowania spotkania wszystkich gmin powiatu skarżyskiego po to, by wspólnie wynająć firmę, która będzie wyłapywać dziki – mówi Robert Pajek, kierownik BBiZK w Skarżysku - Kamiennej. 

Takie rozwiązanie zastosowało na przykład Trójmiasto, gdzie cyklicznie będzie odbywać się odławianie dzików. Ustawiono tam specjalną odłownię, a jej obsługą zajmuje się prywatna firma. Złapane w ten sposób dziki zostają przewiezione na krótki czas do  Ośrodka Hodowli Zwierząt (źródło: trójmiasto.pl)

W Skarżysku, oprócz takiej formy walki z problemem, planuje się zakup w 2018 roku specjalistycznej strzelby ładowanej pociskami ze środkiem usypiającym na dziką zwierzynę oraz zawarcie stosownej umowy na wywożenie uśpionych zwierząt.  Nadleśnictwo Skarżysko zobowiązało się do sukcesywnego zwiększania planu odstrzału dzików w tym roku i w latach kolejnych.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •