Na początek wykład i odpowiedz na pytania skąd bierze się woda, jakie ma właściwości i do czego nam służy. Wodociągi Kieleckie już po raz trzeci zaprosiły uczniów do udziału w warsztatach ekologicznych. Zajęcia pod hasłem „Woda twoim przyjacielem – poznaj, szanuj, chroń” organizowane są przez Staropolski Klaster Wodny. Stowarzyszenie zrzesza firmy wodociągowe z Kielc , Końskich, Pińczowa, Skarżyska i Starachowic.
- Chcemy pokazać uczniom jakim dobrem jest woda i jak ważne jest dbanie o jej zasoby. Chodzi o to, aby przyszłe pokolenia też mogły korzystać z zasobów wody - mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
Organizatorzy dbają o atrakcyjność zajęć. Dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Zagnańsku mogły wziąć udział w doświadczeniach określających twardość wody. Wyniki badania twardości wody mówią nam o zawartości w niej jonów wapnia i magnezu. Kielecka kranówka jest wolna od zanieczyszczeń i bogata w składniki mineralne, ponieważ pobierana jest z głębokości nawet 150 metrów ze skał wapiennych. Swoje spostrzeżenia z analiz dzieci mogły zapisać w specjalnych broszurkach.
Dzieci z Zagnańska odwiedziły też Główną Dyspozytornię Systemu Monitoringu i Sterowania. Tu dowiedziały się jak wykorzystuje się nowoczesne technologie do sprawdzania pracy sieci wodociągowej. Takie zajęcia w terenie to najlepsza lekcja ekologii – podkreślają nauczyciele.
- Dziecko to co dotknie, co zobaczy, czego doświadczy najlepiej zapamiętuje – mówi Bożena Grudzień, nauczycielka SP nr 2 w Zagnańsku
W trzeciej edycji warsztatów „Woda twoim przyjacielem – poznaj, szanuj, chroń” w sumie weźmie udział 800 młodych ludzi z naszego regionu. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zajęcia są bezpłatne.











Napisz komentarz
Komentarze