Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 lipca 2024 05:00
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Droga do niepodległości, szlakiem I Kompanii Kadrowej

Ziemia świętokrzyska zachwyca swoją urodą, ale jest ona też świadkiem naszej bogatej historii. Jednym z wydarzeń, które na trwałe odcisnęły swoje piętno w dziejach walk o niepodległość Polski, był  Marsz I Kompanii Kadrowej pod wodzą Józefa Piłsudskiego. 6 sierpnia 1914 roku strzelcy wyruszyli z krakowskich Oleandrów do Kielc.

Wydarzenia te dały początek marszom, które miały upamiętnić strzelców Piłsudskiego. W 1924 roku legioniści zorganizowali pierwszy Marsz Szlakiem Kadrówki, ostatni odbył się tuż przed wybuchem II wojny. W PRL-u Marsze były zakazane. Dopiero na fali wydarzeń początku lat 80., z inicjatywy krakowskich i kieleckich środowisk niepodległościowych Kadrówka znów wyruszyła na szlak. Po upadku komunizmu powrócono do przedwojennej formuły marszu. Droga z Krakowa do Kielc to przede wszystkim wielka lekcja patriotyzmu. Uczestnicy rajdu odwiedzają miejsca związane z walkami o niepodległość w czasie I i II wojny światowej. Jednak podczas wędrówki warto zejść z historycznego szlaku i podziwiać uroki ziemi małopolskiej i świętokrzyskiej.  

Na trasie rajdu nie brakuje przyrodniczych osobliwości. Strzelcy, harcerze, a także uczniowie z całej Polski mogą podziwiać między innymi Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. W granicach parku znajduje się 10 rezerwatów, jednym z nich jest Miedzianka, ta piękna góra chętnie odwiedzana jest przez turystów  między innymi dlatego, że jest to doskonały punkt widokowy. Na Miedziance odnajdziemy rzadko spotykane minerały kruszcowe, rośliny i zwierzęta, zachowały się tu również ślady dawnych robót górniczych, wydobywano tu między innymi miedź.

Tuż przed granicą Kielc uczestnicy marszu mogą podziwiać kilkanaście szczytów Pasma Zgórskiego. Z uwagi na wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe teren ten znakomicie nadaje się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Im bliżej Kielc, tym więcej miejsc bezpośrednio związanych z historią walk o niepodległość Polski i samym marszałkiem Józefem Piłsudskim. Jednak stolica regionu świętokrzyskiego, to nie tylko miasto Legionów, to także  geologiczna i przyrodnicza perła na mapie Polski. W granicach Kielc znajduje się pięć rezerwatów: Biesak-Białogon, to rezerwat geologiczny, Karczówka krajobrazowy. Dawne kamieniołomy: Wietrznia, Ślichowice i Kadzielnia to rezerwaty przyrody nieożywionej o unikatowej na skalę światową budowie geologicznej.

12 sierpnia w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po raz 53. Kadrówka wkroczyła do Kielc, marsz odbył się pod hasłem  „Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918”. Na placu Wolności przy pomniku Józefa Piłsudskiego uczestnicy marszu otrzymują odznaczenia. Medale Pro Patria, Krzyż Sybiracki oraz nagrody marszowe - dla osób, które pokonały trasę z Krakowa do Kielc po raz trzeci i po raz dziesiąty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama