Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 lipca 2024 04:52
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Stadion Leśny, kielecki Katyń - Droga do Niepodległości, szlakiem świętokrzyskiej przyrody - odc. 4

Lasy odgrywają znaczącą rolę w strukturze przyrodniczej województwa świętokrzyskiego. Zajmują one powierzchnię blisko 330 ha. Ochroną i zagospodarowaniem lasów, na terenie naszego województwa, zajmuje się 15 nadleśnictw.

Wyjątkowym jest z pewnością Nadleśnictwo Kielce, które otacza stolicę regionu. Ze względu na to, że tereny te znajdują się również w granicach administracyjnych miasta lub w jego bliskim sąsiedztwie, uważa się je za „zielone płuca Kielc”.

W najbliższym odcinku programu "Droga do Niepodległości szlakiem świętokrzyskiej przyrody" odwiedzimy lasy nadleśnictwa Kielce, na którego terenie znajduje się 10 rezerwatów przyrody (m.in. Karczówka czy Jaskinia Raj), dwa parki krajobrazowe (Chęcińsko-Kielecki oraz Suchedniowsko-Oblęgorski), a także sześć obszarów chronionego krajobrazu. Biesak-Białogon to najmniejszy, kielecki rezerwat geologiczny. Znajduje się u podnóża Kamiennej Góry. Utworzono go w 1981 roku. Zajmuje powierzchnię ponad 13 ha. Znajdują się tu piaskowce i mułowce dolnego kambru oraz jezioro powstałe w wyniku zalania dawnego kamieniołomu.

Biesak-Białogon graniczy ze znajdującym się po południowej stronie Kielc Stadionem. Zarówno dziś, jak i przed II wojną światową, ta część miasta pełni głównie rolę rekreacyjną. To również świadek burzliwej historii czasów II Wojny Światowej. Ze względu na kameralny charakter i bliskość centrum miasta, zbocza Pierścienicy stały się miejscem kaźni dla wielu kielczan i mieszkańców ówczesnego województwa kieleckiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama